Створення Національної установи розвитку: Рада зробила перший крок

20 Червня, 2024 в 06:08

Створення Національної установи розвитку передбачається шляхом реорганізації Фонду розвитку підприємництва, яка виконуватиме функції із забезпечення фінансової та іншої підтримки розвитку та відбудови економіки України

18 червня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкти №11238 та №11239 про Національну установу розвитку, поінформував один з ініціаторів законопроєктів, депутат від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Національна установа розвитку – це державна спеціалізована установа (банк) зі спеціальним мандатом на відновлення та структурну трансформацію економіки, яка буде реалізовувати програми кредитування відновлення країни, – розповів Гетманцев.

За його словами, саме ця установа має розв’язати проблеми із кредитуванням релокованого бізнесу, бізнесу на прифронтових територіях, ВПО, а також проєктів з високим рівнем ризику.

Національна установа розвитку отримає доступ до коштів приватних інвесторів для спрямування їх на відбудову та розвиток української економіки, шляхом надання підтримки різними фінансовими інструментами, переважно суб’єктам малого та середнього підприємництва, які потрапили у скрутне становище, але мають потенціал відновлення та розвитку, – резюмував депутат.

У пояснювальній записці до проєкту № 11238 мовиться, що створення Національної установи розвитку передбачається шляхом реорганізації Фонду розвитку підприємництва, яка виконуватиме функції із забезпечення фінансової та іншої підтримки розвитку та відбудови економіки України.

Для відбудови під час і після війни необхідні план, фінансування, механізм та інструменти розподілу такого фінансування (разом із контролем за його використанням).

Важливим елементом інституційної рамки щодо акумулювання і розподілу фінансування на відбудову є створення Національної установи розвитку, мандат діяльності якої обмежуватиметься цілями підтримки підприємництва, відбудови і післявоєнної реконструкції.

Прикладом такої установи і загальновизнаною історією успіху є Кредитна установа для відбудови (KfW), створена у післявоєнній Німеччині у 1948 році як частина Плану Маршала.

Створення українського аналога KFW, який може бути фінансовим, виконавчим агентом як Уряду, так і донорів, і який може бути додатково цікавим для донорів у випадку їх залучення як міноритарних акціонерів, може прискорити реалізацію проектів відновлення і масштабувати їх.

Нардепи переконують, що в Україні створення Національної установи розвитку зі спеціальним мандатом, яка б виконувала функції агенту Уряду з розвитку та структурної трансформації через використання різних фінансово-кредитних інструментів, – це необхідність, обумовлена величезними збитками і потребами у відновленні через повномасштабну війну.

Законопроєктом визначаються ключові питання діяльності Національної установи розвитку:

  • види діяльності Національної установи розвитку;
  • залучення коштів Національною установою розвитку;
  • умови та принципи здійснення діяльності Національної установи розвитку;
  • управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі Національної установи розвитку, та входження у статутний капітал Національної установи розвитку;
  • порядок скликання, компетенція та порядок прийняття органами управління Національної установи розвитку рішень;
  • державне регулювання діяльності Національної установи розвитку.

Деталізація цих питань, а також урегулювання інших аспектів корпоративного управління у Національній установі розвитку може передбачатися статутом, який прийматимуть загальні збори учасників Національної установи розвитку.

Документом окреслюється цільова група, на яку буде спрямована підтримка Національної установи розвитку. Цільовою групою суб’єктів підприємництва, яких підтримуватиме Національна установа розвитку, є кредитоспроможні суб’єкти мікро-, малого та середнього підприємництва, які мають потенціал розвитку, або вид їх економічної діяльності чи напрям їх підтримки є пріоритетним для економіки України, але через недосконалість або нерозвиненість роботи ринкових механізмів, кризу або інші обставини не мають доступу до фінансування на адекватних умовах або такий доступ ускладнений.

Національна установа розвитку у межах деяких видів діяльності зможе підтримувати також фізичних осіб. Цільовою групою фізичних осіб, яких буде підтримувати Національна установа розвитку у межах зазначених видів діяльності, є податкові резиденти України, які не мають доступу до фінансування на адекватних умовах або такий доступ ускладнений через недосконалість або нерозвиненість роботи ринкових механізмів, кризу або інші обставини. Критерії віднесення фізичних осіб до цільової групи визначаються умовами програм підтримки.

Проєкт закону передбачає створення Національної установи розвитку з незалежною корпоративною структурою управління, що є важливою умовою співпраці Національної установи розвитку з міжнародними фінансовими організаціями та іноземними донорами.

З метою мінімізації ризиків потенційного політичного втручання, забезпечення прозорості та зменшення ступеня ризиковості діяльності Національної установи розвитку, запровадження належного корпоративного управління, що своєю чергою підвищить ефективність та зростання довіри до Національної установи розвитку, призведе до зменшення можливостей виникнення корупційних ризиків, передбачено такі запобіжники:

  • можливість входження в статутний капітал міжнародних фінансових організацій та призначення своїх представників до ради Національної установи розвитку;
  • більшість незалежних членів у Раді Національної установи розвитку;
  • виконання Національною установою розвитку своїх функцій із забезпечення фінансової та іншої підтримки виключно через банки, фінансові установи та інших надавачів фінансових послуг;
  • створення системи внутрішнього контролю та управління ризиками Національної установи розвитку;
  • здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю Національної установи розвитку Національним банком України.

Зазначені запобіжники стимулюватимуть зростання привабливості та сприятимуть співпраці Національної установи розвитку з міжнародними партнерами, потенційними інвесторами, що як наслідок призведе до зростання функціональної спроможності Національної установи розвитку і збільшенню обсягу фінансування проектів підтримки розвитку та відбудови економіки України.

Передбачається, що прийняття Проекту Закону сприятиме підтримці розвитку та відбудови економіки України.

  • 18 травня у газеті “Голос Україна” опублікували Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності”.
  • Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань»(законопроєкт №7731) з урахуванням пропозицій Президента.
  • 11 червня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 11331 «Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки». Документом передбачили можливість «економічного бронювання» від мобілізації.