У Мін’юст вважають обмеження для осіб із судимістю вступати до ЗСУ застарілою нормою
Зауважується, що проєкт Закону розроблено з метою визначення правових та організаційних засад залучення до військової служби громадян, яким призначено покарання за вчинення злочинів у вигляді обмеження волі або позбавлення волі
Нещодавно група народних депутатів зареєструвала в Парламенті законопроєкт №11079 про звільнення засуджених для служби за контрактом в ЗСУ.
Згідно з даними Мін’юсту, в Україні близько 50 тисяч осіб, котрі мають судимість і вже відбули покарання. Ще 26 тисяч перебувають у місцях позбавлення волі.
Частину з них можуть мобілізувати до лав ЗСУ у разі прийняття змін до законодавства, — розповіла заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька.
Так, на переконання посадовиці, заборона особам із судимістю бути частиною армії є застарілою законодавчою нормою часів СРСР, а засуджені, які вже відбули покарання і на волі, мають такі самі обов’язки, як і інші.
Тому, звісно, що це дуже логічно, що вільних людей, які здатні допомогти Збройним Силам, можуть призивати без їх погодження або згоди. Водночас, з другою категорією засуджених — особами, які зараз відбувають покарання у в’язницях, ситуація складніша. Для них передбачено умовно-дострокове звільнення за їхньою заявою. Тобто їхнє бажання, їхня мотивація є обов’язковими. В іншому випадку це просто не є ефективним для наших Збройних Сил, — зазначила Висоцька.
Наголошується, що враховуватимуть спроможність, фізична підготовка ув’язнених та відсутність медичних протипоказань для такої роботи за контрактом.
Окрім цього, Висоцька повідомила, що наразі у законопроєкті визначено дві групи засуджених, які не матимуть права служити у ЗСУ. Особи, які отримали вироки за:
- статтями проти основ національної безпеки;
- злочини, пов’язані з військовою службою.
Водночас передбачається, що під час розгляду законопроєкту народні депутати можуть запропонувати й інші обмеження.
Зауважимо, проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду, опублікували на сайті Верховної Ради 13 березня.
Ініціатори законопроєкту: Шуляк Олена Олексіївна (IX скликання), Бондаренко Олег Володимирович (IX скликання), Устенко Олексій Олегович (IX скликання), Калаур Іван Романович (IX скликання), Мезенцева Марія Сергіївна (IX скликання), Брагар Євгеній Вадимович (IX скликання), Кузьміних Сергій Володимирович (IX скликання), Безугла Мар’яна Володимирівна (IX скликання), Касай Костянтин Іванович (IX скликання), Гунько Анатолій Григорович (IX скликання), Мазурашу Георгій Георгійович (IX скликання), Санченко Олександр Володимирович (IX скликання), Железняк Ярослав Іванович (IX скликання), Борзова Ірина Наумівна (IX скликання).
Водночас у пресслужбі Мін’юсту зауважили, що документом пропонується внести зміни до законодавства, надавши засудженим право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання за умови, що вони підуть служити за контрактом.
Цей законопроєкт — це спільна робота депутатів, Мін‘юсту, Міноборони та Генштабу. Ми напрацювали механізм мобілізації засуджених та людей із судимістю, який задовольнив всі сторони. У разі прийняття документа, що, впевнена, відбудеться доволі скоро, засуджені зможуть приєднатися до лав ЗСУ. А це — тисячі осіб, які можуть бути залучені не лише до бойових дій, а і до іншої важливої роботи, необхідної у ЗСУ, – зазначила Висоцька.
Раніше міністр юстиції Денис Малюська висловив переконання, що корупціонерів можуть відправити воювати до лав ЗСУ. Міністр акцентував, що в Україні десятиліттями культивували корупцію і зараз вона залишається поширеним явищем. Він також наголосив, що захищати країну — це обовʼязок кожного.
Чинне законодавство забороняє мобілізовувати засуджених та осіб із судимістю навіть за їхнім бажанням.
У пояснювальній записці зауважили, що особливої актуальності питання набуло з дня початку широкомасштабних воєнних дій, відколи був запроваджений правовий режим воєнного стану на всій території держави.
Україна щодня бореться як за своє світле майбутнє, так і за майбутнє всього демократичного світу. За цей час, ціною неймовірних зусиль та людських жертв, Україні вдалось здобути низку важливих воєнних перемог, знищивши тисячі окупантів.
Водночас, для остаточної перемоги над державою-терористом необхідно докласти ще багато зусиль.
Не є секретом, що мобілізаційний ресурс нашого ворога є величезним, а тому нам слід використовувати всі наявні можливості для відсічі збройної агресії. Одним із ресурсів, який може бути використаний для посилення обороноздатності держави є особи, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі.
Серед цих осіб є мотивовані та патріотично налаштовані громадяни, готові спокутувати власну провину перед суспільством на полі бою. Разом з тим, залучення цих осіб до військової служби вимагає чіткого законодавчого регулювання всіх аспектів, пов’язаних з: умовно-достроковим звільненням таких осіб, здійсненням адміністративного нагляду за ними, прийняття їх на військову службу та визначення особливостей її проходження, врегулювання питань соціального і правового захисту таких осіб тощо.
З метою врегулювання зазначених питань і розроблено проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду».
Проєктом Закону пропонується внесення змін до:
1) Кримінального кодексу України – у частині врегулювання питань, пов’язаних з умовно-достроковим звільненням від відбування покарання осіб для проходження ними військової служби за контрактом, а також встановлення відповідальності за ухилення від проходження військової служби такими особами;
2) Кримінального процесуального кодексу України – у частині врегулювання питань, пов’язаних з прийняттям судом рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання осіб для проходження ними військової служби за контрактом, а також зі зверненням до виконання судових рішень з цього приводу;
3) Кримінально-виконавчого кодексу України – у частині врегулювання порядку умовно-дострокового звільнення від відбування покарання осіб для проходження ними військової служби за контрактом;
4) Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» – у частині покладання на командирів військових частин функцій зі здійснення адміністративного нагляду за особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, а також взяття таких осіб на окремий облік у військовій частині;
5) Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» – у частині встановлення особливостей прийняття, проходження та звільнення з військової служби осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом; врегулювання питань, пов’язаних із соціальним і правовим захистом таких осіб; взяттям таких осіб на військовий облік, зняття та виключення з нього; призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Передбачається, що прийняття Закону забезпечить:
1) створення додаткових можливостей для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань;
2) додаткову мотивацію осіб, засуджених за вчинення злочинів, до виправлення та виконання обов’язку з відсічі збройної агресії проти України.
Зауважимо, нещодавно президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».
Глава держави постановив звільнити у квітні-травні 2024 року в запас зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань військовослужбовців строкової військової служби, строк військової служби яких закінчився під час воєнного стану та був продовжений понад установлені строки.
Метою Закону є унормування під час дії в Україні воєнного стану можливості звільнення у запас військовослужбовців строкової військової служби, які вислужили встановлені строки строкової військової служби, що дозволить звільнити в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки строкової військової служби у 2024 році. Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.
Так, військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких, встановлений ч. 1 ст. 23 Закону про військовий обов’язок та військову службу, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до ч. 9 ст. 23 цього закону, як виняток з положень ч. 9 ст. 23, звільняються з військової служби у запас у строки, визначені Указом Президента.
Під час голосування законотворці врахували поправку, яка надає відстрочку строковиками від подальшої мобілізації на 12 місяців.
Відповідно до пояснювальної записки, це дасть змогу відправити в запас військовослужбовців, котрі відслужили встановлені строки строкової військової служби у 2024 році.
Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу, мовиться у тексті документа.
27 лютого у газеті «Голос України» опублікували Закон 3600-IX «Про внесення зміни до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо строків строкової військової служби». Закон набрав чинності 28 лютого.
- 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.