Суд роз’яснив правила призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади
У випадку, коли таке покарання не передбачене у санкції статті Особливої частини, суд може застосувати його, якщо вважає за необхідне обмежити особу від виконання певних функцій через суспільну небезпечність діяння
Судова практика з питань призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що не передбачене в санкції статті Особливої частини Кримінального кодексу, потребує більш детального роз’яснення. Це питання стало предметом аналізу Касаційного кримінального суду у справі № 149/3010/23. Про це повідомила Наталія Антонюк, заступник голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук для «Судово-юридичної газети».
Згідно з чинним кримінальним законодавством, можливість застосування такого покарання може бути обґрунтована на підставі положень Загальної частини Кримінального кодексу (ст. 55). Прокурор оскаржив рішення суду попередніх інстанцій, зазначаючи, що у випадку катування, вчиненого засудженою, суд міг застосувати додаткове покарання навіть за відсутності передбаченої санкцією статті.
Постановою ККС було встановлено, що суди попередніх інстанцій не мали підстав для призначення додаткового покарання, оскільки засуджена не обіймала посад, які б потребували обмежень. Крім того, ККС наголосив на важливості чіткого розмежування двох ситуацій: коли додаткове покарання є обов’язковим і коли його можливість є дискрецією суду на основі ст. 55 КК.
Чи було б справедливим позбавляти прав лише тих, хто вже їх мав і вчинив правопорушення, передбачене ст. 286 КК України, не застосовуючи жодних обмежень для осіб, які взагалі не мали водійського посвідчення, але вчинили ДТП? Видається, що необхідно обмежити можливість керування транспортними засобами і тим особам, які вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ст. 286 КК, не маючи відповідних дозвільних документів.
Саме таке рішення було ухвалено об’єднаною палатою ККС у справі № 702/301/20, де суд констатував, що особі, яку визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей 286, 286-1 КК, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Тож, якщо покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю передбачене у санкції статті Особливої частини КК (як обов’язкове або необов’язкове), то суд має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення. Натомість, якщо йдеться про застосування такого покарання з покликанням на положення ч. 2 ст. 55 КК, то особа має обіймати певну посаду або займатися певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення.