Рада проголосувала законопроєкт щодо врегулювання інтелектуальної власності у ЗСУ
Проєктом закону зокрема передбачено, що майнові права на об’єкти, створені військовослужбовцями під час служби, належать суб’єкту, визначеному законом
Верховна Рада прийняла за основу проєкт Закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби» (реєстр. №13110).
Законопроєктом пропонується уточнити правовий статус об’єктів інтелектуальної власності, створених військовослужбовцями під час виконання службових обов’язків. Зокрема, передбачено:
- розширення переліку суб’єктів інтелектуальної власності, доповнивши його формулюванням «інші учасники цивільних правовідносин» (зміни до статті 421 ЦК України);
- виключення положення про те, що майнові права визнаються речовими правами (зміни до статті 190);
- уточнення, що майнові права на об’єкти, створені військовослужбовцями під час служби, належать суб’єкту, визначеному законом (зміни до статті 429).
У пресслужбі ВР запевнили, що реалізація законопроєкту дозволить упорядкувати правовий режим інтелектуальної власності у секторі безпеки й оборони та забезпечить передбачуваний розподіл прав на створені за бюджетні кошти розробки й технології.
Зауважимо, військовослужбовці, котрі створюють технологічні рішення для армії, отримають право на справедливу авторську винагороду, а держава зможе ефективніше масштабувати створені розробки. Такі зміни ініціює Міноборони під керівництвом заступника міністра оборони Валерія Чуркіна спільно із професійною спільнотою.
На сьогодні військовослужбовці наукових установ, спеціалізованих технологічних центрів, технічних майстерень та інших підрозділ Сил оборони щодня працюють над рішеннями, які допомагають нищити ворога. Однак права інтелектуальної власності на ці рішення залишаються незахищеними, на відміну від цивільної сфери.
Для розв’язання цієї проблеми у Раді зареєстрували два законопроєкти № 13110 та № 13111 про внесення змін до Цивільного кодексу України та профільних законів. Вони передбачають такий розподіл прав інтелектуальної власності:
- особисті немайнові права (авторство, збереження цілісності твору) належатимуть військовослужбовцеві, який є автором або винахідником такого об’єкта;
- майнові права (використання, ліцензування) набуватиме держава в особі Міноборони (або іншого органу, де особа проходить військову службу).
Зміни до законодавства забезпечать виплату справедливої винагороди військовослужбовцям за створені ними об’єкти прав інтелектуальної власності. Також буде усунуто перешкоди для масштабування технологічних рішень завдяки чітким повноваженням Міноборони на видачу ліцензій.
В умовах, коли технології створюються, випробовуються та вдосконалюються на полі бою, захист прав інтелектуальної власності є одним з пріоритетів для обороноздатності країни. Міноборони прагне гарантувати справедливу винагороду для тих, хто своїм розумом і талантом створює технологічну перевагу на фронті, захистити права на ці розробки і забезпечити їхнє масштабування, – зазначив Чуркін.
Законопроєкти розроблені спільно відділом з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції, Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій та Інститутом правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України.
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Нещодавно Верховна Рада прийняла закон № 8313, яким змінюють правила надання відпусток. Віднині військовослужбовці, яких звільнять з військової служби, після демобілізації зможуть оформити двомісячну оплачувану відпустку.