Радше виняток, аніж правило: практика покарання суддів за корупційні злочини в Україні
Судова реформа є однією з семи рекомендацій Європейської комісії щодо статусу України на членство в ЄС
В Україні покарання суддів за корупційні злочини є скоріше винятком, ніж правилом. До створення Вищого антикорупційного суду таких прецедентів взагалі не було: частково через завантаженість, частково через корупцію та кругову поруку місцеві суди не дослухали до вироку жодної справи, пише Слово і Діло.
У Києві за корупційні злочини засуджено двох суддів. Десять років колонії отримав колишній суддя Дніпровського району суду Микола Чаус. У 2016 році його викрили на хабарі у розмірі 150 тисяч доларів, який він закопав у банку на городі. Чаусу вдалося втекти від правоохоронців: він жив у Молдові, де його викрали, а потім він опинився на Вінниччині.
Колишнього суддю Голосіївського районного суду Андрія Новака засудили до 7,5 років в’язниці за хабарництво: він отримав 8 тисяч доларів за ухвалення рішення у цивільній справі.
На Київщині вирок отримали двоє суддів. Голова Баришівського районного суду Олександр Лисюк отримав понад вісім років за хабар у розмірі 565 тисяч гривень. Гроші він брав за ухвалення рішень у цивільних справах на користь позивачів.
Суддя Броварського районного суду Ганну Білик було засуджено до шести років позбавлення волі за хабарництво: вона вимагала гроші у приватного підприємства за винесення уточнюючого рішення на його користь.
У Дніпрі до 11 років в’язниці засудили суддю Бабушкінського районного суду Дніпра Андрія Леонова, який отримав 15 тисяч доларів хабаря. Колишню суддю Кіровського районного суду Наталію Овчаренко засудили до 10 років позбавлення волі за вимагання та отримання 30 тисяч доларів неправомірної вигоди.
В Одесі на хабарі у 2,5 тисячі доларів погорів суддя Малиновського районного суду Анатолій Целух. Спочатку його засудили до 7 років ув’язнення, потім покарання пом’якшили до 5 років. Ще один суддя цього ж суду – Олексій Буран – отримав 5 років ув’язнення з випробувальним терміном у три роки за отримання 120 тисяч гривень хабаря.
Павло Меденцев, який працював у Господарському суді Одеської області, отримав дев’ять років ув’язнення: його викрили на хабарі у 570 тисяч гривень.
До десяти років ув’язнення Антикорупційний суд засудив колишнього суддю Сєвєродонецького міського суду Луганської області Руслана Юхімука. Однак після того, як його спіймали на хабарі, Юхимчук втік до РФ.
Також ВАКС засудив до шести років позбавлення волі колишнього голову Козівського районного суду Тернопільської області Михайла Кренцеля. Разом з адвокатом його затримали за отримання хабаря у розмірі понад 54 тисячі гривень.
Вищий антикорупційний суд засудив до семи років ув’язнення суддю Дзержинського районного суду Харкова Сергія Лазюка, до семи років – колишнього суддю Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Михайла Пака, до п’яти років – суддю Міжгірського районного суду Закарпатської області.
Читайте також: Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави
Зауважимо, 30 червня 2023 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони №359/2023 про прискорення судової реформи і подолання корупції в судах.
Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 року “Про прискорення судової реформи та подолання проявів корупції у системі правосуддя”, — зазначено у повідомленні.
У рішенні РНБО зазначається, що успішна судова реформа є однією із семи ключових вимог Євросоюзу, пов’язаних із євроінтеграцією України.
Додамо, що прозора, ефективна і високопрофесійна судова система є ключовою у забезпеченні верховенства права, у залученні інвестицій в країну, у захисті прав людини.
- 16 травня набув чинності Закон «Про внесення змін до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження».
- У Національному агентстві з питань запобігання корупції провели навчання про необґрунтовані активи та незаконне збагачення для понад 900 правоохоронців. Вебінар для слідчих, оперуповноважених та уповноважених осіб з запобігання корупції провели експерти НАЗК.
- У НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
- 12 червня Другий сенат Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі усного провадження розглянув справу за конституційною скаргою Бухтоярової Оксани Василівни.