Що таке «кластери» у переговорному процесі про членство в ЄС: пояснення
Переговорний процес із країною-кандидатом розподілений на шість кластерів, які охоплюють 33 переговорних розділи
Кластер – це не окрема інституція чи організація, а тематична частина правової бази ЄС – acquis, яку має запровадити країна-кандидат у своє законодавство. У Мін’юсті пояснили, що кожен кластер представляє певну сферу політики ЄС, як-от: довкілля, енергетика, сільське господарство, внутрішній ринок, зовнішні відносини тощо.
Відповідно до методології переговорів про вступ до ЄС, переговорний процес із країною-кандидатом розподілений на шість кластерів, які охоплюють 33 переговорних розділи.
Розглянемо це на прикладі України, яка розпочала перемовини про членство у 2024 році.
Задля вступу Україна повинна гармонізувати своє законодавство з Євросоюзом за такими 6 кластерами:
- Основи процесу вступу до ЄС (Fundamentals),
- Внутрішній ринок (Internal Market),
- Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток (Competitiveness & Inclusive Growth),
- Зелений порядок денний та стале з’єднання (Green Agenda & Sustainable Connectivity),
- Ресурси, сільське господарство та політика згуртованості (Resources, Agriculture & Cohesion),
- Зовнішні відносини (External Relations).
Кластер «Основи процесу вступу до ЄС» – найважливіший, оскільки серед іншого він охоплює економічні критерії готовності, реформу державного управління, функціонування демократичних інститутів, верховенство права тощо. Він відкривається першим і закривається останнім. Що це означає? У процесі перемовин Євросоюз проводить «скринінг», тобто аналізує прогрес країни-кандидата у кожному кластері: чи наблизила вона своє законодавство до вимог ЄС і чи провела потрібні реформи у цих галузях.
Другий Кластер охоплює ключові напрямки функціонування Єдиного ринку ЄС, а саме: вільний рух товарів, послуг, робочої сили та капіталу, конкуренцію, інтелектуальну власність, фінансові сервіси, захист прав споживачів тощо. Ці зміни є важливими для українського бізнесу та громадян.
Третій кластер стосується інформаційної безпеки та медіа, оподаткування, освіти і культури, соціальної політики тощо.
Четвертий кластер охоплює екологічний напрямок: збереження довкілля, заходи щодо боротьби зі кліматичними змінами, розвиток енергетики, транспортну політику тощо.
П’ятий кластер серед іншого передбачає реформи в аграрній сфері, зміни в фітосанітарній політиці, продовольчій безпеці, що є дуже важливими галузями для України.
Шостий кластер визначає роль України у спільній зовнішній політиці, безпеці та обороні ЄС, що, зокрема, означає внесок України у стабільність ЄС та захист від потенційних загроз.
Наразі перший кластер ще не відкритий. Але двосторонні зустрічі й скринінги за різними розділами активно тривають. Україна далі працює над своїми євроінтеграційними зобов’язаннями. І ці зміни впливають на кожного громадянина.
- 31 березня у Брюсселі розпочалась двостороння зустріч представників України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним Розділом 10 «Цифрова трансформація та медіа». Такі зустрічі є невідʼємною складовою переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.
- Верховна Рада України на пленарному засіданні 22 серпня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (проект Закону за реєстр. № 10411).
- Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.