Президент офіційно звільнив Костіна з посади Генпрокурора

31 Жовтня, 2024 в 09:28

Костін подав у відставку після висвітлення ситуації з фальшивими інвалідностями посадових осіб держорганів

31 жовтня президент Володимир Зеленський підписав указ №745/2024 про звільнення Андрія Костіна з посади Генерального прокурора України.

Зауважимо, 22 жовтня Андрій Костін подав у відставку після висвітлення ситуації з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів, зокрема прокуратури.

Генеральний прокурор України призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за згодою Верховної Ради України (стаття 1311 Конституції України). Верховна Рада України може висловити недовіру Генеральному прокуророві України, що має наслідком його відставку з посади.

Генеральний прокурор України звільняється з посади також у разі:

  • закінчення строку, на який його призначено;
  • неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
  • порушення вимог щодо несумісності;
  • набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
  • припинення його громадянства;
  • подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням;
  • з інших підстав.

Генеральний прокурор України не менш як один раз на рік інформує Верховну Раду України про стан законності.

Строк повноважень Генерального прокурора України — шість років. Цей строк, як зазначив Конституційний Суд України у своєму рішенні, є однією з гарантій незалежності Генерального прокурора. Метою законодавчого закріплення безперервного строку повноважень прокурорів є запобігання сторонньому безпідставному втручанню в їхню роботу, унеможливлення незаконного звільнення з посади та виключення інших протиправних впливів.

«Генеральний прокурор України є як вищою посадовою особою правоохоронного відомства, так і політичним діячем. Тому поряд з юридичною відповідальністю за свої акти, дії та бездіяльність він несе перед Верховною Радою України за стан справ у відомстві ще й конституційно-політичну відповідальність, яка може настати після висловлення парламентом недовіри, що має наслідком відставку Генерального прокурора України з посади. Сьогодні посада Генерального прокурора України виражає конституційний компроміс між цими двома ролями…».

Додамо, 29 жовтня Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи» (законопроект за реєстр.№11225). Відповідний законопроект опрацьовувався під час засідань робочої групи під головуванням першого заступника Голови Комітету Михайла Цимбалюка.

Читайте також: Як боротьба з корупціонерами імітує боротьбу з корупцією – на прикладі МСЕК