Захист інтересів держави: Мін’юст повернув Україні понад $12 млн через суд у Китаї

1 Липня, 2025 в 16:00

Участь України в міждержавних контрактах і міжнародних зобов’язаннях передбачає необхідність професійного правового супроводу спорів в іноземних юрисдикціях

Одним із показових прикладів ефективної правозахисної роботи Міністерства стало представництво інтересів Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України у спорі з китайською державною будівельною корпорацією. Про це інформує Мін’юст.

Судовий спір, що тривав понад чотири роки, завершився на користь України — державі повернули понад 12 мільйонів доларів.

Невиконані контракти і початок багаторічного спору

У 2017 році Державне агентство з відновлення та розвитку інфраструктури України підписало два контракти з китайською державною компанією Xinjiang Communications Construction Group Co., Ltd. Контракти передбачали виконання ремонтних робіт із підвищення безпеки дорожнього руху на автодорозі М-12 (Стрий — Тернопіль — Кропивницький — Знам’янка) а також реконструкцію та капітальний ремонт автодороги М-03 (Київ — Харків — кпп Довжанський).

Обидва контракти були укладені за міжнародними стандартами (FIDIC) і передбачали, що підрядник надасть фінансові гарантії в Bank of China, а Агентство відновлення сплатить авансовий платіж за контрактом М-12 — загалом на понад 12 мільйонів доларів.

Однак китайська компанія не виконала зобов’язань по жодному з цих контрактів. По першому контракту роботи так і не розпочалися, а по другому — за увесь час було виконано лише 1% із запланованих 70%. Крім того, компанія не проводила необхідного утримання дороги, внаслідок чого ділянка стала небезпечною для руху. Через це Агентство розірвало обидва контракти — у грудні 2018 та червні 2019 року відповідно.

Спільно з розірванням контрактів Україна звернулася до Bank of China з вимогою перерахувати кошти за банківськими гарантіями та авансовим платежем. Натомість китайська компанія подала заяву про забезпечення позову до суду в КНР, щоб тимчасово зупинити виплату. Представники компанії стверджували, що Україна нібито діяла недобросовісно — хоча жодного позову по суті так і не було подано. У результаті гроші були заблоковані на кілька років.

Рішення на користь України. Робота Міністерства юстиції

На момент подання заяви у Китаї діяв принцип абсолютного судового імунітету — правила, згідно з яким майно іноземної держави не підлягає примусовому стягненню чи обмеженню. З огляду на те, що Державне агентство з відновлення та розвитку інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади, Міністерством юстиції було підготовлено заперечення щодо неправомірності блокування коштів, які мали імунітет згідно із законодавством КНР. Крім того, держава Україна подала письмові пояснення по суті спору, в яких довела, що саме китайська компанія допустила порушення договірних зобов’язань.

Після майже чотирьох років судового розгляду, з урахуванням позиції Верховного суду КНР, суд міста Урумчі 18 серпня 2023 року ухвалив рішення про закриття провадження у трьох справах проти Агентства відновлення. Хоча компанія Xinjiang Communications Construction Group подала апеляцію, 19 грудня 2023 року суд апеляційної  інстанції Урумчі остаточно зняв обмеження на виплати за гарантіями та авансовим платежем.

17 січня 2024 року Bank of China переказав на рахунки Агентства відновлення та Міжнародного банку реконструкції та розвитку повну суму — понад 12,3 млн доларів.