У ТЦК нагадали правила постановки жінок на військовий облік
Перебування жінки на військовому обліку не означає, що її буде мобілізовано
Правовідносини, пов’язані з військовим обліком, регулюються Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.
Відповідно до пункту 21 Порядку взяттю на військовий облік підлягають жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період у добровільному порядку на підставі власноруч написаної заяви на ім’я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівника відповідного підрозділу розвідувальних органів, керівника Центрального управління або регіонального органу СБУ за формою згідно з додатком 13 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
Начальник Служби зв’язків із громадськістю Полтавського обласного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Істомін у коментарі УНІАН нагадав основні положення щодо військового обліку та штрафів для жінок за порушення правил.
Станом на тепер обов’язковій постановці на військовий облік підлягають жінки медичного та фармакологічного фаху. Решта жінок, професії яких є суміжними з військово-обліковими спеціальностями, відповідно визначеного переліку, можуть стати на військовий облік за власним бажанням, — зазначив Істомін
Перебування жінки на військовому обліку не означає, що її буде мобілізовано.
Відповідно до частини одинадцятої статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” передбачено, що обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
А жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, окрім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.
Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних та Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, затверджено наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313.
Станом на тепер обов’язкової мобілізації жінок немає. Але виконувати правила військового обліку жінка, яка перебуває на цьому обліку, зобов’язана. За невиконання таких правил жінки на рівні з чоловіками несуть адміністративну відповідальність, — пояснив представник ТЦК.
Для постановки на військовий облік жінкам, які мають спеціальність та /або професію згідно з Переліком, необхіно надати документи:
- заява про взяття на облік (надає територіальний центр комплектування та соціальної підтримки);
- паспорт або ID-картка;
- ідентифікаційний номер;
- документ про здобуття спеціальності/професії;
- довідку з роботи із зазначенням спеціальності за якою працює на даний час;
- свідоцтво про народження дітей/документ про опіку (у разі наявності);
- свідоцтво про шлюб;
- фотокартки 3х4.
Якщо особа підлягає взяттю на військовий облік, її спрямують на медкомісію, яка визначає придатність до військової служби.
Після цього зібраний пакет документів та висновок військово-лікарської комісії необхідно надати до центру комплектування за місцем реєстрації. Якщо з документами все гаразд, отримаєте військово-обліковий документ.
Наразі за порушення правил військового обліку та за порушення законодавства про оборону та мобілізацію – статті 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – передбачено штраф у розмірі від 17 тис. до 25,5 тис. грн.
На запитання, чи були вже в його практиці або ж йому відомі випадки штрафування жінок в інших областях, Істомін відповів, що “про такі випадки не відомо”.
Чинним законодавством України за правопорушення, пов’язані з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Адміністративна відповідальність
За порушення військовозобов’язаними правил військового обліку, на них може бути накладено штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн). Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (від 5100 до 8500 грн).
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період – тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (від 17000 до 25500 грн) (стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Кримінальна відповідальність
Частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України передбачає, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.
Читайте також: Закон про мобілізацію: алгоритм дій, відповідальність, обов’язки, підстави для відстрочки
- На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
- 10 квітня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 11079-1 щодо можливості добровільної мобілізації українських в’язнів.
- 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.