ПАРЄ ухвалила дві нові резолюції на підтримку України: деталі
Особливо важливою є рішуча підтримка ПАРЄ створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи
Міністерство закордонних справ України привітало ухвалення Парламентською асамблеєю Ради Європи двох важливих резолюцій: «Правові аспекти та питання прав людини в контексті агресії РФ проти України» та «Підтримка політичних переговорів щодо забезпечення обміну та звільнення військовополонених».
Документи є черговим потужним свідченням безкомпромісної підтримки ПАРЄ основоположних принципів міжнародного права, захисту прав людини, протидії безкарності та солідарності з народом України у боротьбі проти російської агресії.
Резолюція щодо правових аспектів агресії РФ є важливим кроком на шляху до забезпечення відповідальності за злочин агресії проти України. Схвалюємо чіткі правові висновки Асамблеї, зокрема:
- визнання дій Росії, Білорусі та КНДР як акту агресії;
- фіксацію індивідуальної відповідальності політичного та військового керівництва цих держав;
- підтвердження факту незаконної окупації Криму та інших українських територій як грубого порушення міжнародного права;
- визнання депортацій, катувань, репресій та насильницьких зникнень як воєнних злочинів, злочинів проти людяності, а подекуди — як проявів геноциду.
Особливо важливою є рішуча підтримка ПАРЄ створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи, а також заклик до всіх держав-членів приєднатися до відповідної Розширеної часткової угоди.
Україна також високо оцінює увагу Асамблеї до питання репарацій, зокрема до створення повноцінного міжнародного компенсаційного механізму та належної ролі Реєстру збитків для України.
Резолюція ПАРЄ щодо політичного сприяння обміну військовополонених, ініційована українською делегацією, стала першим комплексним документом Асамблеї, який фіксує масові та системні порушення РФ Третьої Женевської конвенції.
Документ засвідчує вину Росії за тортури, страти, сексуальне насильство, відмову у доступі МКЧХ, переслідування українських військових за участь у бойових діях.
Асамблея наголошує на необхідності створення постійного механізму обміну військовополоненими із залученням нейтральних посередників і міжнародних організацій.
Міністерство закордонних справ закликає держави-члени Ради Європи, держави-спостерігачі та міжнародних партнерів активно сприяти реалізації положень резолюцій, підтримати створення Спеціального трибуналу, долучитися до компенсаційного механізму, посилити санкційний тиск на РФ, а також надавати практичну підтримку зусиллям України щодо притягнення винних до відповідальності та звільнення всіх полонених.
- Європейський суд з прав людини повідомив Уряду України довгоочікувану новину — 9 липня 2025 року Велика Палата ЄСПЛ оголосить рішення по суті у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» (за заявами №№ 8019/16, 43800/14, 28525/20 та № 11055/22).