В Україні вперше зареєстровано авторське право на твори, до яких включені зображення ШІ
Нині генеративний ШІ стає помічником при створенні ілюстрацій для різного роду творів. Тоді як авторсько-правова охорона поширюється лише на ту частину, яка створена людиною ІР офіс видав перші свідоцтва про реєстрацію авторського права на твори, до яких включені зображення, що були створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ). Про це поінформували в IP офісі. Так, ІР офіс здійснив державну реєстрацію авторського права та видав свідоцтво про реєстрацію авторського права на складений твір – збірку зображень “Великодні листівки”, де були використані зображення, згенеровані комп’ютерною програмою. Упорядник збірки зображень “Великодні листівки”- Маргарита Бойко.
Сьогодні використання генеративного штучного інтелекту розглядається як новий допоміжний засіб для розвитку креативної індустрії, а не лише як загроза для авторів та цієї індустрії, ‒ зазначила заступниця директора ІР офісу Любов Майданик.
Законодавство України наділяє авторсько-правовою охороною тільки ті зображення, що створені людиною.
Якщо зображення утворені лише за допомогою платформ генеративного штучного інтелекту, то авторське право не виникає. Водночас Закон України “Про авторське право і суміжні права” дає можливість визначити права sui generis на такі зображення, – додала Майданик.
Крім того, ІР офіс здійснив державну реєстрацію авторських прав та видав свідоцтва на дитячу книгу та збірку віршів, які проілюстровані зображеннями, згенерованими ШІ. Йдеться про дитячу книгу Анни Хорольської “Зачарована пригода Руфуcа” та збірку Андрія Сітнікова “Вірші незакінченої війни”.
Нині генеративний штучний інтелект стає помічником при створенні ілюстрацій для різного роду творів. Тоді як авторсько-правова охорона поширюється лише на ту частину, яка створена людиною, ‒ наголосили в ІР офісі.
- Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді України проєкт закону №11059, який передбачає внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо адміністративної процедури.
- 5 березня президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д). Рада проголосувала за документ 22 лютого.
- 1 січня набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3295-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Законом внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України.
- Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
- Авторське право у війську: теорія і реальність