Як оформити опіку над дитиною: пояснення
Рішення про призначення опіки або піклування ухвалює районна державна адміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суд — протягом місяця після того, як кандидат надав повний пакет документів
Станом на сьогодні, троє з чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні живуть в родинах опікунів/піклувальників. Це понад 45 тисяч дітей, повідомили пресслужба Мінсоцполітики.
У відомстві пояснили, що між опікою і піклуванням різниця в тому, що опіка встановлюється над дітьми до 14 років, а піклування — від 14 до 18 років.
Що важливо
- Якщо дитина залишається без батьківської турботи, не потрібно чекати надання їй статусу сироти або позбавленої батьківського піклування, щоб прийняти її у свою родину. Родичі або знайомі можуть скористатися механізмом тимчасового влаштування і одразу забрати дитину до себе. А вже потім оформляти статус на дитину і опіку.
- Опіка не дорівнює усиновленню. Усиновлення — це родина для дитини назавжди, а права усиновленої дитини дорівнюють правам біологічної.
Алгоритм оформлення
- Кандидат/ка подає заяву і документи до служби у справах дітей (ССД) або на порталі Дія (5 робочих днів на розгляд).
- ССД перевіряє умови проживання і складає акт обстеження (5 робочих днів).
- ССД дає направлення на навчання (родичі проходять навчання за бажанням).
- Кандидат/ка проходить навчання в регіональному Центрі соціальних служб.
- Центр соцслужб видає довідку про навчання (5 робочих днів).
- ССД бере кандидата/ку на облік і готує висновок про можливість опіки.
- Райдержадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суд ухвалює рішення (1 місяць після надання всіх документів).
- Якщо дитина живе в закладі інституційного догляду — вона возз’єднується з родиною опікуна (15 днів після ухвалення рішення).
Перелік документів
- копія паспорта;
- копія РНОКПП;
- копія свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану;
- копія документа з унікальним номером запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, якщо є;
- довідка про зарплату за останні 6 місяців або декларація про доходи ФОП за попередній календарний рік;
- документ із підтвердженням права власності або користування житлом;
- висновок про стан здоров’я кандидата і чоловіка/дружини*;
- довідки нарколога і психіатра для всіх, хто мешкає з кандидатом*;
- витяг про наявність або відсутність судимості кандидата і чоловіка/дружини;
- письмова згода чоловіка/дружини, засвідчена нотаріусом;
- письмова згода всіх повнолітніх осіб, які мешкають з кандидатом (нотаріально завірена або написана в присутності ССД).
* військовослужбовці (чоловік/дружина кандидата) можуть пройти медогляд після повернення з фронту.
Під час повномасштабної війни процедуру спростили для родичів
Під час воєнного стану родич/ка або хрещений батько/мати, які хрестили дитину до того, як вона залишилась без батьків, разом з заявою подають:
- копію паспорта;
- документи з підтвердженням родинних зв’язків з дитиною;
- довідку від нарколога і психіатра;
- довідку про наявність/відсутність судимості*.
* якщо неможливо отримати, то потрібно подати заяву про відсутність притягнення до кримінальної відповідальності, а довідку — упродовж місяця після завершення воєнного стану.
Як подати заяву через Дію
- Отримати висновок про стан здоров’я і довідки психіатра і нарколога заздалегідь.
- Авторизуватися на сайті Дія.
- Перейти на Послуги — Сім’я — Опіка/піклування: реєстрація кандидатом.
- Ввести адресу проживання.
- Ввести дані про чоловіка/дружину, вказати його/її електронну пошту.
- Ввести дані про дитину, на яку оформляється опіка.
- Зачекати, поки дані підтягнуться з реєстрів (15–20 хв), продовжити.
- Ввести дані про всіх, хто мешкає з кандидатом.
- За потреби додати скан-копії їхніх документів.
- Завантажити висновок про стан здоров’я, довідки від психіатра і нарколога.
- Підписати заяву електронним підписом і надіслати (чоловік/дружина також підписують заяву за посиланням, яке надійде на вказану пошту.
- Дочекатися дзвінка ССД.
Після подання документів
- Служба у справах дітей протягом 5 робочих днів перевіряє документи. Після цього протягом 5 робочих днів відвідує родину кандидата і оформлює акт обстеження житлово-побутових умов.
- Майбутній опікун чи піклувальник проходить курс навчання про догляд за дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Якщо кандидат є родичем дитини і вона вже живе в його сім’ї, таке навчання не обов’язкове. Але його можна пройти за бажанням. Направляє на навчання ССД, а проводить обласний Центр соціальних служб.
- Після завершення курсу кандидат протягом 10 робочих днів отримує довідку. Копію довідки отримує і ССД.
- Коли ССД має всі документи (зокрема акт обстеження житлових умов і довідку про навчання), служба бере кандидата на облік і готує висновок про можливість оформлення опіки / піклування.
Ухвалення рішення
Рішення про призначення опіки або піклування ухвалює районна державна адміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суд — протягом місяця після того, як кандидат надав повний пакет документів.
Під час розгляду кандидатури опікуна / піклувальника інтереси дитини ставляться на перше місце. Беруться до уваги особисті якості кандидата, його чи її здатність виховувати дитину, ставлення до неї. Враховується бажання самої дитини — якщо вона вже в такому віці, коли може його висловити, з нею спілкується працівник ССД.
Що буде після ухвалення рішення
Якщо дитина вже живе в сім’ї кандидата, вона просто набуває статусу дитини, над якою встановлена опіка / піклування. Якщо дитина перебуває в інтернаті або дитбудинку, керівник закладу відповідає за те, щоб вона возз’єдналася з родиною опікуна чи піклувальника протягом 15 днів після ухвалення рішення.
- З 4 березня в Україні діє перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime. Повідомити про можливий злочин на тему сексуального насильства над дітьми в інтернеті можна за посиланням.
- Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
- Станом на 15 грудня 2023 року в реєстрі нараховувалося 192 150 боржників по аліментах, свідчать дані з Єдиного реєстру боржників.
- На законодавчому рівні Україна вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту.
- Усі діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним — так закріплено у ст. 52 Конституції України.
- Держава охороняє і захищає права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна. У Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції пояснили права та інтереси дітей під час вчинення таких правочинів.
- 6 лютого у Раді проголосували у першому читанні за законопроєкт №9390, яким вводиться адміністративна відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу у розмірі від 850 до 1700 грн для батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та (або) неповнолітніх дітей.