Що таке Копенгагенські критерії, яким має відповідати Україна для вступу в ЄС: пояснення
Набувши статус кандидата на членство у 2022 році, Україна також отримала від ЄС сім рекомендацій щодо підготовки до членства, які тісно пов’язані з Копенгагенськими критеріями
Кожна країна, котра претендує на членство в Європейському Союзі, повинна відповідати Копенгагенським критеріям, тобто певним правилам, які визначають, чи має держава право приєднатися до ЄС, нагадали у Мін’юсті.
Критерії встановила Європейська Рада у Копенгагені в червні 1993 року і вони лягли в основу для всіх майбутніх розширень ЄС.
Зміст критеріїв
Копенгагенські критерії стосуються політичних, економічних і правових аспектів функціонування держави та є досить загальними.
Політичний критерій:
Держава-кандидат повинна мати стабільні інституції, що гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини та захист прав меншин.
Економічний критерій:
Держава повинна мати функціонуючу ринкову економіку, здатну конкурувати в умовах єдиного ринку ЄС.
Критерій членства:
Держава повинна бути адміністративно та інституційно спроможна до ефективного впровадження права ЄС та здатна взяти зобов’язання, що випливають із членства в Євросоюзі.
Наскільки Україна відповідає Копенгагенським критеріям
У 2020 році, щоб уточнити Копенгагенські критерії, Єврокомісія розробила Оновлену методологію розширення, за якою оцінює готовність країни-кандидата до вступу в Союз. Саме тому процес перемовин про вступ України до ЄС розділений на 35 переговорних розділів та 6 кластерів. Кожен розділ Єврокомісія розглядає та оцінює окремо.
Набувши статус кандидата на членство у 2022 році, Україна також отримала від ЄС сім рекомендацій щодо підготовки до членства, які тісно пов’язані з Копенгагенськими критеріями. Тож Україна діє відповідно до рекомендацій та переговорних розділів.
Нині в Україні триває реформа правосуддя, спрямована на очищення судової системи від корупції та посилення її незалежності. Створені антикорупційні органи – НАБУ, САП, НАЗК, але необхідно посилити їхню інституційну спроможність, додали у повідомленні.
Зважаючи на міжнародні рейтинги, то Україна посідає 105 місце в Індексі сприйняття корупції, 62 сходинку – в Індексі свободи слова та 150-ту – в Індексі економічної свободи. Це не означає, що Україна не готова до членства, оскільки на схожих позиціях були Румунія і Хорватія на етапі кандидатства. Це лише підтверджує те, що рух до членства в Союзі є постійним процесом, під час якого не можна зупинятися.
Раніше пояснили, що кластер – це не окрема інституція чи організація, а тематична частина правової бази ЄС – acquis, яку має запровадити країна-кандидат у своє законодавство. У Мін’юсті пояснили, що кожен кластер представляє певну сферу політики ЄС, як-от: довкілля, енергетика, сільське господарство, внутрішній ринок, зовнішні відносини тощо.
- 31 березня у Брюсселі розпочалась двостороння зустріч представників України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним Розділом 10 «Цифрова трансформація та медіа». Такі зустрічі є невідʼємною складовою переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.
- Верховна Рада України на пленарному засіданні 22 серпня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (проект Закону за реєстр. № 10411).
- Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.