Військовим погодили безоплатне зберігання репродуктивних клітин: проблема реалізація права
Джерело: Верховна Рада
Після першого читання, до відповідного законопроєкту подали понад 80 правок. Та попри це, сьогодні досі відсутній практичний механізм реалізації вже прийнятого закону
22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
Під час голосування 271 народний обранець підтримав законопроєкт “Про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство”.
Законотворці пропонують безплатну можливість здачі біоматеріалу у кріобанки на п’ять років.
Мета
У пояснювальній записці вказано, що прийняття проєкту закону підвищить рівень соціальних гарантій захисників і захисниць України, сприятиме захисту їх природніх прав та збереженню генофонду української нації.
Метою законопроєкту 8011 є створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції. Також одним з завдань законопроекту є поширення частини гарантій у сфері медичного забезпечення та реабілітаційних заходів, наданих військовослужбовцям, на поліцейських, які виконують службові завдання в районах воєнних дій.
Ініціатори документа пропонують внести доповнення до частини першої статті 11 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, згідно з якими у період дії воєнного або надзвичайного стану, в особливий період, який передбачений Законом України “Про оборону України”, військовослужбовці мають право на участь у комплексі заходів, які реалізуються державою, з метою забезпечення права на біологічне посттравматичне батьківство (материнство). Зокрема передбачається забір, кріоконсервація та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців на випадок втрати репродуктивної функції при виконанні обов’язків з оборони держави.
Та все є одне “але”
Головне юридичне управління Ради вказало на перехідні положення законопроєкту, яким передбачається, що “у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією”.
Зазначеною нормою нівелюється право особи на біологічне батьківство (материнство). Також запропонованим проєктом закону не передбачено механізмів отримання інформації про загибель закладом охорони здоров’я.
Окрім того, таке ж зауваження раніше оприлюднила медична адвокатка Олена Бабич в етері Українського Радіо. Вона пояснювала, що законопроєкт, який має забезпечити право учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство, не розв’язує проблему кріоконсервації і використання репродуктивних клітин після смерті людини. Хоч на даний час це регламентується наказом МОЗ, одначе, там немає методики, як здоровій людині йти та здавати матеріал.
Фінансове забезпечення
Авторка проєкту закону вказала, що собівартість забору статевих клітин становить близько 450 гривень для чоловіків і близько 1425 гривень для жінок.
Покриття витрат на реалізацію комплексу заходів пропонує провести внаслідок перерозподілу коштів державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, економія яких утворилася внаслідок масового виїзду громадян за кордон, зокрема, фінансування заходів стосовно лікування безплідності.
І попри те, що пропонується доручити Кабінету міністрів «при підготовці проєкту Державного бюджету України на 2025 рік та наступні роки передбачити видатки за окремою бюджетною програмою», залишається незрозуміло, яким саме коштом відбуватиметься реалізація Закону з дня набрання ним чинності, тобто, протягом 2024 року.
Механізм реалізації
Ще один нюанс, на який варто акцентувати — не розвинена система кріобанків в Україні. Тож участь у програмі мають брати також приватні клініки, які покриють витрати на процедуру. Водночас практичний механізм регулювання поки також не визначений.
У “Судово-юридичній газеті” звернули увагу, що авторка пропонує викласти у новій редакції ч. 10 статті 95 Закону “Про Національну поліцію” і передбачити, що у період дії воєнного стану поліцейським гарантується безоплатне медичне забезпечення в закладах охорони здоров’я будь-якої форми власності.
Одначе, у разі такого законодавчого підходу залишається незрозумілим, хто буде “замовником” законної гарантії. Тож у цьому випадку порушується принцип юридичної визначеності стосовно ясності та недвозначності викладення правових приписів.
Окрім того, правники наголошують на необхідності передбачити механізми компенсації закладам охорони здоров’я приватної форми власності та фізичним особам-підприємцям, котрі отримали ліцензію на здійснення медичної практики, надання медичного забезпечення поліціянтам.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.