Рада спростила ввезення в Україну засобів радіоелектронної боротьби: чому це важливо
Законопроєкти вносять зміни до податкового та митного кодексів і працюватимуть вже найближчим часом
20 грудня Верховна Рада проголосувала законопроєкти №10341 і №10342, чим спростила ввезення в Україну засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Обидва документи підтримали 323 народні обранці.
Зауважимо, згідно з пояснювальною запискою, проєкт закону №10341, метою розроблення законопроєкту є вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України у період дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ “Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Проєкт закону направлений на вдосконалення та приведення у відповідність до умов воєнного часу дії окремих норм Податкового кодексу України в частині звільнення від оподаткування податком на додану вартість радіолокаційних приладів для оперативного задоволення потреб оборонних структур та для забезпечення ефективної та своєчасної відсічі агресору.
Тоді як метою №10342, є розроблення законопроєкту є вдосконалення окремих норм Митного кодексу України у період дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» шляхом розширення кола пільгового оподаткування певними товарами оборонного призначення.
Проєкт закону направлений на вдосконалення та приведення у відповідність до умов воєнного часу дії окремих норм Митного кодексу України в частині звільнення від оподаткування радіолокаційних приладів для оперативного задоволення потреб оборонних структур та для забезпечення ефективної та своєчасної відсічі агресору.
Забезпечення потреб Збройних Сил та інших структур сектору безпеки та оборони України у техніці та обладнанні є ключовим елементом відсічі повномасштабної агресії РФ проти України, захисту територіальної цілісності та суверенітету України. Тож нині питання захисту критичної інфраструктури стоїть особливо гостро. Лише у січні-листопаді 2023 року над Україною було зафіксовано щонайменше 1303 ракети (без С-300/С-400), а також понад 2513 БПЛА Shahed-136.
Для оперативного виявлення повітряних загроз Збройні Сили та інші структури сектору безпеки і оборони України гостро потребують новітніх та максимально ефективних радіолокаційних приладів, зокрема іноземного виробництва, що дозволять виявляти об’єкти (цілі) та визначати їх просторові координати та параметри руху за допомогою радіотехнічних методів, — зазначається у пояснювальній записці.
Згідно з проєктами, доповнюються переліки товарів оборонного призначення, що звільняються від оподаткування ввізним митом, новими кодами 8526 10 00 90 і 3926 20 00 00 (товар «фурнітура, що використовується для оснащення військових») УКТ ЗЕД.
Крім того, законопроєкти також звільняють від ПДВ радіолокаційні прилади, що класифікуються у товарній підкатегорії 8526 10 00 90 УКТ ЗЕД, що ввозяться на митну територію України та постачаються на митній території України як товари оборонного призначення.
Народний депутат, член Комітету з питань податкової та митної політики Олексій Леонов пояснив, що внесеними змінами спрощується система оподаткування та система розмитнення радіолокаційних приладів для Збройних сил України.
Це ті прилади, які дозволяють захищати небо над Україною. Окрім цього, спрощено систему розмитнення плит для бронежилетів. Вважаю, що ці законопроєкти, які швидко були ухвалені Верховною Радою, вчергове доводять, як парламент оперативно реагує на всі запити наших Збройних сил.
Зауважується, що законопроєкти вносять зміни до податкового та митного кодексів і працюватимуть вже найближчим часом.
Раніше урядовці внесли низку змін до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо здійснення оборонних закупівель безпілотних систем та засобів радіоелектронної боротьби українського виробництва.
Новації забезпечать можливість вносити зміни до вже укладених договорів на виготовлення і поставку безпілотних систем (їх складових частин) та/або засобів радіоелектронної боротьби (їх складових частин), якщо виникають нештатні ситуації, наприклад перебої з постачанням комплектуючих з інших країн через блокування кордону.
Водночас внесення змін до вже укладених договорів вимагатиме підтвердження об’єктивних обставин висновком Торгово-промислової палати та іншими документами. Максимальний термін продовження дії таких договорів не може перевищувати 60 календарних днів, водночас загальний термін виконання договору не може бути більш як 12 місяців з дня здійснення попередньої оплати.
Зауважимо, питання здійснення оборонних закупівель безпілотних систем українського виробництва врегульовані Порядком реалізації експериментального проєкту щодо здійснення оборонних закупівель безпілотних систем та засобів радіоелектронної боротьби українського виробництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 р. № 256.
- На початку листопада Верховна Рада України 8 листопада підтримала указ президента про подовження терміну дії воєнного стану та мобілізації. Воєнний стан на території України діятиме до 14 лютого 2024 року. Це був дев’ятий раз, коли Рада ухвалює постанови з початку повномасштабного вторгнення РФ.
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.