Рада у першому читанні підтримала законопроєкт про добровільну мобілізацію ув’язнених
Законопроєкт передбачає добровільну участь засуджених у бойових діях, але лише тих, хто відповідає вимогам до проходження військової служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах
10 квітня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 11079-1 щодо можливості добровільної мобілізації українських в’язнів.
Проєкт розроблено за ініціативою Мін’юсту, Міноборони та Генерального штабу.
Ініціатори законопроєкту: Шуляк Олена Олексіївна (IX скликання), Бондаренко Олег Володимирович (IX скликання), Устенко Олексій Олегович (IX скликання), Калаур Іван Романович (IX скликання), Мезенцева Марія Сергіївна (IX скликання), Брагар Євгеній Вадимович (IX скликання), Кузьміних Сергій Володимирович (IX скликання), Безугла Мар’яна Володимирівна (IX скликання), Касай Костянтин Іванович (IX скликання), Гунько Анатолій Григорович (IX скликання), Мазурашу Георгій Георгійович (IX скликання), Санченко Олександр Володимирович (IX скликання), Железняк Ярослав Іванович (IX скликання), Борзова Ірина Наумівна (IX скликання).
Проєкт Закону розроблено з метою визначення правових та організаційних засад залучення до військової служби громадян, яким призначено покарання за вчинення злочинів у вигляді обмеження волі або позбавлення волі.
Проектом Закону пропонується внесення змін до:
1) Кримінального кодексу України – у частині врегулювання питань, пов’язаних з умовно-достроковим звільненням від відбування покарання осіб для проходження військової служби за контрактом з метою безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності, а також встановлення відповідальності за ухилення від проходження військової служби такими особами. При цьому умовно-дострокове звільнення від відбування покарання не застосовуватиметься до осіб, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України,засудженіза скоєння умисного вбивства двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням або сексуальним насильством, а також засуджені за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6 , частиною четвертою статті 286-1 цього Кодексу;
2) Кримінального процесуального кодексу України – у частині врегулювання питань, пов’язаних з прийняттям судом рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання осіб для проходження військової служби за контрактом з метою безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності, а також зі зверненням до виконання судових рішень з цього приводу;
3) Кримінально-виконавчого кодексу України – у частині врегулювання порядку умовно-дострокового звільнення від відбування покарання осіб для проходження ними військової служби за контрактом;
4) Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» – у частині покладання на командирів військових частин функцій зі здійснення адміністративного нагляду за особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, а також взяття таких осіб на окремий облік у військовій частині;
5) Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» – у частині встановлення особливостей прийняття, проходження та звільнення з військової служби осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом; врегулювання питань, пов’язаних із соціальним і правовим захистом таких осіб; взяттям таких осіб на військовий облік, зняття та виключення з нього; призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Передбачається, що прийняття Закону забезпечить:
1) створення додаткових можливостей для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань;
2) додаткову мотивацію осіб, засуджених за вчинення злочинів, до виправлення та виконання обов’язку з відсічі збройної агресії проти України.
Як поінформувала Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк, право на добровільну мобілізацію є не у всіх.
Ініціатори законопроєкту наголошують, що повномасштабна війна йде на виснаження, тому внаслідок добровільної мобілізації ув’язнених можливе часткове розв’язання проблеми нестачі людей на фронті. Своєю чергою, збільшення особового складу дасть змогу забезпечити частині військовослужбовців, які цього потребують, ротацію.
Суспільство повинно розуміти, що не всі, хто перебуває за ґратами, є кримінально-асоціальними елементами. Багато серед в’язнів тих, хто опинився у місцях позбавлення волі через ДТП або фінансові злочини, багато патріотів, які написали сотні листів з проханням дозволити захищати Батьківщину, є люди, які мають бойовий досвід тощо, — пояснила Шуляк.
Шуляк додала, що законопроєкт передбачає добровільну участь засуджених у бойових діях, але лише тих, хто відповідає вимогам до проходження військової служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах. Але одного бажання засудженого недостатньо.
Для початку він має подати відповідну заяву на проходження військової служби до установи, де відбуває покарання. Після цього проходить медогляд у в’язниці і лише після цього його дані потрапляють до ТЦК, де військова частина розглядає можливість мобілізації.
Після рішення ТЦК відбувається перевірка у військово-лікарської комісії, і лише за умови, якщо фізіологічно-психічний стан ув’язненого відповідає вимогам, його заява разом з пакетом документів надходить до суду, який приймає рішення: задовільне або ні. Якщо рішення суду позитивне, Нацгвардія доставляє засудженого до ТЦК, де формують відповідні спеціалізовані підрозділи військових частин. Адміністративний нагляд за такими звільненими здійснюватиме командир військової частини, куди вони потрапляють. А ще цих людей будуть брати на окремий облік у військовій частині.
Разом з тим вступити до лав ЗСУ зможуть далеко не всі ув’язнені. Винятки становлять ті з них, хто:
- ув’язнений за злочини проти основ національної безпеки України;
- ув’язнений за умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане зі зґвалтуванням;
- ув’язнений за сексуальне насильство;
- має судимість за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152 – 156-1, 258 – 258-6, частиною четвертою статті 286-1 Кримінального кодексу, якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку.
Раніше міністр юстиції Денис Малюська висловив переконання, що корупціонерів можуть відправити воювати до лав ЗСУ. Міністр акцентував, що в Україні десятиліттями культивували корупцію і зараз вона залишається поширеним явищем. Він також наголосив, що захищати країну — це обовʼязок кожного.
Чинне законодавство забороняє мобілізовувати засуджених та осіб із судимістю навіть за їхнім бажанням.
Зауважимо, нещодавно президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».
Глава держави постановив звільнити у квітні-травні 2024 року в запас зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань військовослужбовців строкової військової служби, строк військової служби яких закінчився під час воєнного стану та був продовжений понад установлені строки.
Так, військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких, встановлений ч. 1 ст. 23 Закону про військовий обов’язок та військову службу, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до ч. 9 ст. 23 цього закону, як виняток з положень ч. 9 ст. 23, звільняються з військової служби у запас у строки, визначені Указом Президента.
Під час голосування законотворці врахували поправку, яка надає відстрочку строковиками від подальшої мобілізації на 12 місяців.
Відповідно до пояснювальної записки, це дасть змогу відправити в запас військовослужбовців, котрі відслужили встановлені строки строкової військової служби у 2024 році.
Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу, мовиться у тексті документа.
27 лютого у газеті «Голос України» опублікували Закон 3600-IX «Про внесення зміни до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо строків строкової військової служби». Закон набрав чинності 28 лютого.
- 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.