У Раді зареєстрували законопроєкт про звільнення засуджених для військової служби

14 Березня, 2024 в 12:01

Чинне законодавство забороняє мобілізовувати засуджених та осіб із судимістю навіть за їхнім бажанням.

У Верховній раді зареєстрували законопроєкт №11079 про звільнення засуджених для служби за контрактом у Збройних силах України.

Проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду, опублікували на сайті Верховної Ради 13 березня.

Ініціатори законопроєкту: Шуляк Олена Олексіївна (IX скликання), Бондаренко Олег Володимирович (IX скликання), Устенко Олексій Олегович (IX скликання), Калаур Іван Романович (IX скликання), Мезенцева Марія Сергіївна (IX скликання), Брагар Євгеній Вадимович (IX скликання), Кузьміних Сергій Володимирович (IX скликання), Безугла Мар’яна Володимирівна (IX скликання), Касай Костянтин Іванович (IX скликання), Гунько Анатолій Григорович (IX скликання), Мазурашу Георгій Георгійович (IX скликання), Санченко Олександр Володимирович (IX скликання), Железняк Ярослав Іванович (IX скликання), Борзова Ірина Наумівна (IX скликання).

Наразі текст даного законопроекту відсутній.

Водночас у пресслужбі Мін’юсту зауважили, що документом пропонується внести зміни до законодавства, надавши засудженим право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання за умови, що вони підуть служити за контрактом.

Цей законопроєкт — це спільна робота депутатів, Мін‘юсту, Міноборони та Генштабу. Ми напрацювали механізм мобілізації засуджених та людей із судимістю, який задовольнив всі сторони. У разі прийняття документа, що, впевнена, відбудеться доволі скоро, засуджені зможуть приєднатися до лав ЗСУ. А це — тисячі осіб, які можуть бути залучені не лише до бойових дій, а і до іншої важливої роботи, необхідної у ЗСУ, – зазначила заступниця міністра юстиції Олена Висоцька.

Раніше міністр юстиції Денис Малюська висловив переконання, що корупціонерів можуть відправити воювати до лав ЗСУ. Міністр акцентував, що в Україні десятиліттями культивували корупцію і зараз вона залишається поширеним явищем. Він також наголосив, що захищати країну — це обовʼязок кожного.

Чинне законодавство забороняє мобілізовувати засуджених та осіб із судимістю навіть за їхнім бажанням.

Зауважимо, нещодавно президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».

Глава держави постановив звільнити у квітні-травні 2024 року в запас зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань військовослужбовців строкової військової служби, строк військової служби яких закінчився під час воєнного стану та був продовжений понад установлені строки.

Метою Закону є унормування під час дії в Україні воєнного стану можливості звільнення у запас військовослужбовців строкової військової служби, які вислужили встановлені строки строкової військової служби, що дозволить звільнити в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки строкової військової служби у 2024 році. Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Так, військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких, встановлений ч. 1 ст. 23 Закону про військовий обов’язок та військову службу, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до ч. 9 ст. 23 цього закону, як виняток з положень ч. 9 ст. 23, звільняються з військової служби у запас у строки, визначені Указом Президента.

Під час голосування законотворці врахували поправку, яка надає відстрочку строковиками від подальшої мобілізації на 12 місяців.

Відповідно до пояснювальної записки, це дасть змогу відправити в запас військовослужбовців, котрі відслужили встановлені строки строкової військової служби у 2024 році.

Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу, мовиться у тексті документа.

27 лютого у газеті «Голос України» опублікували Закон 3600-IX «Про внесення зміни до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо строків строкової військової служби». Закон набрав чинності 28 лютого.

  • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.