Президент підписав Указ про позбавлення держнагород 34 зрадників України
Серед них – колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ та Генпрокуратури, прокурори, артисти, російські політичні, релігійні та культурні діячі
Указами № 778/2024 та № 779/2024 від 22 листопада 2024 року Президент Володимир Зеленський ввів в дію два рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 листопада 2024 року про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), зазначили у повідомленні на сайті глави держави.
Указом № 778/2024 санкції на 10 років введено стосовно 28 фізосіб та трьох юридичних осіб.
Указом № 779/2024 обмежувальні заходи на 10 років введено стосовно 10 фізосіб, а також 34 особи позбавлено державних нагород України, інших форм відзначення.
До першого списку увійшло 34 особи. Серед них – колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ та Генпрокуратури, прокурори, артисти, російські політичні, релігійні та культурні діячі. Усіх їх позбавлено державних нагород України безстроково. До десяти з них застосований максимальний набір санкцій – 21 вид. Мова не лише про позбавлення державних нагород України, а й, зокрема, про блокування активів, анулювання ліцензій і дозволів та повне припинення торговельних операцій, – мовиться у повідомленні.
20 листопада Зеленський підписав закон №11410 про позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України.
Напередодні 283 народних депутати підтримали документ, ініціатором якого виступив глава держави.
У пояснювальній записці мовиться, що законопроєкт спрямований на вдосконалення законодавства України щодо позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі чи особливо тяжкі злочини або кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також осіб, які популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, їх представників, або вчиняють інші дії, спрямовані на створення позитивного образу держави-агресора, виправдовування та визнання правомірною окупації території України.
Документ передбачає позбавлення державних нагород за тяжкі злочини, загрозу нацбезпеці України, пропаганду РФ та виправдання її вторгнення. Вирішуватиме, чи позбавляти людину нагород, суд або РНБО.
Втративши нагороди, такі особи втрачатимуть також усі відповідні пільги.
Раніше нардепка від “ЄС” Ірина Геращенко пояснила, що в цілому проголосовані зміни до КК, КпК України та інших законодавчих актів щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України.
Ми повідомляли, що президент Володимир Зеленський ініціював законопроєкт, що регламентує позбавлення державних нагород за популяризацію чи пропаганду держави-агресорки або вчинення інших протиправних дій проти України.
Він повідомив, що це стосується тих, хто отримував державні нагороди України, зокрема Героя України, орден “За заслуги” тощо, “але обрав для себе не Україну – обрав ворога і зараз підтримує Росію так чи інакше, або взагалі перебуває на її території”.
Потрібен правовий механізм реального позбавлення таких осіб усіх державних нагород і почесних звань. Вони заслуговують тільки на одне “звання”: зрадники. А “нагородою” їм буде відповідальність перед Україною і нашими людьми за все скоєне проти України, проти нашої держави, проти нашої незалежності, – наголосив тоді Зеленський.
Зауважимо, Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності 15 серпня на позачерговому засіданні рекомендував Парламенту невідкладно розглянути та прийняти закони щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора та щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю.
За підсумками засідання Комітет рекомендувати Верховній Раді України прийняти з основу та в цілому проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України (реєстр. № 11410).
Читайте також: Відповідальність за колабораціонізм: позиції Верховного Суду
Раніше Комітет з питань соціальної політики запропонував Верховній Раді прийняти в другому читанні та в цілому законопроєкт №7731, який надає роботодавцю право розірвати трудовий договір з працівниками об’єктів критичної інфраструктури за прояви колабораціонізму.
Також аналітики провели аналіз анонсованих змін до законодавства стосовно відповідальності за колабораційну діяльність
- 12 років за участь в референдумі – хто і за що може сісти в тюрму за колабораціонізм.
- 29 січня Кабінет Міністрів як суб’єкт законодавчої ініціативи зареєстрував у Верховній Раді два проєкти законів, що стосуються роботи Бюро економічної безпеки України. Так, деталі законопроєктів повідомив постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
- 28 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів» від 09.12.2023 № 3513-IX.
- Команда Міністерства юстиції в Шостому апеляційному адміністративному суді довела законність звільнення у 2021 році посадовиці, яка за даними Служби безпеки України за власної ініціативи отримала російське громадянство.