Повторне проходження ВЛК: що потрібно знати військовозобов’язаним
Висновок ВЛК діє один рік з моменту проходження медичного огляду. Після закінчення цього терміну військовозобов’язаним потрібно щорічно оновлювати медичні відомості
Військовозобов’язані, котрих раніше визнали “обмежено придатними”, повинні пройти повторний медичний огляд до 5 червня 2025 року. Раніше через великі черги терміни проходження комісії продовжили, а сам процес поступово переводять у цифровий формат. Про те, що змінилося в алгоритмі проходження військово-лікарських комісій, які документи необхідні та чи передбачена відповідальність за несвоєчасне оновлення статусу, розповів старший сержант медичної служби Рівненського обласного ТЦК та СП Тарас Гусарук та керівник юридичної компанії Марко Коломоєць в етері YouTube-проєкту Суспільного “Тема тижня”.
Чи є черги до ВЛК та що змінилося у процесі
Гусарук зазначив, що раніше біля ТЦК та СП і медичних закладів фіксували великі черги, але зараз ситуація змінилася: “Паралельно було ухвалене рішення щодо впровадження так званої цифровізації процесу проходження ВЛК. З листопада 2024 року почав діяти перший етап цифровізації, у застосунку “Резерв+” створили можливість скеровувати військовозобов’язаних на ВЛК, шляхом генерації електронних направлень. Так, це зменшує завантаженість”.
Він також пояснив, що на другому етапі, який розпочався з березня 2025 року і триватиме до початку квітня, буде чітко визначений термін, коли військовозобов’язаний повинен пройти ВЛК, так, це дозволить уникнути скупчення черг.
Чи змінився алгоритм проходження ВЛК
Зі слів Гусарука, для початку військовозобов’язаному варто отримати направлення. Його можна згенерувати електронно через “Резерв+” або ж взяти паперовий документ в ТЦК та СП. Далі — пройти ВЛК у визначений термін, а саме впродовж 15 днів після отримання направлення. І завершальний етап — отримати висновок ВЛК у електронному кабінеті або на папері.
Якщо військовозобов’язаний відтермінує проходження ВЛК, то згодом він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення правил обліку. Тому я раджу не відтерміновувати, хто прийняв рішення, а у визначений час зайти на ВЛК, у визначений лікувальний заклад, де працює позаштатна постійна комісія ВЛК, – наголосив старший сержант.
Які документи потрібні для ВЛК
Військовий розповів, що перед проходженням комісії варто підготуватися. Зокрема, звернутися до сімейного лікаря для оновлення медичних даних в електронній системі охорони здоров’я.
Згодом ми плануємо взагалі відмовитися від паперових носіїв і тому в цьому випадку сімейний лікар відіграє важливу роль. Потрібно в першу чергу звернутись до нього, щоб оновити свої медичні дані, ввести їх в електронну систему охорони здоров’я, а відтак потім їх можна буде побачити і підтягнути до відповідних висновків через електронний кабінет ВЛК, який вже функціонує, – зазначив Тарас Гусарук.
Також він додав, якщо у військовозобов’язаного немає декларації з сімейним лікарем, то він може пройти обстеження у приватній клініці, але наразі такі установи переважно не мають доступу до електронної системи, тому їхні висновки подаються у паперовому вигляді.
Що буде, якщо не пройти ВЛК вчасно
Гусарук зазначив, що висновок ВЛК діє один рік з моменту проходження медичного огляду. Після закінчення цього терміну військовозобов’язаним потрібно щорічно оновлювати медичні відомості:
Якщо ми позбудемось черги шляхом цифровізації, то тоді ми можемо швидко приймати рішення. Якщо ж черги знову виникнуть, терміни можуть переглянути. А нам би цього не хотілося, оскільки ми зараз в такій ситуації знаходимося, що кожен день — це чиєсь життя. Проте наразі всі, хто мав статус “обмежено придатний”, повинні пройти повторну комісію”.
Керівник юридичної компанії Марко Коломоєць пояснив, що за несвоєчасне оновлення статусу передбачена адміністративна відповідальність.
Кваліфікується як порушення правил військового обліку. Це відноситься так само як і до не оновлення даних, так і дане не оновлення свого ВЛК. Це адміністративний штраф у вигляді від 17 000 до 25 000 гривень, — зазначив він.
Додамо, уряд прийняв рішення щодо запуску електронних направлень на військово-лікарські комісії для військовозобов’язаних, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 28 січня.
Людям не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ. Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+, — зазначив Денис Шмигаль.
Він додав, що дана опція передусім буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.
Крім того, за словами прем’єра, тим, хто отримав повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.
Раніше Міноборони спільно з Мінохорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій, аби суттєво змінити застарілу систему.
Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних:
- медичний
- адміністративний
Сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.
Відтак, реформа має дозволити розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.
Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення.
Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. У відомстві запевнили, що це унеможливить маніпуляції та зловживання.
Окрім того, повідомляли, що Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
Тож, відтепер медзаклади можуть обмінюватися документами з військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки через систему електронного документообігу. Це значно спростить та пришвидшить процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників.
Також зауважимо, з 2 листопада 2023 року електронна черга на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) доступна для всіх військовослужбовців у військових поліклініках.
Раніше ми повідомили, що у НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Військово-лікарська комісія (ВЛК) здійснює оцінку стану здоров’я чинних військовослужбовців, визначаючи їхню придатність до подальшого несення служби. Водночас українським законодавством передбачено можливість оскарження рішень ВЛК, нагадує Мін’юст.