Раді запропонували законопроєкт про правила застосування сили Нацгвардією
Законопроєкт встановлює суворі обмеження щодо застосування примусових заходів, щоб запобігти зловживанням та захистити вразливі категорії громадян
Законопроєкт №10311 «Про Національну гвардію України» щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України» не лише розширює повноваження Національної гвардії України, але й встановлює чіткі межі їх застосування.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Нещодавно Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 5 березня ухвалив висновок рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду в другому читанні проект Закону «Про Національну гвардію України» щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України» (реєстр. № 10311) прийняти у другому читанні та в цілому як закон в редакції, запропонованій Комітетом, з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням.
Зазначеним законопроектом вносяться зміни до законодавства щодо Національної гвардії України. Його положення не лише уточнює повноваження НГУ, але й встановлює чіткі межі застосування заходів примусу: фізичного впливу, спеціальних засобів, зброї, озброєння та бойової техніки.
На даний час застосування заходів примусу військовослужбовцями НГУ регулюється нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, однак цей законопроект передбачає, що такі питання будуть врегульовуватися виключно на рівні профільного закону.
З метою ефективного виконання завдань з охорони громадського порядку, конвоювання затриманих, оборони стратегічних об’єктів та забезпечення безпеки, законопроект передбачає право військовослужбовців НГУ застосовувати такі заходи примусу:
- Фізичний вплив: для припинення правопорушень або захисту осіб;
- Спеціальні засоби: кайданки, сльозогінний газ, електрошокери, гумові кийки тощо, під час конвоювання осіб чи затримання особи яка вчинила правопорушення тощо;
- Вогнепальну зброю: у випадках загрози життю чи збройного нападу;
- Бойову техніку: у ситуаціях військових конфліктів або захисту стратегічних об’єктів.
Однак, розуміючи важливість дотримання прав людини, законопроект чітко визначає умови застосування цих заходів.
Зокрема військовослужбовці НГУ зобов’язані діяти відповідно до принципів законності, необхідності, пропорційності та ефективності. Крім того, вони повинні попереджати правопорушників та негайно припиняти застосування сили після досягнення мети.
Законопроєкт також встановлює суворі обмеження щодо застосування примусових заходів, щоб запобігти зловживанням та захистити вразливі категорії громадян. Зокрема заборонено застосовувати такі заходи щодо:
- Вагітних жінок, осіб похилого віку, дітей та осіб вираженими ознаками інвалідності (за винятком випадків збройного нападу чи прямої загрози життю).
- Осіб у дипломатичних представництвах без письмової згоди відповідного керівника через МЗС України.
- У разі, коли мету можна досягти менш жорсткими методами.
Особлива увага приділяється обмеженням щодо застосування спеціальних засобів. Так, законопроєкт прямо забороняє військовослужбовцям НГУ:
- завдавати удари гумовими (пластиковими) кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку та животу;
- використовувати засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки тощо) понад дві години безперервно або без послаблення тиску;
- застосовувати сльозогінні та дратівливі речовини у прицільній стрільбі, а також повторно в межах зони ураження;
- відстрілювати гумові кулі з порушенням технічних вимог, зокрема прицільно в голову;
- використовувати засоби примусової зупинки транспорту щодо мотоциклів, громадського транспорту, а також у місцях з обмеженою видимістю (мостах, тунелях, залізничних переїздах тощо);
- застосовувати світлозвукові пристрої на відстані ближче двох метрів від людини;
- використовувати водомети при температурі повітря нижче +10°C.
Для реалізації безпеки та здоров’я громадян, законопроект встановлює допустимі норми застосування спеціальних засобів. Фізичний, хімічний та інші впливи спеціальних засобів на організм людини повинні відповідати допустимим параметрам, які встановлюються Міністерством охорони здоров’я України. Крім того, порядок носіння, зберігання, обліку та застосування спеціальних засобів військовослужбовцями НГУ визначатиме Міністерство внутрішніх справ України.
Отже, прийняття зазначених змін є важливим кроком у вдосконаленні діяльності Національної гвардії України. Законопроєкт не лише розширює повноваження НГУ, але й встановлює чіткі межі їх застосування, забезпечуючи баланс між необхідністю підтримання громадського порядку та захистом прав людини, — додали у пресслужбі Ради.
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Фахівці ДПС нагадали, за які землі не сплачується плата за землю під час воєнного стану.
- Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором, нагадали у Держпраці.