В Україні запрацював механізм повернення військових зі СЗЧ без судимості
Міноборони запустило експериментальний проєкт для добровільного повернення військових, які самовільно залишили частину. За кілька днів подано майже 200 рапортів, 51 з яких уже погоджено.
Програма дозволяє військовослужбовцям ЗСУ, Нацгвардії та Держспецтрансслужби, які перебувають у СЗЧ до 12 червня 2026 року, самостійно обрати підрозділ для служби. Подати рапорт можна через застосунок Армія+ до 20 вересня 2026 року. Після цієї дати повернення відбуватиметься на загальних підставах без преференцій.
Військові, які скористаються програмою, матимуть право на звільнення від кримінальної відповідальності згідно з частиною 5 статті 401 КК України. Це можливо за умови, що СЗЧ або дезертирство вчинено вперше під час воєнного стану, та за наявності письмової згоди командира на продовження служби.
Після зарахування до частини військовослужбовець відновлює право на грошове забезпечення протягом тижня. Протягом 6 місяців його не можуть перевести до іншої частини без письмової згоди, крім випадків ліквідації, розформування або реорганізації підрозділу.
Розгляд рапорту для військових ЗСУ та ДССТ триває до семи календарних днів, для Нацгвардії — до 96 годин. Для НГУ обов’язковою умовою є наявність рекомендаційного листа від військової частини. Вибір підрозділу обмежений затвердженим переліком, доступним у застосунку Армія+ та на szch.army.gov.ua.