У Раді зареєстрували законопроєкт щодо економічного бронювання: пояснюємо деталі
У законопроєкті заклали концепцію «економічного бронювання», яка дозволить зберегти для економіки спеціалістів, котрих складно замінити
11 червня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 11331 «Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки». Документом передбачили можливість «економічного бронювання» від мобілізації.
Наразі текст документа відсутній. Водночас один з авторів, голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха пояснив основні положення проєкту закону.
Нардеп зазначив, що у законопроєкті заклали концепцію «економічного бронювання», яка дозволить зберегти для економіки складнозамінних спеціалістів.
Концепція передбачає:
- Кожен субʼєкт господарювання, який сплачує підвищений військовий збір у 20 000 грн на місяць за працівника — має можливість його забронювати.
- Сплата підвищеного збору відбувається не працівником, а самим бізнесом. Він сам визначає, хто для нього найбільш критичний і підтверджує це відповідними податками.
- Бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів. Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року.
- Відсоткову межу заброньованих та процедуру визначатиме Кабмін. Механіка сплати підвищеного військового збору окреслена у повʼязаному законопроєкті № 11332 «щодо особливостей сплати воєнного збору за бронювання військовозобов’язаних».
Окрім того, Наталухи додав, що народні обранці найближчим часом подадуть два альтернативних законопроєкти, які міститимуть:
- модель із бронюванням за рівнем зарплати у понад 35 тис. грн;
- змішану модель — 35 тис. грн зарплати для найманого працівника, 20 тис. грн військового збору для ФОП.
Раніше голова комітету Ради Олександр Завітневич в інтерв’ю ВВС заявив, що економічне бронювання від мобілізації точно буде реалізована в Україні.
Суспільство розкололося. Щоб ми не ділили на бідних і багатих, вибачте. Але все одно якийсь баланс ми будемо шукати, тому що, ще раз повторюсь, фронту без тилу не буває, і тилу без фронту не буде. Без нашої економіки, без податків не буде, за що фінансувати фронт, — пояснив Завітневич.
Голова комітету Ради зауважив, що в якомусь вигляді економічне бронювання від мобілізації точно буде.
Окрім того, у травні у Верховній Раді почали обговорювати нову концепцію бронювання, яка б сприяла наповненню оборонного бюджету.
Будь-які західні гроші чи в формі фінансової допомоги, чи в формі кредитів не дозволено використовувати на оборонні потреби. Тому на сьогодні від міцності економіки залежить насправді міцність нашого фронту, і це не перебільшення, – повідомила тоді членкиня парламентського комітету з питань економічного розвитку Галина Янченко.
Зауважимо, раніше у Раді зареєстрували законопроєкт №11084 про «Клуб білого бізнесу», як ще одну ініціативу щодо бронювання. Як зауважив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, ідея полягає в тому, щоб головним критерієм для можливості забронювати співробітників зробити належність компанії до «Клубу білого бізнесу».
Вже 12 червня нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Комітет підтримав № 11084 щодо клубу білого бізнесу до другого читання.
Законопроект значно доопрацьований разом з бізнес-асоціаціями та експертами. Всі зауваження та рекомендації мали бути враховані.
Однак, стосовно питання бронювання для «клубу білого бізнесу», депутат зазначив, що включена лише рекомендація (не обовʼязок!!!) для КМУ внести зміни в свою постанову щодо надання можливості бронювати таким підприємствам до 25% співробітників.
Раніше ми поінформували, що працівники підприємств оборонно-промислового комплексу та енергетики зможуть бронювати до 100% працівників. Крім того, для критичних підприємств збільшили термін бронювання від 6 місяців до 12 місяців і дозволили бронювати військовозобов’язаних із дефіцитними військово-обліковими спеціальностями.
Кабінет Міністрів оновив підходи до бронювання працівників.
Як зазначив заступник Міністра економіки України Ігор Фоменко, це не нова модель бронювання. Уряд модернізував чинну постанову №76. Крім оновлення постанови, спільно із бізнесом та експертним середовищем напрацьовуються нові підходи до бронювання.
Зміни до Постанови №76 від 27 січня 2023 року передбачають, зокрема:
- бронювання 100% працівників підприємствами ОПК, які мають контракти для ЗСУ та інших військових формувань. Працівники можуть бути заброньовані на період дії таких контрактів;
- бронювання 100% працівників підприємствами електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів та підприємств, які відновлюють чи ремонтують зруйновані або пошкоджені підприємства енергетичного комплексу;
- бронювання 100% працівників підприємствами, що будують фортифікації, на період дії договору будівництва;
- Для поліцейських і працівників ДСНС, у разі обґрунтованої потреби Міністра внутрішніх справ, кількість заброньованих працівників може перевищувати 50%. Тобто забронювати можна буде до 100% працівників, за наявності обгрунтування та окремого погодження Міністра оборони.
Також повідомляли, що на засіданні Кабінету Міністрів України 14 травня внесли зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 N 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб військових формувань (крім Збройних Сил), утворених відповідно до законів України, подають список до центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво такими військовими формуваннями, і до СБУ, в інтересах яких вони здійснюють виробництво товарів, виконують роботи, надають послуги, або до Мінстратегпрому, або Мінцифри (підприємства, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури).
Читайте також: Закон про мобілізацію: алгоритм дій, відповідальність, обов’язки, підстави для відстрочки
- На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.
- 18 травня у газеті “Голос Україна” опублікували Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності”.
- Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань»(законопроєкт №7731) з урахуванням пропозицій Президента.