Президент підписав Закон щодо митного оформлення біометану

15 Травня, 2024 в 08:27

З 1 травня 2024 року документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення

14 травня президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану (законопроєкт №9456). Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Документ розроблено з метою:

  • розвитку нової сфери виробництва енергії;
  • виконання міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації;
  • сприяння виконанню вимог СВАМ при експорті продукції до ЄС;
  • збільшення експортного потенціалу України; залучення міжнародних інвестицій в розвиток енергетичної сфери та відновлення регіонів України із залученням використання нових технологій;
  • заміщення природного газу у різних сферах;
  • створення нових робочих місць;
  • досягнення реальної енергетичної незалежності громад, регіонів та країни в цілому без шкоди довкіллю;
  • використання потужностей для балансування енергосистеми;
  • збільшення використання і розвиток ГТС.

Так, тимчасово, з 1 травня 2024 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, зокрема щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, проводяться митними органами з урахуванням таких особливостей.

Акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок, податкові повідомлення-рішення, процедуру вручення яких не завершено до 24 лютого 2022 року, надсилаються (вручаються) до 1 липня 2024 року.

З 1 травня 2024 року документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, а саме безпечного:

  • доступу, допуску до фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), декларацій, калькуляцій, інших документів, які можуть бути пов’язані з операціями із ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або території вільної митної зони;
  • доступу, допуску до виробничих, складських, торговельних та інших приміщень підприємства, що перевіряється, – у разі проведення документальних виїзних перевірок;
  • відбору проб та/або зразків товарів – у разі проведення документальних виїзних перевірок;
  • проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, які перебували або перебувають під митним контролем чи використовувалися підприємством, що перевіряється, разом із товарами, які були поміщені у відповідний митний режим, – у разі проведення документальних виїзних перевірок.

Документальні перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені у зв’язку з відсутністю визначених цим пунктом безпечних умов для їх проведення, зупиняються за рішенням керівника митного органу або особи, яка виконує його обов’язки, до відновлення безпечних умов та/або усунення перешкод для їх проведення. Таке рішення може бути прийнято зокрема за вмотивованою заявою платника податків. На період до відновлення безпечних умов для проведення таких документальних перевірок та/або усунення перешкод для їх проведення зупиняється перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Очікуваними результатами реалізації Закону є зменшення залежності від імпорту енергетичних ресурсів, розвиток сфери виробництва біометану, правова визначеність митного оформлення біометану, створення належних умов для розвитку та стимулювання виробництва біометану.

Раніше ми розглянули питання документальної позапланової перевірки, що є таким способом податкового контролю, який не передбачається у плані-графіку та проводиться без попереднього повідомлення платника податків. Для проведення цього виду податкових перевірок обов’язковою умовою є наявність конкретної підстави, що прямо передбачена ПК України.

Також детально пояснили порядок, підстави та терміни продовження строків проведення перевірок.

Довідка. Технічно досяжний потенціал виробництва біометану становить до 10 млрд куб м на рік. У разі поступового руху у цьому напрямку у 2030 році загальне виробництво біометану в Україні може досягти 1 млрд куб м на рік.

Біометан може використовуватись для заміщення природного газу, виробництва теплової енергії і електричної енергії, як паливо для транспорту, сировина для хімічної промисловості, сприятиме диверсифікації джерел енергії, прискорення переходу на чисту енергію, залучення інвестицій. На сьогодні існує питання неврегульованого митного оформлення біометану, з метою розвитку галузі необхідно на законодавчому рівні усунути дану прогалину.

Для України зокрема відкриття експортних можливостей – це залучення нових інвестицій в енергетичний та аграрний сектор економіки, створення нових робочих місць, створення бази для нових податків місцевого та державного рівня.