Засудженим мають надавати адвоката протягом доби – закон набрав чинності
Тепер цей обовʼязок обмежений часовими межами: «невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту отримання відповідного звернення такої особи або її близьких родичів»
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження, пояснюють у НААУ.
Так, 4 липня набрав чинності Закон №4490-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права на безоплатну правничу допомогу».
Зокрема, згідно з його нормами змінено процедуру дисциплінарного провадження, визначену ст. 135 Кримінально-виконавчого кодексу. Її частина 5 передбачала, що якщо особа, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, не має доступу до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація установи виконання покарання зобов’язана надати йому можливість звернутися за отриманням правничої допомоги до суб’єктів надання такої допомоги. Тепер цей обовʼязок обмежений часовими межами: «невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту отримання відповідного звернення такої особи або її близьких родичів».
Також зʼявилася нова норма, що у такому разі дисциплінарна комісія зупиняє дисциплінарне провадження до моменту отримання копії рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги. Зупинення дисциплінарного провадження зупиняє перебіг строку накладення стягнення.
Крім цього, згідно з порядком застосування заходів стягнення до осіб, позбавлених волі (ст. 134 Кодексу) при накладенні стягнення на засудженого адміністрація колонії мала надавати йому можливість у встановленому порядку повідомити про це близьких родичів, адвоката або інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правничої допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Цей обовʼязок також конкретизовано: по-перше, спосіб повідомлення має обирати сам засуджений; по-друге, забезпечити цю можливість адміністрація має невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту накладення стягнення.
Крім Кримінально-виконавчого кодексу, Закон №4490-IX також змінив Закон «Про безоплатну правничу допомогу». Відтепер безоплатну вторинну правничу допомогу у формах складання документів процесуального характеру, а також здійснення представництва (в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами) мають близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Вони можуть отримати БПД з питань, пов’язаних із захистом їхніх прав чи інтересів та/або прав чи інтересів особи, зниклої безвісти за особливих обставин, визначених Законом «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
- 28 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів» від 09.12.2023 № 3513-IX.
- Команда Міністерства юстиції в Шостому апеляційному адміністративному суді довела законність звільнення у 2021 році посадовиці, яка за даними Служби безпеки України за власної ініціативи отримала російське громадянство.