Президент підписав Закон про застосування англійської мови в Україні

27 Червня, 2024 в 08:56

Документом закріплюють статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні

26 червня президент Володимир Зеленський підписав Закон, який передбачає офіційне закріплення статусу англійської як мови міжнародного спілкування в Україні (законопроєкт №9432).

Зауважимо, 4 червня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про застосування англійської мови в Україні».

До другого читання проєкт Закону «Про застосування англійської мови в Україні» (реєстр. №9432) готував Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.

У процесі доопрацювання проєкту до другого читання Комітет, зокрема:

  • відхилив поправки, спрямовані на розширення сфери дії проєкту закону на інші мови і залишив назву і сферу дії в редакції, поданій Президентом України, стосовно застосування лише англійської мови;
  • пом’якшив деякі імперативні норми щодо обов’язковості застосування англійської мови в окремих сферах суспільного життя (в освітньому процесі для дітей раннього і молодшого дошкільного віку, на маршрутах внутрішніх пасажирських перевезень, якими не користується значна кількість іноземних громадян, та ін.);
  • передбачив у прикінцевих та перехідних положеннях законопроєкту доручення Кабінетові Міністрів України про розроблення і затвердження державної цільової програми щодо сприяння вивченню та застосуванню англійської мови в Україні.
  • усі виплати або надбавки за знання англійської на вищому рівні передбачені законом почнуть працювати тільки після припинення або скасування режиму воєнного стану.

Також врахували правку для підтримки у майбутньому кінотеатрів, які користуються можливістю показу фільмів англійською мовою (квота наразі встановлена 10 % і такою ж залишається).

Як повідомила заступниця голови фракції «Слуга Народу», заступниця голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук, документ визначає категорії держслужбовців, які обов’язково мають володіти англійською:

  1. Держслужбовці категорії А, голови місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників; 2 роки після припинення воєнного стану, щоб підготуватись.
  2. Для держслужбовців категорії Б і В, працівників прокуратури, Нацполу (старшого і середнього керівного складу), податкових та митних органів встановлений термін в 4 роки після війни на вивчення англійської для отримання відповідної посади.

Інформація про культурні заходи, архівні документи, музейні експонати повинна мати ENG-версію. Від сьогодні є два роки підготуватись, — додала Кравчук.

Крім того, на вокзалах, автовокзалах, аеропортах, у деяких видах транспорту інформація має дублюватися англійською мовою. Це станеться вже за два роки після набрання чинності цього Закону.

Використання англійської для навчання в садочках та інших дошкільних закладах для малечі. Ця норма набирає чинності з вересня 2026 року, — уточнила депутатка.

Кабінету Міністрів доручено протягом шести місяців про розроблення і затвердження державної цільової програми щодо сприяння вивченню та застосуванню англійської мови в Україні.

Згідно з пояснювальною запискою, метою проєкту є підвищення рівня конкурентоспроможності України, зростання її інвестиційної та туристичної привабливості, розширення застосування англійської мови в публічних сферах суспільного життя та створення сприятливих умов для опанування англійської громадянами України.

Документом закріплюють статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні, визначити категорії посад з обов’язковим володінням англійської, унормувати використання англійської у публічній сфері та інших сферах суспільного життя.

  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь привітав рішення Верховного Суду, яким підтверджено чинність і обов’язковість застосування Українського правопису.
  • 9 травня Верховна Рада прийняла за основу в першому читанні законопроєкт №9665 «Про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини» та доручено Комітету з питань правоохоронної діяльності підготувати його до другого читання, повідомила пресслужба Апарату ВР.
  • 17 травня президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін в Кримінальний кодекс та КУпАП за порушення мобілізації (законопроєкт № 10379), що передбачає збільшення штрафів за порушення правил військового обліку. Відповідна інформація з’явилась у картці законопроєкту на сайті ВР.