Аналіз банків в Україні: активи на 3,4 трлн, власники та зв’язки з публічними діячами
Десять банків пов’язані з національними публічними діячами, а деякі банки навіть безпосередньо належать чинним або колишнім політикам, серед яких Сергій Тігіпко, Петро Порошенко, Григорій Суркіс тощо
В Україні з-поміж 61 банківської установи, 26 мають іноземних співвласників і 7 контролюється державою станом на березень 2025 року. Так, використовуючи дані національного регулятора, аналітики R&D центру YouControl проаналізували структуру власності українських банків, їхні зв’язки з корпоративними групами та пов’язаність з політично значущими особами. Детальніше в новому дослідженні.
П’ятірка найбільших банків за статутним капіталом — під контролем держави
Активи діючих банків України, за даними НБУ станом на 01.02.2025 року, складають 3,4 трлн грн. За 2024 рік доходи банків склали 507,3 млрд грн, а за січень 2025 року — 45,6 млрд грн.
Більшість банків зареєстровані у Києві (46), 4 — на Львівщині, 3 — у Дніпропетровській області, по 2 банки — у Запорізькій, Одеській та Чернігівській області. У Харківській та Полтавській області зареєстровано по одному банку.
Сукупний розмір статутних капіталів всіх діючих українських банків становить 408,5 млрд грн. П’ятірку лідерів за розміром статутного капіталу складають банківські установи, контрольний пакет акцій яких належить державі:
- АТ КБ “ПРИВАТБАНК” — 206,01 млрд грн;
- АТ “ОЩАДБАНК” — 49,5 млрд грн;
- АТ “УКРЕКСІМБАНК” — 45,6 млрд грн;
- АТ “СЕНС БАНК” — 28,7 млрд грн;
- АБ “УКРГАЗБАНК” — 13,8 млрд грн.
Зазначається, що чотири з вищезгаданих державних банків, крім “Сенс Банку”, також входять до п’ятірки банків за розміром чистих активів за 2024 рік.
З січня 2024 року 88,9% акцій АТ “ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК” перейшли у власність держави, як зазначено в матеріалі на офіційному сайті банку “Зміна власника істотної участі АТ “ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК” від 19.01.2024 року. Раніше ці акції належали Євгенію Гінеру, який перебуває під санкціями РНБО з 19.10.2022 року. Розмір статутного капіталу банку складає 338,1 млн грн.
У липні 2024-го націоналізували АТ “МОТОР-БАНК”. 100% акцій банку було стягнуто на користь держави на підставі рішення Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 року у справі № 991/558/24. Раніше акціонером банку був екснардеп Вячеслав Богуслаєв, який знаходиться під санкціями РНБО з 1.04.2023 року.
Майже половина українських банків — з іноземними власниками
Акціонерами близько 43% від усіх українських банків (26) із часткою понад 10% є іноземні компанії. При цьому у 20-ти з них частка іноземного капіталу перевищує 95%.
Водночас бенефіціарами 5 банків з іноземним капіталом є громадяни/резиденти України:
- АТ “БАНК АВАНГАРД” — бенефіціари Макар Пасенюк та Костянтин Стеценко
- ПАТ “МТБ БАНК” — бенефіціари Ігор Згуров та Михайло Партікевич.
- АКБ “ІНДУСТРІАЛБАНК” — бенефіціар Ігор Дворецький
- АТ “ТАСКОМБАНК” — бенефіціар Сергій Тігіпко
- АТ “УНІВЕРСАЛ БАНК” / Monobank — бенефіціар Сергій Тігіпко
Так, 11 з 12 банків, що мають найвищий індекс фінансової надійності згідно з розрахунками інструменту FinScore від YouControl за 4 квартал 2024 року — з іноземними інвестиціями.
Зокрема в українському банківському секторі представлені такі міжнародні банківські та фінансові групи як: Citigroup Inc., США (АТ “СІТІБАНК”), PKO Bank Polski, Польща (АТ “КРЕДОБАНК”), OTP Bank Group, Угорщина (АТ “ОТП БАНК”), SEB Group, Швеція (АТ “СЕБ КОРПОРАТИВНИЙ БАНК”), ING Group, Нідерланди (АТ “ІНГ БАНК УКРАЇНА”), Credit Agricole, Франція (АТ “КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК”), Raiffeisen Bank International, Австрія (АТ “РАЙФФАЙЗЕН БАНК”), Intesa Sanpaolo, Італія (АТ “ПРАВЕКС БАНК”), Credit Europe Bank, Нідерланди/Туреччина (АТ “КРЕДИТ ЄВРОПА БАНК”) та інші.
До 42 корпоративних груп, доданих в систему YouControl, входять/відносяться 39 українських банків. При цьому 3 з них пов’язані із кількома групами одночасно (ПАТ “БАНК ВОСТОК”, АТ “КРИСТАЛБАНК”, ПУАТ “КБ “АКОРДБАНК”), 2 банки (АТ “ТАСКОМБАНК” та АТ “УНІВЕРСАЛ БАНК”) входять до складу однієї корпоративної групи — “ТАС”, ключовою особою якої є екснардеп Сергій Тігіпко.
НБУ виділяє 15 банківських груп, більшість з яких входять до складу корпоративних груп, відображених в системі YouControl. Наприклад, банківська група “Авангард” входить до корпоративної групи ICU Макара Пасенюка та Костянтина Стеценка. А банківська група “Драгон” включена в корпоративну групу “Драгон Капітал” на чолі із Томашем Фіалою. Лише “Банківська група Ощадбанк” структурована в тому вигляді, як зазначено на сайті НБУ.
Окрім банків Сергія Тігіпка, ще 8 українських банків пов’язані із національними публічними діячами або пов’язаними із ними особами:
- ПУАТ “КБ “АКОРДБАНК” — акціонер Данило Волинець є ключовою особою “Групи родини Волинець” та чоловіком Оксани Маркарової, яка обіймає посаду Надзвичайного і повноважного посла України в США.
- АТ “А-БАНК” — акціонер Григорій Суркіс, народний депутат 9 скликання, ключова особа “Групи родини Суркісів”.
- АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» — бенефіціарка Юлія Льовочкіна, екснародна депутатка. Юлія Льовочкіна є сестрою народного депутата Сергія Льовочкіна, за інформацією “Радіо Свобода” “Депутати-мільйонери Львочкіни досі не поверталися в Україну і мовчать про війну – «Схеми»” від 04.05.2022 року. Крім того, вони є ключовими особами “Групи родини Льовочкіних”.
- АТ “БАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ” — акціонер Степан Івахів, народний депутат України, ключова особа корпоративної групи “Континіум”.
- АТ “ПУМБ” — бенефіціар Рінат Ахметов, екснардеп, ключова особа групи “СКМ”.
- АТ “КРИСТАЛБАНК” — акціонерка Марина Ленніг. В публікації “Економічної правди” “Дружина колишнього в.о. міністра економіки стала власником “Кристалбанку” від 27.03.2015 року, пані Марина згадується як дружина Вадима Копилова — колишнього першого заступника міністра економічного розвитку та торгівлі України (12.2010–03.2012 рр.).
- АТ “АСВІО БАНК” — акціонер Олександр Супруненко, колишній народний депутат, ключова особа “Групи братів Супруненко”.
- АТ “МІБ” — бенефіціар Петро Порошенко, народний депутат України, ключова особа корпоративної групи “Укрпромінвест”. З 12.02.2025 року знаходиться під санкціями РНБО.
Сукупні активи банків перевищують 3,4 трлн грн, а їхні доходи за 2024 рік сягнули понад 500 млрд грн.
Аналіз структури власності українських банків показав значну частку іноземного капіталу серед власників. Майже половина банків має іноземних співвласників та представлена міжнародними банківськими та фінансовими групами з різних країн: США (АТ “СІТІБАНК”), Польщі (АТ “КРЕДОБАНК”), Швеції (АТ “СЕБ КОРПОРАТИВНИЙ БАНК”), Нідерландів (АТ “ІНГ БАНК УКРАЇНА”), Франції (АТ “КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК”) та ін.
Крім того, банки з найбільшим статутним капіталом перебувають у державній власності: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”, АТ “ОЩАДБАНК”, АТ “УКРЕКСІМБАНК”.
Дослідження зв’язків банків виявило їхню вірогідну взаємодію з політично значущими особами (PEPs) та корпоративними групами. Десять банків пов’язані з національними публічними діячами, а деякі банки навіть безпосередньо належать чинним або колишнім політикам, серед яких Сергій Тігіпко, Петро Порошенко, Григорій Суркіс тощо. Окрім цього, 39 банків входять до великих корпоративних груп, що з великою ймовірністю впливає на їхню діяльність.
- Національний банк України оприлюднив для обговорення проєкт змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14 липня 2006 року № 267.
- Мінекономіки направило банкам повідомило про недоцільність надмірних вимог щодо розкриття банківських даних під час реалізації державних програм «Зимова єПідтримка» та «Національний кешбек».
- У яких випадках передбачені пільги зі сплати податку на нерухомість, пояснили в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.