Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій
Забезпечення військовослужбовців необхідною медичної та/або реабілітаційною допомогою, доступ до якої обмежено через війну, є одним з першочергових пріоритетів держави.
З початку повномасштабної війни РФ проти України тривають евакуаційні рейси для постраждалих громадян, організовані у межах співпраці Міністерства охорони здоров’я з Єврокомісією та ВООЗ.
Нині вже близько чотирьох тисяч українців евакуйовано до клінік ЄС.
Медична евакуація та транспортування громадян здійснюється безоплатно, — всі видатки за дороговартісне лікування взяли на себе уряди країн-партнерок, котрі приймають на лікування пацієнтів.
Перевезення із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ.
До закордонних клінік насамперед направляють:
- пацієнтів із травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
- пацієнтів, які потребують надання комбустіологічної допомоги (у разі опіків);
- дітей з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
- дорослих пацієнтів з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
- дітей з орфанними захворюваннями.
У програмі лікування можуть брати участь як цивільні особи, так і громадяни з-поміж військовослужбовців.
Обговоримо детальний алгоритм медичної евакуації на лікування саме для українських оборонців.
Забезпечення військовослужбовців необхідною медичної та/або реабілітаційною допомогою, доступ до якої обмежено через війну, є одним з першочергових пріоритетів держави.
Кабмін ухвалив постанову, що значно спрощує механізм медичної евакуації військовослужбовців.
Відтепер для медевакуації захиснику не потрібно отримувати висновок консиліуму військово-медичної установи. Медзаклад, де військові перебувають на лікуванні (реабілітації), ініціює та визначає необхідність направлення на лікування за кордон.
Також медичний заклад готує необхідний пакет документів:
- згоду військового або його/її законного представника на лікування за кордоном;
- згоду на обробку та передачу персональних даних медзакладам іноземних держав;
- виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
- висновок про необхідність направлення військового на лікування за кордон.
Після чого, висновок про необхідність евакуації разом із пакетом документів медзаклад надсилає до державного органу зі складу сектору безпеки й оборони, в якому оборонець проходить службу.
Своєю чергою, державний орган надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів.
Наступним етапом МОЗ подає запит до країн ЄС відносно готовності безоплатно надати захиснику України необхідну медичну та реабілітаційну допомогу і листом інформує Командування Медичних сил або відповідний державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких можуть прийняти на лікування за кордоном.
За сприяння офіційних структур Єврокомісії МОЗ транспортує військовослужбовця до закордонної клініки.
Окрім того, закордонна дипломатична установа України (посольство, консульство) здійснює супровід захисника за кордоном: допомагає розв’язати проблеми в межах компетенцій.
Після завершення лікування, країна, яка приймає, забезпечує повернення військовослужбовця до України. Для цього пацієнту необхідно поінформувати МОЗ або ж звернутись до лікаря в закордонній лікарні з проханням сприяти поверненню в Україну.