Рада підтримала законопроєкт про ліквідацію МСЕК: що варто очікувати
Функції МСЕК будуть покладені на експертні комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.
Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №12178 про ліквідацію медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
“За” проголосували 260 нардепів. Відтепер функції МСЕК будуть покладені на експертні комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.
Про що цей законопроєкт і яких змін варто очікувати — пояснює експертка Українського ветеранського фонду, адвокатка Вероніка Кожемякіна у матеріалі для yur-gazeta.
Процес оцінювання повсякденного функціонування особи міститиме визначення рівня порушення структур і функцій організму, в тому числі фізичних, психічних, інтелектуальних, сенсорних, та здійснюватиметься відповідно до критеріїв повсякденного функціонування особи.
Оцінка повсякденного функціонування особи передбачатиме такі стадії:
- виявлення необхідності проведення оцінювання відповідно до критеріїв направлення та оцінювання повсякденного функціонування особи;
- направлення за потреби на додаткове обстеження функціональності структур та функції організму;
- формування результатів оцінювання повсякденного функціонування особи;
- встановлення інвалідності та формування результатів оцінювання повсякденного функціонування особи, що є складовою частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
- встановлення необхідності проведення інших етапів комплексної оцінки обмежень життєдіяльності;
- визначення компенсаторів повсякденного функціонування особи;
- визначення необхідності повторного оцінювання повсякденного функціонування особи з метою моніторингу ефективності застосування компенсаторів функціонування особи.
Замість створення окремої структури (як було з МСЕК) медична експертиза з тимчасової непрацездатності та оцінювання повсякденного функціонування особи буде здійснюватися у відповідній лікарні.
Відповідно до медичної реформи кожна область стала окремим госпітальним округом, який поділяється на кластери. У межах одного округу лікарні розділені на надкластерні, кластерні та загальні. Законопроєкт визначає, що встановлення інвалідності відбуватиметься у надкластерних та кластерних лікарнях.
Для уникнення корупції та впливу людського фактора всі етапи оцінювання планують оцифрувати. Тобто пацієнт проходить у лікарні усі потрібні обстеження, які мають бути зареєстровані в електронній системі. За даними в електронній системі й буде ухвалюватися рішення про часткову втрату працездатності чи призначення групи інвалідності експертними командами в кластерних та надкластерних лікарнях.
Склад експертної команди формуватиметься з використанням інформаційно-комунікаційної системи у сфері охорони здоров’я для кожного випадку з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів та фахівців з реабілітації. До складу таких експертних команд входитимуть лікарі та фахівці з реабілітації, які:
- відповідатимуть єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
- здійснюють медичну практику або надають реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров’я.
Не зможуть входити до складу експертної команди ті лікарі чи фахівці з реабілітації, які обіймали посади голів МСЕК або які мають судимість або ж відомості про яких внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні чи пов’язані з корупцією правопорушення.
Оцінювання повсякденного функціонування особи можуть проводитись:
- за участю особи (очно);
- без особистої присутності (заочно);
- з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи.
Новацією буде можливість участі під час очного оцінювання особи її уповноваженого представника (адвоката, лікаря або фахівця з реабілітації, помічника ветерана тощо).
Під час проведення очного оцінювання здійснюватиметься відео-, аудіофіксація з використанням технічних засобів. Записи засідань мають зберігатися не менше 10 років та можуть бути використані при оскарженні.
Направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи за її згодою здійснюватиме особистий лікар з надання первинної медичної допомоги, особистий лікар закладу охорони здоров’я, що забезпечує надання спеціалізованої медичної допомоги або голова військової-лікарської комісії в електронній формі за допомогою електронної системи охорони здоров’я.
Максимальні строки та порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії направлення, інструменти та критерії оцінювання мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України.
У разі встановлення інвалідності та/або ступеню втрати працездатності експертні команди зобов’язані повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України, а за технічної можливості — внести відомості до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Додамо, 15 листопада Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яка визначає новий порядок проведення оцінювання і замінює процес медико-соціальної експертизи.
Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
Нова концепція
Тепер в основі системи — оцінювання повсякденного функціонування людини експертними командами лікарів на базі багатопрофільних лікарень. Це комплексний підхід оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, аби швидше визначити індивідуальні потреби людини і допомогти їй з поверненням до активного, гідного життя.
Спрощення для пацієнта
Шлях до встановлення статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться. Не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію закладу — лікуючий лікар одразу направлятиме на оцінювання. Для переліку станів лікар зможе направити на оцінювання одразу після встановлення визначеного діагнозу чи інтервенції, не очікуючи, як раніше, на 120 днів лікарняного. Електронне направлення на додаткові обстеження формуватимуть лікарі експертної команди під час оцінювання, і без вагомих причин дообстеження не зможуть відбуватися більш як один раз. Рішення експертної команди передаватиметься на соціальну сторону через електронну систему.
Покращення доступності та фаховості оцінювання
Замість окремих організацій МСЕК, де більшість лікарів не займалися лікуванням, тепер оцінювання проводитимуть команди лікарів-практиків на базі лікарень. Людина зі своїм лікарем обере один із 300 потужних багатопрофільних закладів. Лікарні будуть територіально рівномірно розташовані, і в одному закладі існуватиме декілька команд на кожен профіль справ. За можливості справи будуть спрямовувати у профільні заклади: наприклад, оцінювання щодо новоутворення — до онкологічного закладу, оцінювання щодо психічних захворювань — до закладу цього профілю. У цих же лікарнях можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.
Цифровізація процесу та антикорупційні заходи
Замість повністю паперового процесу буде запроваджено електронну систему. Направлення і документи до нього, протокол, рішення та усі дії фіксуватимуться в електронній системі. Це мінімізує корупційні зловживання та дозволить відстежити всі етапи щодо розгляду справи.
Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок формуватиметься індивідуальний склад експертної команди. Адміністратор у закладі перевірятиме в електронній системі повноту отриманої справи та чи вірно система визначила спеціальності лікарів й форму розгляду згідно з критеріями. Після чого система визначатиме для справи профільну команду, яка має найближчий доступний час для проведення оцінювання. Адміністратор команд не знатиме, до якої команди і на який час потрапить справа, а індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання.
Важливо зазначити, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд і принести з собою стару культуру корупції.
Центр оцінювання для оскарження рішень
Також у межах постанови планується створити Центр оцінювання функціонального стану осіб, який перевірятиме обґрунтованість рішень команд та займатиметься справами, направленими на оскарження. Команда центру складатиметься з лікарів різних закладів охорони здоровʼя.
Чинність та подовження дії документів
Постанова також затверджує, що інвалідність зберігається для всіх осіб, кому інвалідність була встановлена пожиттєво. А разом зі збереження цього статусу зберігають чинність і всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажання або за рішення суду. Для осіб, яким було встановлено інвалідність зі строком повторного огляду, і він припадає на час впровадження нової системи, статус інвалідності продовжують на 6 місяців, як і відповідні виплати та гарантії.
Для осіб, які під час дії воєнного стану не проходили встановлений повторний огляд, необхідно буде його пройти: для чоловіків призовного віку — до 1 листопада 2025 року, для решти — до 1 квітня 2026 року. Виключення становлять особи на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоровʼя за визначеним у постанові переліком. Також оцінювання раніше за визначений попередньо строк може відбутись за запитом суду чи правоохоронних органів, зокрема в рамках кримінального провадження.
Наступні кроки МОЗ
Для впровадження нової системи заплановано прийняття наказів МОЗ, котрі мають допомогти лікарям приймати обґрунтовані рішення та скоротити кількість документів, що отримує людина за результатами оцінювання: замість 12 довідок чи виписок у різних комбінаціях буде 1 комплексний документ.
Фінансування нових команд відбуватиметься через НСЗУ за послуги з оцінювання відповідно до прозорих вимог до діяльності команд.
Також заплановано, що довідкова та статистична інформація про команди, їх спеціальності, місцезнаходження, черги та рішення буде доступна публічно на аналітичних панелях (дашбордах).
Поточні зміни поки що не стосуються дітей. Процеси щодо інвалідності дітей також потребують оновлення, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом. Наразі для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.
Медико-соціальна експертиза — визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров’я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров’я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи (абзац восьмий статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).
Медико-соціальні експертні комісії утворені в Україні 1992 року на заміну радянським.
Згідно із законопроєктом з 1 січня 2025 року замість МСЕКів запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів. Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних медичних закладах, де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта.
Нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності та, в разі потреби, призначення державних виплат. Людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок.
Зауважується, що цифровізація також запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт — імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей, зокрема й таких, про які останнім часом стало відомо.
Законопроєкт передбачає ще цілу низку потрібних змін, зокрема:
- Не буде необхідності в лікарсько-консультативних комісіях (ЛКК). Направляти на оцінювання зможуть лікуючі лікарі, а військовослужбовців — лікарі ВЛК на підставі чітких критеріїв за допомогою електронної системи.
- До процесу оцінювання людина зможе залучити свого повноважного представника, наприклад, лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта.
- Визначено, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які — ні.
- Передбачено механізми оскарження рішень команд.
Фінансуватиметься нова система оцінювання через НСЗУ.
Читайте також: Як боротьба з корупціонерами імітує боротьбу з корупцією – на прикладі МСЕК
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Проходження МСЕК під час воєнного стану: роз’яснення МОЗ.
- У Кабінеті Міністрів України нагадали, як оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії.
- Перелік документів, що мають бути подані до МСЕК з метою встановлення (перегляду) інвалідності, врегульовано урядовою постановою від 3 травня 2024 року № 501 «Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності».