Раді рекомендували прийняти законопроєкт щодо права ув’язнених на безоплатну правничу допомогу
Прийняття пропонованих змін, запевняють автори документа, стане суттєвим кроком у питаннях забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги при застосуванні адміністрацією установи виконання покарань заходів стягнення
9 квітня відбулось засідання Комітету з питань правової політики, на якому розглянуто проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги (реєстр. №12073 від 27 вересня 2024 року), поданий народним депутатом Ватрасом В.А.
Законопроектом пропонується внести зміни до частини п’ятнадцятої статті 134 Кримінально-виконавчого кодексу, якими передбачити, що при накладенні стягнення на засудженого до позбавлення волі адміністрація колонії зобов’язана невідкладно, але не пізніше двадцяти чотирьох годин, надати йому можливість у встановленому порядку повідомити про це близьких родичів, адвоката або інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; встановити для дисциплінарної комісії обов’язок зупинити дисциплінарне провадження щодо засудженого до позбавлення волі до моменту отримання копії рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги у разі, якщо такий засуджений не має доступу до адвоката або фахівця в галузі права; частину першу статті 19 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» доповнити новим абзацом другим та передбачити, що «у разі отримання від адміністрації установи виконання покарань звернення осіб, зазначених у пункті 9 частини першої статті 14 цього Закону, про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, для здійснення представництва її інтересів під час засідання дисциплінарної комісії центр з надання безоплатної правничої допомоги зобов’язаний негайно прийняти рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги».
Передбачається, що прийняття законопроекту дасть можливість врегулювати існуючі проблемні питання, та своєю чергою створить необхідні передумови для розвитку і підвищення якості надання безоплатної правничої допомоги, а також прийняття пропонованих законопроєктом змін стане суттєвим кроком у питаннях забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги при застосуванні адміністрацією установи виконання покарань заходів стягнення.
За результатами обговорення, Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги прийняти в другому читанні та в цілому в редакції, запропонованій Комітетом.
Зауважимо, у 2024 році Рада прийняла в цілому законопроєкт №5652, який регулює відшкодування за неналежні умови утримання осіб, засуджених до позбавлення волі.
Відтепер засуджені, котрі відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також особи, взяті під варту, мають право на утримання в належних умовах. У разі порушення цього права, вони можуть звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання у слідчих ізоляторах та в’язницях. У разі незгоди з рішенням комісії, особа може оскаржити його в суді.
Крім того, закон передбачає механізм відшкодування за неналежні умови тримання, зокрема:
- скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення;
- можливість заміни покарання на більш м’яке або зняття судимості згідно з нормами Кримінального кодексу України;
- звільнення від відшкодування витрат на утримання засудженого за період перебування в неналежних умовах;
- виправлення умов утримання.
Зауважується, що закон направлений на покращення умов утримання осіб в пенітенціарних установах та на забезпечення справедливого відшкодування за неналежні умови.
- 12 років за участь в референдумі – хто і за що може сісти в тюрму за колабораціонізм.
- 29 січня Кабінет Міністрів як суб’єкт законодавчої ініціативи зареєстрував у Верховній Раді два проєкти законів, що стосуються роботи Бюро економічної безпеки України. Так, деталі законопроєктів повідомив постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
- 28 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів» від 09.12.2023 № 3513-IX.
- Команда Міністерства юстиції в Шостому апеляційному адміністративному суді довела законність звільнення у 2021 році посадовиці, яка за даними Служби безпеки України за власної ініціативи отримала російське громадянство.