Посаду глави Мін’юсту займе Ольга Стефанішина: що відомо про новопризначену очільницю
Верховна Рада підтримала призначення на посаду міністерки юстиції чинну віцепрем’єр-міністерку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгу Стефанішину
5 вересня Верховна Рада України погодила призначення Ольги Стефанішиної на посаду Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністерки юстиції України. Про це пише пресслужба Мін’юсту.
У відомстві запевнили, що це дозволить посилити політику євроінтеграції держави в умовах повномасштабної війни та триваючого переговорного процесу щодо вступу в ЄС.
Ми розпочали переговори про членство України в Євросоюзі, а також визначили разом з усіма союзниками, що членство України в НАТО буде незворотним. Сьогодні перед нами стоїть багато завдань, які виходять далеко за межі семи політичних рекомендацій Єврокомісії. Це сотні і тисячі завдань, пов’язаних з нормативно-правовим наближенням. Тому, вважаю, що ключовим на сьогодні є відновлення та переорієнтація функції правової політики Міністерства юстиції, та її узгодження з переговорним процесом про членство в ЄС, – запевнила Стефанішина під час свого виступу з трибуни парламенту.
Переговори про вступ до ЄС починаються та завершуються кластером “Основи”, що охоплює фундаментальні права, питання верховенства права, антикорупційну політику, питання прозорості та підзвітності. Подальший прогрес в імплементації цих реформ визначатиме загальну швидкість переговорного процесу. Міністерство юстиції України є одним з ключових гравців за цим напрямком і його лідерство сприятиме ефективному та швидкому поступу України.
Водночас про те, що відомо про новопризначену очільницю, нагадує Zmina. Зокрема, виявляється, Стефанішина вже працювала у Міністерстві юстиції за часів Віктора Януковича, коли відомство очолювала Олена Лукаш.
Тоді під час роботи Стефанішина стала однією з посадовців, котрі займалися тендером на проведення трьох порівняльних досліджень українського законодавства з європейським. Журналісти Bihus.Info розповідали про цю закупівлю ще 2015 року й порахували, що одна сторінка аналізу коштувала від 1,4 тисячі до 4,5 тисячі гривень, втім, непокоїла розслідувачів не лише ціна, а і якість проведеної роботи.
Так, матеріали містили емоційні коментарі, зроблені в режимі правки. Зокрема на одній зі сторінок написано російською: “Мысль отсутствует”, “Бред” та “В САП об этом речи нет”.
З причин якості та ціни закупівлі, у жовтні 2019 Стефанішиній висунуте звинувачення у розкраданні або розтраті державних коштів в особливо великих розмірах групою осіб (ч. 5 ст. 191 ККУ, максимально можливе покарання — 12 років позбавлення волі). Журналісти-розслідувачі стверджували, що підрядниками були обрані люди, які не мали достатньої компетенції для такого дослідження, водночас українські державні наукові установи пропонували провести таке дослідження безплатно.
В інтерв’ю 15 червня 2020 Ольга Стефанішина ввела в оману журналістів та громадськість, заявивши, що ця справа «перебуває без руху всі ці роки — бо жоден притомний слідчий або прокурор не наважився давати їй хід».
Окремо журналісти зауважили, що Стефанішина кілька років тому вводила в оману громадськість стосовно перебігу справи.
У 2023 році ВАКС провів перше засідання у справі.
Народилася Стефанішина 29 жовтня 1985 року в Одесі. З 2006 до 2007 року — приватна юридична практика.
У 2007—2010 працювала в Державному департаменті з питань адаптації законодавства на посаді спеціаліста-керівника відділу з питань правового забезпечення європейської інтеграції.
Після посади в уряді за часів Януковича, з березня до грудня 2017 року працювала директоркою Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів.
У грудні 2017 року була призначена на посаду генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів.
З січня по червень 2020 — радниця в юридичній фірмі «Ілляшев та партнери».
2019 року на парламентських виборах балотувалася за списками партії «Українська стратегія Гройсмана» під № 25, до парламенту не пройшла.
4 червня 2020 року ВРУ проголосувала за призначення Стефанішиної віцепрем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Член РНБО з 17 серпня 2020 року. Має 5-й ранг державного службовця. Член ради провладної партії Слуга народу.
Має Орден «За заслуги» III ст. (21 грудня 2023) — за вагомий особистий внесок у розвиток міждержавного співробітництва, плідну дипломатичну діяльність та високий професіоналізм. А також Офіцерський хрест Ордену Великого князя Литовського Гедиміна (6 липня 2023, Литва) — за зусилля щодо досягнення членства України в Європейському Союзі та НАТО.