Рада проголосувала законопроєкт щодо розширення пільг військовослужбовцям

22 Березня, 2024 в 14:50

Прийняття документа має дозволити удосконалити механізми щодо забезпечення деяких прав поліцейських та військовослужбовців, зокрема на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також інших питань пов’язаних із соціальним забезпеченням

21 березня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №10313 про забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист.

Прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» обумовлено необхідністю удосконалення механізмів щодо забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також щодо інших питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням військовослужбовців та поліцейських.

У пояснювальній записці пояснюють, що документ розроблено з метою удосконалення механізмів забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема, на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також прав поліцейських на одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності. Проєкт Закону передбачає правове регулювання й інших питань, пов’язаних із реалізацією прав військовослужбовців та військових посадових осіб під час проходження військової служби.

Основні пропозиції документа:

  • поранені зможуть лікуватися за кордоном до 12 місяців без проходження ВЛК кожних 4 місяці;
  • виплати рідним загиблих на війні становитимуть 15 млн грн;
  • військові отримають право на  відпустку при народженні дитини;
  • цивільних зможуть брати на посади військових капеланів.

Проєктом Закону пропонується внести зміни до законів України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про гуманітарну допомогу”, “Про Службу військового капеланства”, “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану”, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, якими передбачити:

  • норми щодо вільного одержання, використання, поширення інформації, а також встановлення обмеження для військовослужбовців на поширення в медіа, інформаційних системах загального доступу інформації, яка дозволяє визначити: геопросторові дані про військові об’єкти, військові частини (підрозділи) та військовослужбовців під час виконання покладених на них завдань; характер цих завдань та сили і засоби, що залучені до їх виконання;
  • норми щодо недопущення порушень, пов’язаних з дискримінацією за ознакою статі чи сексуальними домаганнями;
  • норми щодо надання військовослужбовцям одноразової відпустки при народженні дитини відповідно до статті 19-1 Закону України «Про відпустки» із збереженням грошового забезпечення у повному розмірі;
  • уточнення норм щодо загального часу перебування військовослужбовця на лікуванні за кордоном;
  • норми щодо звільнення від виконання службових обов’язків військовослужбовців у разі хвороби дитини віком до 14 років, яка потребує стаціонарного лікування, із збереженням грошового забезпечення на весь період хвороби дитини;
  • норми щодо права звернення за призначенням (перерахунком) пенсії під час дії воєнного стану осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану, за письмовою заявою про призначення (перерахунок) пенсії, завіреною командиром (начальником) військової частини;
  • уточнення норм щодо вимог до військових капеланів та комплектування посад військових капеланів цивільними особами; уточнення норм щодо прав окремих військових посадових осіб на користування дисциплінарною владою;
  • нові повноваження спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги щодо здійснення обов’язкової перевірки якості гуманітарної допомоги, зокрема яка надається для сил оборони, та встановлення відповідальності за невиконання заходів офіційного контролю щодо якості товарів (предметів) гуманітарної допомоги;
  • уточнення підстав виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов’язаним з виконанням обов’язків військової служби щодо захисту Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6 – 12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів.

Передбачається, що прийняття документа дозволить удосконалити механізми щодо забезпечення деяких прав поліцейських та військовослужбовців, зокрема на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також інших питань пов’язаних із соціальним забезпеченням військовослужбовців та поліцейських.

Станом на 22 березня закон передали на візування у головний комітет.

  • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.
  • Президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».