Відпустка на 90 днів та звільнення з військової служби: які нововведення готують законодавці
Нині пропонується упродовж 36 місяців служби за мобілізацією передбачити можливість демобілізації
На початку листопада Верховна Рада України 8 листопада підтримала указ президента про подовження терміну дії воєнного стану та мобілізації. Воєнний стан на території України діятиме до 14 лютого 2024 року. Це був дев’ятий раз, коли Рада ухвалює постанови з початку повномасштабного вторгнення РФ.
Верховна Рада планує проголосувати зміни до законодавства, що регулює питання мобілізації та військової служби, поінформував перший заступник голови Комітету Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк в етері телемарафону.
Нині тривають консультації народних обранців з найвищим військовим керівництвом. Окрім того, для впровадження змін, необхідно підготувати нових бійців для ротації на фронті.
До парламентської робочої групи входять представники всіх фракцій і груп, законотворці планують розглядати низку законопроєктів.
Зокрема у Раді готують нововведення:
- встановлення відпустки строком на 90 днів з оплатою грошового забезпечення для осіб, які повернулися з полону (зокрема нормування, які документи повинен мати військовослужбовець або військовозобов’язаний під час проходження ВЛК або лікування після поранення, а що має забезпечити держава через військово-лікарські комісії, щоб зменшити бюрократію);
- встановлення права на звільнення з військової служби осіб без громадянства чи іноземців;
- встановлення права на звільнення з військової служби осіб, які мають інвалідність першої, другої групи;
- встановлення права на звільнення з військової служби або демобілізацію жінок-курсанток, які достроково розірвали контракт.
- право на відстрочку, якщо на утриманні військовозобов’язаного є недієздатні члени, за якими на законодавчому рівні більше нікому доглядати; батьки трьох і більше неповнолітніх дітей; особи, які отримують наступний рівень освіти (тобто, наприклад, після магістратури йдуть на аспірантуру за тією ж спеціальністю).
Водночас громадяни, які вступають на другу вищу за іншою спеціальністю або нижчого рівня освіту права на відстрочку не матимуть.
Окрім цього, законопроєкт передбачає врегулювання права на відстрочку від мобілізації педагогів, викладачів вищих навчальних закладів і студентів.
Згодом, про те що члени Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки обговорюють питання запровадження механізмів демобілізації з військової служби, розповів член комітету та представник президента у ВРУ Федір Веніславський.
Він назвав це «найскладнішим питанням», які нині обговорюються на рівні комітету.
Були пропозиції визначити, після завершення якого строку військової служби за мобілізацією громадянин матиме право бути звільненим за демобілізацією. Однак я неодноразово зазначав, що у світовій історії практично немає прикладів повної демобілізації під час повномасштабного вторгнення.
Одначе, він визнав, що військові, котрі з перших днів повномасштабної російсько-української війни перебувають у складі Сил безпеки і оборони України, мають отримати орієнтири в їхній подальшій службі.
Тож нині пропонується упродовж 36 місяців служби за мобілізацією передбачити можливість демобілізації. Водночас, є й інші пропозиції, які обговорюють нардепи. Зокрема Веніславський поінформував, що у Комітеті розглядають і питання звільнення в запас військовослужбовців строкової служби.
Також зауважимо, що раніше питання демобілізації українських військовослужбовців строкової служби, термін служби яких вже закінчився, обговорювалося на Ставці Верховного Головнокомандувача, повідомив секретар РНБО Олексій Данілов. Президент запропонував провести демобілізацію військовослужбовців строкової служби, з чим погодилися військові.
Також анонсованими змінами передбачаються нові норми вручення повісток. Зауважується, що у законопроєкті планують прописати можливість вручення повістки не лише особисто під розписку, але і через електронну пошту та рекомендованим листом.
Щобільше, законотворці планують зобов’язати носити із собою військовий квиток.
Зауважимо, нещодавно Верховна Рада прийняла закон № 8313, яким змінюють правила надання відпусток. Віднині військовослужбовці, яких звільнять з військової служби, після демобілізації зможуть оформити двомісячну оплачувану відпустку.
У пояснювальній записці зауважили, що метою прийняття зазначеного законопроєкту є уточнення та осучаснення окремих норм законодавства, що регулюють питання надання та використання відпусток. Одначе тоді Головне юридичне управління Ради зауважило, що вбачається незрозумілим “механізм подання заяви працівником після його увільнення від роботи”.
Довідка. Воєнний стан, згідно з ЗУ “Про правовий режим воєнного стану”, це особливий правовий режим, що передбачає надання органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози.
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.