Рада прийняла законопроєкт щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації
Документом передбачено зокрема внесення змін до Сімейного кодексу України і Закону України “Про охорону дитинства” у частині обов’язків батьків (або осіб, які їх замінюють) піклуватися про безпечні умови життя дитини, на період дії правого режиму воєнного стану
11 лютого за результатами розгляду у першому читанні Верховною Радою України більшістю в 288 голосів народних депутатів України прийнято за основу законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації (реєстр. №12353), поданий Кабінетом Міністрів України.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законопроектом передбачено:
внесення змін до Кодексу цивільного захисту України у частині:
- врегулювання обов’язкової евакуації у примусовий спосіб дітей, які потрапляють до районів воєнних (бойових) дій, зон збройних конфліктів та населених пунктів, наближених до районів бойових дій;
- уточнення повноважень органів державної влади при проведенні заходів з евакуації, зокрема обов’язкової; усунення прогалини щодо заборони або обмеження в’їзду (входу), перебування населення у населених пунктах, з яких проводиться обов’язкова евакуація;
- внесення змін до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” у частині уточнення заходів правового режиму воєнного стану, пов’язаних із реалізацією заходів цивільного захисту в особливий період;
внесення змін до Сімейного кодексу України і Закону України “Про охорону дитинства” у частині:
- обов’язків батьків (або осіб, які їх замінюють) піклуватися про безпечні умови життя дитини, на період дії правого режиму воєнного стану;
- обов’язків батьків (або осіб, які їх замінюють) виконувати рішення військових адміністрацій щодо здійснення заходів з проведення обов’язкової евакуації у примусовий спосіб дітей;
- уточнення прав, обов’язків та відповідальності батьків за виховання та розвиток дитини.
Законопроект підтримано центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Офісом Генерального прокурора, Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Наявні пропозиції до законопроекту, зокрема, Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, можуть бути розглянуті під час його підготовки до другого читання.
За висновком Офісу підтримки адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС) положення законопроекту в цілому не суперечать Угоді про асоціацію та міжнародно-правовим зобов’язанням України у межах міжнародного гуманітарного права.
Відповідно до вимог статті 116 Регламенту Верховної Ради України період збору поправок і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи – з 12 до 25 лютого 2025 року.
Зауважимо, 5 лютого президент Володимир Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану та загальної мобілізації в Україні (законопроєкти № 12404 та № 12405).
Правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів (стаття 26 Закону «Про правовий режим воєнного стану»). Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який запрваджено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації (стаття 7 Закону «Про правовий режим воєнного стану»).
- 20 грудня 2023 року Верховна Рада проголосувала законопроєкти №10341 і №10342, чим спростила ввезення в Україну засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Фахівці ДПС нагадали, за які землі не сплачується плата за землю під час воєнного стану.
- Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором, нагадали у Держпраці.