Питання оформлення опіку чи піклування: роз’яснення Мінсоцполітики

11 Березня, 2024 в 10:06

У відомстві представили інфографіку для поетапного роз’яснення процесу оформлення опіки чи піклування

У Міністерстві соціальної політики України нагадали процедуру оформлення опіки чи піклування.

Якщо дитина залишається сиротою або стає дитиною, позбавленою батьківського піклування, її близька людина може стати її опікуном або піклувальником. Це найбільш поширена в Україні форма сімейного виховання — троє з чотирьох дітей-сиріт і дітей без батьківської опіки живуть саме в родинах опікунів або піклувальників.

Опікуном або піклувальником може бути насамперед родич (наприклад, бабуся, тітка, дядько, вітчим або мачуха). Опіку / піклування може оформити тільки повнолітня дієздатна особа і тільки за власною згодою.

Не може бути опікуном чи піклувальником людина, яка зловживає спиртними напоями та/або наркотичними засобами, позбавлена батьківських прав або її інтереси суперечать інтересам дитини (детальніше — ст. 212 Сімейного кодексу України).

Опіка встановлюється над дітьми до 14 років, піклування — з 14 до 18 років.

Рідних братів і сестер розлучати не можна — усі з них, хто не досягнув 18 років, повинні жити разом в одній родині.

Дитина може бути під опікою і піклуванням або до повноліття, або тільки певний строк — наприклад, якщо батьки військовополонені або не можуть піклуватися про неї через тривалу важку хворобу.

Важливо розуміти, що опіка або піклування не дорівнюють усиновленню. У дитини зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. З цим статусом вона до 18 років залишається на обліку у службі у справах дітей (ССД) і має право бути усиновленою.

Основний нормативно-правовий акт, який регулює питання оформлення опіки/піклування — це Постанова Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008.

Як відбувається процес оформлення опіки/піклування

  1. Кандидат подає заяву і документи через Дію або в ССД.
  2. ССД перевіряє умови проживання і складає акт.
  3. Кандидат за потреби (якщо це не родич) проходить навчання і отримує довідку.
  4. ССД бере кандидата на облік і готує висновок.
  5. Райдержадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суд ухвалює рішення.
  6. Якщо дитина до оформлення над нею опіки / піклування жила не з кандидатом, а в закладі — вона возз’єднується з родиною опікуна / піклувальника.

Як подати заяву в офісі Служби у справах дітей

Майбутній опікун чи піклувальник подає до ССД за місцем свого проживання або проживання дитини такі документи:

  • заяву;
  • копію паспорта або ID-картки;
  • копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або інформацію про відмову від нього;
  • якщо кандидат у шлюбі — копію свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
  • копію документа, де вказаний унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (якщо такий документ є);
  • довідку про зарплату за останні шість місяців, для ФОП — копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену в установленому порядку (тільки від того з подружжя, хто оформлює опіку / піклування);
  • документ, що підтверджує право власності або користування житлом;
  • висновок про стан здоров’я (і від кандидата, і від його чоловіка / дружини);
  • довідки від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із кандидатом;
  • довідку про наявність чи відсутність судимості (і від кандидата, і від його чоловіка / дружини);
  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з майбутнім опікуном / піклувальником, засвідчену нотаріально або написану у присутності співробітника ССД, який приймає документи;
  • письмову згоду чоловіка / дружини кандидата, засвідчену нотаріусом.

Як подати заяву через Дію

  • Отримати довідку від психіатра та нарколога і висновок про стан здоров’я ДО подачі заяви в Дії.
  • Зайти на Дія — Послуги — Сім’я — Опіка / піклування над дитиною: реєстрація кандидатом (посилання), авторизуватися.
  • Ввести адресу проживання.
  • У разі перебування у шлюбі — ввести дані про чоловіка або дружину. Подружжя підписує заяву удвох, тому кандидат повинен вказати електронну пошту чоловіка / дружини. На неї пізніше прийде посилання для підписання заяви.
  • Ввести дані про дитину, над якою оформлюється опіка / піклування.
  • Зачекати приблизно 15 хвилин, поки дані перевірятимуться в реєстрах. Коли витяги з реєстрів будуть готові, прийде сповіщення в Дії і лист на пошту. Можна продовжувати заповнювати заяву.
  • Внести дані про інших членів сім’ї, які проживають разом із кандидатом. Відомості з реєстрів підтягнуться автоматично. Якщо деяких бракуватиме, до заяви треба буде додати фото або сканкопії документів.
  • Завантажити висновок про стан здоров’я і довідку від психіатра і нарколога.
  • Підписати заяву електронним підписом і надіслати. Якщо кандидат перебуває у шлюбі, заяву також має підписати і чоловік / дружина (посилання в пошті).

Після подання документів

  • Служба у справах дітей протягом 5 робочих днів перевіряє документи. Після цього протягом 5 робочих днів відвідує родину кандидата і оформлює акт обстеження житлово-побутових умов.
  • Майбутній опікун чи піклувальник проходить курс навчання про догляд за дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Якщо кандидат є родичем дитини і вона вже живе в його сім’ї, таке навчання не обов’язкове. Але його можна пройти за бажанням. Направляє на навчання ССД, а проводить обласний Центр соціальних служб.
  • Після завершення курсу кандидат протягом 10 робочих днів отримує довідку. Копію довідки отримує і ССД.
  • Коли ССД має всі документи (зокрема акт обстеження житлових умов і довідку про навчання), служба бере кандидата на облік і готує висновок про можливість оформлення опіки / піклування.

Ухвалення рішення

Рішення про призначення опіки або піклування ухвалює районна державна адміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суд — протягом місяця після того, як кандидат надав повний пакет документів.

Під час розгляду кандидатури опікуна / піклувальника інтереси дитини ставляться на перше місце. Беруться до уваги особисті якості кандидата, його чи її здатність виховувати дитину, ставлення до неї. Враховується бажання самої дитини — якщо вона вже в такому віці, коли може його висловити, з нею спілкується працівник ССД.

Що буде після ухвалення рішення 

Якщо дитина вже живе в сім’ї кандидата, вона просто набуває статусу дитини, над якою встановлена опіка / піклування. Якщо дитина перебуває в інтернаті або дитбудинку, керівник закладу відповідає за те, щоб вона возз’єдналася з родиною опікуна чи піклувальника протягом 15 днів після ухвалення рішення.