ВС: Воєнний стан вимагає виконання військового обов’язку всіма громадянами, включно зі Свідками Єгови

3 Травня, 2025 в 17:43

Україна веде оборонну війну проти агресії з боку РФ, і в таких умовах існує «особлива суспільна потреба», що виправдовує обмеження індивідуальних прав в інтересах нацбезпеки

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у справі № 573/406/24, якими було засуджено військовозобов’язаного до 3 років позбавлення волі за ухилення від мобілізації.

Обвинувачений, який є Свідком Єгови, не з’явився до територіального центру комплектування після отримання повістки, пояснюючи це релігійними переконаннями. Захист наполягав на тому, що така відмова не може вважатися злочином. Проте Верховний Суд підкреслив: хоча в мирний час Україна гарантує можливість альтернативної (невійськової) служби, в умовах воєнного стану та мобілізації кожен громадянин зобов’язаний захищати державу, незалежно від релігійних поглядів.

Суд також наголосив, що Україна веде оборонну війну проти агресії з боку РФ, і в таких умовах існує «особлива суспільна потреба», що виправдовує обмеження індивідуальних прав в інтересах національної безпеки. Жодне з рішень ЄСПЛ не враховувало ситуацію повномасштабної війни такого масштабу та характеру, як в Україні.

Відтак, під час воєнного стану релігійні переконання не звільняють від обов’язку військової служби за мобілізацією.

Ознайомитися із постановою можна за посиланням.

Додамо, як пояснила Вікторія Поліщук, член Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців НААУ, в умовах збройної агресії РФ, коли під загрозу поставлено життя, здоров`я, безпеку громадян і саме існування держави, існує нагальна потреба у належному комплектуванні Збройних Сил. Як відрізнити відмову особи від військової служби з релігійних міркувань від ухилення від виконання конституційного обовʼязку захисту Вітчизни.

Також у Постанові ККС ВС у справі № 344/12021/22 (провадження № 51-90км24), суд визнав громадянина винуватим у тому, що він, будучи військовозобов’язаним, визнаним обмежено придатним для проходження військової служби, під час загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 у зв’язку із введенням на всій території України воєнного стану, зумовленого збройною агресією РФ проти нашої держави, ухилився від призову на військову службу.

  • Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.