Рада прийняла за основу законопроєкт про громадянство для іноземців, котрі боронять Україну на фронті

27 Травня, 2024 в 10:05

З початком російсько-української війни багато іноземних громадян виявили бажання добровільно захищати Україну зі зброєю в руках, водночас досі існує низка законодавчих перешкод у процедурі набуття українського громадянства іноземцями

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №9585, що дозволяє іноземцям, які служать у Збройних силах України, отримувати українське громадянство та надавати посвідки на тимчасове проживання членам їхніх сімей.

Головна мета законопроєкту — надання дозволів на імміграцію або набуття громадянства України для осіб, чиї паспорти втратили чинність, а також для іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті України. Також документ надає право членам сім’ї осіб, які уклали контракт у ЗСУ, отримати посвідку на тимчасове проживання.

Особлива вимога буде застосована до громадян РФ та РБ, які прийняли громадянство України. Їм потрібно буде впродовж року після припинення воєнного стану підтвердити припинення попереднього громадянства.

Скласти іспити з Конституції, історії України та підтвердити знання української мови мають особи, які отримали громадянство України під час воєнного стану і служать у лавах Збройних Силах України. Це вони мають зробити за два роки після воєнного стану.

Також впродовж року після припинення воєнного стану припиняється прийом заяв на набуття громадянства України від громадян РФ.

Як зауважила народна депутатка від «Слуги Народу» Ірина Борзова, ухваливши у першому читанні законопроєкт №9585, Верховна Рада зробила важливий крок до спрощення отримання посвідки на проживання й набуття громадянства України для тих іноземців та осіб без громадянства, які зараз на фронті захищають Україну.

Від початку війни багато іноземців добровільно взяли в руки зброю і пішли в Сили оборони захищати незалежність та територіальну цілісність України. Сьогодні такі люди мають певні проблеми з набуттям громадянства України. Ухвалений законопроєкт пропонує спростити процедуру дозволу на імміграцію, набуття громадянства України, а також отримання посвідки на проживання. Проте є певні умови. Обов’язково після завершення дії воєнного стану протягом двох років іноземці, які воювали за Україну, повинні скласти екзамени з української мови та на знання Конституції України, — зазначила депутатка.

За нашим законодавством у відділ міграції іноземець має принести чинний паспорт, однак дуже часто цей документ є недійсним.

Іноземці не можуть поїхати до своєї країни для оновлення документів, бо їм на батьківщині загрожує в’язниця чи навіть смертна кара. У нас є багато добровольців із РФ, РБ, Грузії. Члени їхніх родин також зараз мають певні проблеми з дозволом на міграцію, а також з отриманням посвідки на проживання в Україні. І саме на розв’язання цих проблем спрямовано ухвалений законопроєкт, — наголосила Борзова.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєктом передбачено:

  • можливість отримання дозволів на імміграцію або набуття громадянства України на підставі паспортних документів, строк дії яких закінчився, а також можливість отримання посвідок на тимчасове проживання іноземцями та особами без громадянства, залученими до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, урегулювати свій правовий статус перебування на території України;
  • члени сім’ї осіб, які уклали контракт про проходження служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України, матимуть право на отримання посвідки на тимчасове проживання;
  • громадяни Російської Федерації та громадяни Республіки Білорусь, які в період з 24 лютого 2020 року набули громадянство України відповідно до Закону України «Про громадянство України» і подали зобов’язання припинити іноземне громадянство, зобов’язані будуть подати документ про припинення іноземного громадянства протягом року з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо строк виконання такого зобов’язання вже сплив;
  • особи, які набули громадянство України під час воєнного стану і подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою та які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, матимуть право виконати взяте зобов’язання протягом двох років з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Якщо строк зобов’язання спливає після одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану, то документ про припинення громадянства подається у строк, на який взято зобов’язання, тобто протягом двох років.

  • розгляд та прийняття заяв про набуття громадянства України від громадян РФ припинено до спливу одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, крім:

– осіб, які мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, їх подружжя;

– осіб, які в установленому законодавством України порядку проходять / проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, у тому числі які нагороджені державною нагородою України, їх подружжя;

– осіб, які в установленому законодавством України порядку проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт яких припинено (розірвано) у зв’язку з неможливістю проходження військової служби за станом здоров’я, їх подружжя;

– осіб, які були залучені до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, їх подружжя;

– неповнолітніх дітей, які мають законні підстави для набуття громадянства України.

Вищезазначені особи та їх подружжя, крім тих, які були залучені до складу сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, які набули громадянство України в період з 1 січня 2018 року і не змогли виконати зобов’язання про припинення іноземного громадянства, зможуть протягом одного року з дня набрання чинності Законом подати декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Передбачається також усунення колізій у Законі України «Про громадянство України» у зв’язку з прийняттям Закону України від 21 березня 2023 року № 2996-IX «Про внесення змін до законів України «Про громадянство України» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо умов прийняття до громадянства України».

  • На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
  • 10 квітня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 11079-1 щодо можливості добровільної мобілізації українських в’язнів.
  • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.
  • На сайті Верховної Ради опублікували наказ Міноборони України. Список хвороб, які надають військовозобов’язаним право на відстрочку значно скоротився.