Як відбувається відкриття виконавчого провадження: пояснення Мін’юсту

16 Липня, 2025 в 09:50

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення

Виконавче провадження відкривається на підставі виконавчого документа та заяви стягувача. Про це нагадали у Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.

Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Виконавчий документ повинен відповідати статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у виконавчому документі обов’язково мають бути зазначені його назва, дата видачі, найменування органу, посадової особи, що видали документ, дата і номер рішення, за яким видано виконавчий документ, найменування стягувача і боржника, їх адреси, дата і місце народження боржника та його місце роботи (для громадян), номери рахунків у кредитних установах (для юридичних осіб), а також резолютивна частина рішення, дата набрання чинності рішенням та строк пред’явлення виконавчого документа до виконання.

Виконавчий документ має бути підписаний уповноваженою посадовою особою та скріплений печаткою.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома відділами державної виконавчої служби, які можуть вчиняти виконавчі дії по виконанню рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.

Важливо

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Хто ще може ініціювати примусове виконання:

  • Прокурор — за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді;
  • Суд — якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом;
  • Суд/орган іноземної держави — якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом;
  • Національне агентство з управління активами (АРМА) —  у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Що варто вказати у заяві до виконавця?

  • Дані, що допоможуть знайти боржника (ПІБ, РНОКПП,  адреса, місце роботи, рахунки, майно);
  • Реквізити вашого рахунку для зарахування стягнутих коштів;
  • Інформацію про часткову сплату боргу (якщо така була).

Які документи подаються разом із заявою?

Під час пред’явлення виконавчого документа до виконання подаються:

– у разі виконання рішення про конфіскацію майна у кримінальному провадженні – копії опису майна і відповідного судового рішення.

У разі відсутності у справі опису майна засудженого надсилається довідка про те, що опис майна не проводився;

– у разі виконання рішення про конфіскацію майна згідно з постановою суду – копія протоколу вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідка про відсутність такого майна.

Як дізнатись про наявні виконавчі провадження?

Через портал «Дія» можна отримати детальну інформацію про штрафи та борги за виконавчими провадженнями, а також:

  • номер виконавчого провадження;
  • ідентифікатор доступу до справи для перегляду повної інформації;
  • дані стягувача та постанови, винесені в межах провадження;
  • суми боргу й виконавчого збору;
  • контактні дані виконавця та органу державної виконавчої служби.

Робіть це у 3 кроки:

  • завантажуєте додаток на мобільний;
  • проходите ідентифікацію особи;
  • переходите у меню «Послуги» вкладка «Виконавчі провадження».

Також інформацію щодо наявності виконавчого провадження можливо перевірити за допомогою:

Єдина телефонна “гаряча лінія” органів ДВС: 0 800 356 917

Водночас варто пам’ятати, що у період дії воєнного стану в Україні зупиняється вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях, зокрема з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з’єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних Сил України.

Також окремо зауважимо, що законодавець визначає обставини, на підставі яких державний виконавець зобов’язаний зупинити виконавче провадження.

Найбільш поширені серед них: прийняття судом до розгляду скарги на дії органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення; зупинення виконання відповідного рішення або виконавчого провадження посадовою особою, якій законом надано таке право; подання до суду позову про виключення майна з акта опису й арешту; порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, введеного господарським судом, крім випадків знаходження виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (зокрема одержаних від реалізації майна боржника); надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення; призначення тимчасової державної допомоги (стаття 34 Закону).

  • Раніше Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції поінформувало, хто може бути представником у виконавчому провадженні.
  • Досвід професійної діяльності адвоката, котрий здійснював таку діяльність до набрання чинності законом «Про адвокатуру» від 19.12.1992 № 2887-XII, підтверджується належно засвідченою копією рішення про прийом у члени колегії адвокатів.
  • Докази є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги й заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
  • Відвід у кримінальному процесі – це усунення учасників кримінального процесу від участі у справі за заявою сторони, прокурора (або за власною ініціативою того, хто відводиться — самовідвід) за наявності передбачених процесуальним законом обставин, що викликають сумнів у їх неупередженості.
  • Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.