Правила оформлення довідки про інвалідність у разі перебування особи за кордоном
Перебуваючи за кордоном, потрібно надіслати необхідні медичні документи своєму сімейному або лікуючому лікарю на території України для оформлення форми 088/о «Направлення на МСЕК»
У Міністерстві охорони здоров’я України нагадали, що під час воєнного стану встановлення інвалідності або проведення медико-соціальної експертизи українців, які вимушено перебувають за кордоном, МСЕК здійснюють екстериторіально і заочно.
Якщо ви перебуваєте за кордоном, надішліть необхідні медичні документи своєму сімейному або лікуючому лікарю на території України для оформлення форми 088/о «Направлення на МСЕК». Усі надіслані документи мають бути складені українською мовою.
Далі пакет документів розглядатиме лікарсько-консультативна комісія (ЛКК). За її рішенням вас скерують на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) для проведення експертизи і встановлення інвалідності.
Якщо ж раптом ви не можете прибути на огляд, МСЕК може ухвалити рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення ЛКК закладу охорони здоров’я. Експертиза здійснюється за направленням ЛКК незалежно від вашого місця реєстрації, проживання чи перебування.
Що робити, якщо ви перебуваєте за кордоном під час дії воєнного стану, і завершився термін дії довідки про інвалідність?
У разі, якщо такий термін завершився, його автоматично вважають продовженим на весь час дії воєнного стану на території України і впродовж 6 місяців після його припинення/скасування.
Так само подовжується термін дії відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю.
Якщо дитині, яка має інвалідність і перебуває за кордоном, виповнилося 18 років, вона має пройти медико-соціальну експертизу на МСЕК, адже критерії інвалідності дітей різняться від критеріїв інвалідності дорослих.
Своєю чергою, Офіс Омбудсмана України також надав роз’яснення нюансу оформлення довідки про інвалідність для осіб, які перебувають за кордоном, під час дії воєнного стану здійснюється в спеціально встановленому порядку.
Так, для відповідної довідки потрібно:
- Надіслати документи сімейному лікарю в Україні, з яким укладена декларація (якщо її немає, підпишіть на сайті). Використовуйте поштові послуги або електронну пошту. Всі медичні документи мають бути складені українською мовою.
- Лікар передає отримані документи на розгляд лікарсько-консультативній комісії (ЛКК).
- ЛКК перевіряє надіслану інформацію та ухвалює рішення про подальші дії.
- Якщо ЛКК вирішує, що необхідно провести медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), ваші документи будуть передані до МСЕК для проведення заочної експертизи та встановлення інвалідності.
- Якщо ви не можете прибути на особистий огляд, через відсутність можливості перебувати в Україні, МСЕК може ухвалити рішення про встановлення інвалідності на підставі направлення ЛКК закладу охорони здоров’я.
- Важливо зазначити, що при настанні воєнного стану дія довідки про інвалідність автоматично продовжується на весь період дії воєнного стану в Україні, а також протягом 6 місяців після його припинення або скасування.
Водночас для дітей, які мають інвалідність і перебувають за кордоном, процедура оформлення довідки про інвалідність має деякі особливості.
У повідомленні наголосили, що після проходження медичного обстеження за кордоном необхідно перекласти документи українською мовою та надіслати їх лікарю в Україні. Лікар оформить форму 088/о «Направлення на МСЕК», а ЛКК направить документи на МСЕК для проведення заочної експертизи та встановлення інвалідності.
- Пенсія по інвалідності призначається особам, яким установлено інвалідність. Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який вона встановлюється, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
- В Україні особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, що закріплені Конституцією України та іншими законодавчими актами.
- Нині все частіше постає питання, як стягувачу з’ясувати місце проживання боржника за кордоном для подальшого отримання аліментів.
- Лікування за кордоном: у МОЗ пояснили, за яких умов пацієнта можуть супроводжувати рідні.
- У МОЗ нагадали, що важливо знати вагітним жінкам, які були вимушені виїхати за кордон, щодо оформлення медичних висновків, на основі яких формується лікарняний для декретної відпустки.