Право на безоплатну вторинну правничу допомогу отримають потерпілі від правопорушень на ґрунті ненависті
В обґрунтування необхідності таких змін Кабмін послався на перший Звіт Європейської Комісії про прогрес України в межах Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, який містить низку рекомендацій у сфері реформ
5 грудня Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу (на базі проекту №11456).
Відтепер право на безоплатну вторинну правничу допомогу отримають потерпілі від кримінальних правопорушень на ґрунті ненависті (за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними ознаками), повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Потерпілим надаватимуть два види правничих послуг:
- представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
В обґрунтування необхідності таких змін Кабмін послався на перший Звіт Європейської Комісії про прогрес України в межах Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, який містить низку рекомендацій у сфері реформ. Однією з рекомендацій визначено прийняття законодавства, спрямованого на впровадження та виконання положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція).
Закон набере чинності через один рік після припинення або скасування воєнного стану. Кабінет Міністрів у тримісячний строк повинен буде забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Безоплатна вторинна правнича допомога – вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Згідно зі ст.ст. 59, 131-2 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
- Діяння, визначені у ст. 437 КК України, здатні вчиняти особи, які в силу службових повноважень або фактичного суспільного становища спроможні здійснювати ефективний контроль за політичними чи воєнними діями або керувати ними та/або істотно впливати на політичні, військові, економічні, фінансові, інформаційні та інші процеси у власній державі чи за її межами, та/або керувати конкретними напрямами політичних або воєнних дій.
- Ратифікувавши в червні 2022 року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити розслідування, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців та дівчат). Переслідування має відбуватися незалежно від наявності поданої жертвою заяви й уможливить продовження провадження у справі в разі відкликання такої заяви чи скарги.
- З 4 березня в Україні діє перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime. Повідомити про можливий злочин на тему сексуального насильства над дітьми в інтернеті можна за посиланням.