Уряд затвердив механізм оформлення посвідок на проживання для іноземців, котрі боронять Україну

31 Грудня, 2024 в 09:58

Завдяки рішенню більш захищеними стануть ті іноземці-волонтери, котрі долучаються до надання стрілецької, тактичної, радіотехнічної, вибухотехнічної, медичної та інших допомог

Кабмін прийняв розроблену Міноборони постанову «Про затвердження Порядку отримання інформації, необхідної для оформлення подання для видачі посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства». Про це повідомила пресслужба Міністерства.

Завдяки рішенню Уряду більш захищеними стануть ті іноземці-волонтери, котрі долучаються до надання стрілецької, тактичної, радіотехнічної, вибухотехнічної, медичної та інших допомог. Також ця Постанова посилює захист іноземців, які перебувають безпосередньо в районах ведення бойових дій, та спільно з нашими підрозділами виконують бойові або службові завдання протягом не менше шести місяців, – пояснив заступник міністра оборони Сергій Мельник.

Зазначена Постанова КМУ, зокрема, визначає:

  • механізм отримання інформації про іноземців або осіб без громадянства, які надають/надавали допомогу військовим підрозділам в районах ведення бойових дій;
  • вимоги до звернення іноземця або особи без громадянства (чи їх представника);
  • порядок та строки розгляду Міноборони та МВС зазначеного звернення;
  • оформлення командиром військового підрозділу інформаційної довідки, що підтверджує факт надання іноземцем або особою без громадянства допомоги військовим підрозділам, безпосереднє перебування в районах ведення бойових дій, спільну з такими підрозділами участь у виконанні бойових або службових завдань;
  • механізм направлення до ДМС документів, які є підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання, та повідомлення про це іноземця або особи без громадянства.

Нагадаємо, 30 жовтня набрав чинності Закон № 4019-IX про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, котрі беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.

Пресслужба ВР поінформувала, що Закон дозволяє іноземцям займати офіцерські посади у Силах оборони України.

Документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім абзаців 13-20 підпункту 4 пункту 2 розділу І цього Закону, які набирають чинності через три місяці з дня, наступного за днем опублікування акту. Відповідні норми стосуються Положення про Центр рекрутингу іноземців та осіб без громадянства, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

У пояснювальній записці мовилося, що проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України” розроблено на виконання протокольного рішення робочої наради під головуванням заступника Керівника Офісу Президента України Романа Машовця (протокол від 08.06.2024) щодо вирішення критичних питань проходження служби іноземцями у Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Розробка проєкту Закону пов’язана з необхідністю удосконалення законодавства про проходження військової служби в частині надання можливості іноземцями та особам без громадянства проходити військову службу на посадах офіцерського складу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Необхідність удосконалення законодавства виникла у зв’язку зі складною оперативною ситуацією, що склалася на лінії бойового зіткнення та потребує значного збільшення чисельності бойового складу Збройних Сил України та інших військових формувань як шляхом проведення додаткових заходів мобілізації, так і шляхом залучення у добровільному порядку на військову службу за контрактом усіх бажаючих, які мають відповідні військово-облікові спеціальності та бойовий досвід, зокрема серед іноземців та осіб без громадянства.

Зауважувалося, що реалізація проєкту Закону України унормує питання можливості проходження іноземцями та особам без громадянства військової служби на посадах офіцерського складу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Законопроєкт повернули з підписом глави держави 25 жовтня.

Читайте також: Закон про мобілізацію: алгоритм дій, відповідальність, обов’язки, підстави для відстрочки

Зауважимо, Кабінет Міністрів України затвердив положення про центри рекрутингу ЗСУ і центри рекрутингу. Постанова № 564 набирає чинності одночасно із Законом № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Відтак, центри рекрутингу Збройних Сил є окремим підрозділом, який утворюється у видах, окремих родах військ (сил) ЗСУ.

Раніше президент підписав закон, що дає можливість отримання іноземцями, особами без громадянства, які захищають територіальну цілісність України, та членами їх сімей на отримання посвідок на тимчасове проживання, дозволів на імміграцію або набуття громадянства України.

Відповідний законопроєкт №9585 “Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України”, ініціатором якого є Кабмін, Верховна Рада ухвалила в першому читанні 9.05.2024.

Метою прийняття законопроєкту було законодавче закріплення можливості реалізації прав іноземців та осіб без громадянства, які захищають територіальну цілісність України, та членів їх сімей на отримання посвідок на тимчасове проживання, дозволів на імміграцію або набуття громадянства України.

  • На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
  • 10 квітня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 11079-1 щодо можливості добровільної мобілізації українських в’язнів.
  • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.