Рада погодила бізнесменам обмін залишків російських рублів попри відхилення пропозиції профільним Комітетом
Законопроєкт розробили з метою виконання міжнародних зобов’язань, взятих Україною перед Міжнародним валютним фондом, стимулювання відповідального кредитування фінансовими установами, оптимізації наглядових повноважень НБУ, зокрема щодо здійснення банківського нагляду у формі інспекційних перевірок, усунення проблемних питань.
22 листопада, під час розгляду законопроєкту Нацбанку №9422 стосовно заборони введення в оману українців щодо легких кредитів «до зарплати» парламентарі погодили підтримку поправки стосовно дозволу українським бізнесменам обміняти російські й білоруські рублі.
Раніше Комітет ВР з питань правової політики рекомендував відхилити поправку.
Однак, виніс її на розгляд перший заступник глави фракції «Слуга народу» Андрій Мотовиловець.
Він зауважив, що поправка 62. 62 не прийнята комітетом. та запевнив, що під час публікації закону до другого читання провели консультації з Національним банком. Правка стосувалася українських платників податків, які мають рахунки в рублях, що нині заблоковані. Депутати дозволили разово їх продати, отримати гривні та направити ці гроші на господарську діяльність, на сплату податків.
І попри те, що у порушення Регламенту ВР, розгляд правки подав не один з авторів документу, на чому акцентував спікер ВР Руслан Стефанчук, згодом вони підтвердили прохання про її врахування.
Тож у результаті народні обранці правку підтримали. 242 депутати вирішили підтримати пропозицію щодо надання права усім громадянам та юридичним особам до кінця 2024 року обміняти наявні у них російські та білоруські рублі.
З врахуванням правки наразі дозволяється тимчасово, до 31 грудня 2024 року, здійснювати операції з продажу (обміну) клієнтами російських рублів та/або білоруських рублів в безготівковій формі банкам-резидентам у випадках, коли банками-нерезидентами, в яких відкрито кореспондентські рахунки банків-резидентів в російських рублях та/або білоруських рублях, в односторонньому порядку прийнято рішення про конвертацію (обмін) російських рублів та/або білоруських рублів, які знаходяться на таких кореспондентських рахунках, на іншу валюту.
Зауважується, що операція має відповідати наступним вимогам: банками-нерезидентами, зазначеними в абзаці першому, в яких відкрито кореспондентські рахунки банків-резидентів в російських рублях та/або білоруських рублях, не можуть бути банки-резиденти Російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або банки, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»; продаж (обмін) російських рублів та/або білоруських рублів може бути здійснений за заявою клієнта банку один раз щодо кожного з видів валюти – російських рублів та білоруських рублів.
Законопроєкт передбачає, що надавачам «кредитів до зарплати» заборонять заробляти на споживачах. Загалом за даним законом давати в борг людям із залежністю від азартних ігор буде заборонено, а усі кредитори будуть зобов’язані перевіряти кредитну історію прохачів грошей.
У пояснювальній записці зазначили, що законопроєкт розробили з метою виконання міжнародних зобов’язань, взятих Україною перед Міжнародним валютним фондом, стимулювання відповідального кредитування фінансовими установами, оптимізації наглядових повноважень Національного банку, зокрема щодо здійснення банківського нагляду у формі інспекційних перевірок, усунення проблемних питань, виявлених Національним банком під час наглядової діяльності у період дії карантину та воєнного стану, поновлення можливості застосування Національним банком заходів впливу у вигляді віднесення банку до категорії проблемних/неплатоспроможних.
Передбачається, що реалізація положень законопроєкту забезпечить ефективний захист найбільш вразливої категорії позичальників за споживчими кредитами, зокрема мікрокредитами, від високоризикового кредитування.
Окрім того, прийняття законопроєкту має сприяти відновленню повноцінного нагляду з боку регулятора в частині спроможності застосовувати до банків усі заходи впливу у разі виявлення порушень законодавства, але при цьому враховувати обставини воєнного стану в Україні.