Вагітні жінки обиратимуть початок декретної відпустки: особливості оформлення
Джерело: МОЗ
З початку 2023 року допомога по вагітності застрахованим особам надається за основним місцем роботи або ж за місцем роботи за сумісництвом.
Законом № 3238-IX від 13.07.2023 р. внесені зміни до статті 17 Закону про відпустки, якими передбачено, що частина допологової відпустки тривалістю 70 календарних днів може бути використана після пологів.
Вагітні жінки вже з 10 листопада мають право самостійно обирати початок декретної відпустки: з 30 тижня вагітності або пізніше.
Про відповідне рішення жінка має повідомити свого лікаря. У разі, якщо планується відтермінувати початок відпустки, вагітна пише заяву, де вказує необхідну дату початку своєї відпустки.
Однак, якщо відпустку планують розпочати з 30 тижня, жодних додаткових дій робити не потрібно – лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) категорії “Вагітність та пологи” під час огляду.
При наявності заяви лікар сформує МВТН у зазначений день, без її фізичної присутності.
Якщо пологи відбулися раніше дати, зазначеної в заяві про перенесення початку відпустки, лікар, який приймав пологи, формує МВТН у категорії “Вагітність та пологи” від дати пологів.
Після формування МВТН жінка отримає смс-повідомлення від ЕСОЗ. Медичний висновок переносять в електронний реєстр листків непрацездатності, де на підставі даних з реєстру застрахованих осіб формується електронний лікарняний.
При реєстрації в особистому кабінеті застрахованої особи на порталі Пенсійного фонду України, жінка отримає смс-повідомлення ще й від ПФУ з номером електронного лікарняного.
Водночас інформація про електронний лікарняний відразу доступна у кабінеті роботодавця на порталі ПФУ. Додатково можна повідомити роботодавця про лікарняний.
Зауважується, що перенесення відпустки зовсім не впливає на розмір допомоги. Окрім цього, тривалість відпустки також залишається незмінною, що зазвичай становить 126 календарних днів.
Раніше лікар з початком 30 тижня вагітності формував пацієнтці МВТН за категорією “Вагітність та пологи”, і з цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку. На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, що автоматично потрапляв до роботодавця.
Жінка могла продовжити працювати, але кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. Також зменшувався і розмір допомоги з вагітністю та пологами, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.
Збільшена тривалість
У разі народження двох і більше дітей, або ускладнених пологах, відпустку надають тривалістю у 140 днів. Також відбувається додаткова виплата декретних на підприємстві за 14 додаткових днів.
Тоді як у чорнобильців тривалість відпустки становить 180 днів, згідно з законом від 28.02.1991 № 796.
Декретна відпустка для чоловіків
Декретна відпустка для чоловіків можлива у разі, якщо чоловік усиновив дитину. У разі усиновлення дитини обома батьками декретна відпустка, а також відповідні виплати отримує один із батьків.
Додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з народженням дитини може взяти батько дитини. Тривалість такої відпустки становить до 14 днів.
Поєднання відпусток
Вагітна жінка має право отримати щорічну відпустку (до чи після декретної) (п. 3 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). У разі наявності такої заяви, роботодавець зобов’язаний приєднати до декретної відпустки щорічну та додаткову незалежно від тривалості роботи на підприємстві (ст. 180 КЗпП).
Також вагітні мають право оформити щорічну й додаткову відпустку повної тривалості не очікуючи закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві (п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).
Декретна відпустка та лікарняний
Тоді як лікарняні на декретні не накладаються, тобто якщо на період виходу у декретну відпустку наявний відритий лікарняний, його закривають.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.
- У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що відтепер дія електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власний кошт, становитимуть 90 календарних днів. Раніше строк дії обмежувався 30 днями.
- Придбати наркотичні ліки за е-рецептом можна в аптеці, яка має відповідну ліцензію на відпуск наркотичних лікарських засобів. На сьогодні 100% аптек, які мають відповідну ліцензію, зареєстровані та працюють в ЕСОЗ.
- 31 серпня набув чинності оновлений реєстр лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають відшкодуванню. Цього разу до переліку додались знеболювальні лікарські засоби для паліативних пацієнтів, а також тест-смужки для вимірювання рівня глюкози в крові.
- Міністерство охорони здоров’я України відповіло на найбільш поширені питання про користування цифровою послугою – електронним рецептом.