Отримання допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами в умовах воєнного стану

18 Січня, 2024 в 12:03

Допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами призначають на основі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності

В умовах воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні майже будь-якого виду відпусток.

Загалом мовиться про випадки, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, повідомили у Центральному міжрегіональному управлінні Держпраці.

Водночас винятком з правила є відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

З початку 2023 року допомога по вагітності застрахованим особам надається за основним місцем роботи або ж за місцем роботи за сумісництвом.

Фахівці акцентували, що відповідно до статті 25 закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами застрахованій особі надається допомога по вагітності та пологах у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу).

У Держпраці додали, що допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами призначають на основі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності.

Що важливо, період, упродовж якого жінці виплачується допомога по вагітності та пологах на підставі медичного висновку, зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (стаття 9 Закону України «Про відпустки»).

Окрім того, відповідно до частини третьої статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Варто також нагадати, що в умовах воєнного стану вагітна має право отримати медичну допомогу під час пологів у будь-якому з працюючих пологових будинків, що уклали договір з НСЗУ. Наразі таких медичних закладів у країні – понад 300. Найбільше на Львівщині – 22 та Одещині – 21. По 17 – у Вінницькій, Дніпропетровській та Черкаській областях.

Отримати медичну послугу безоплатно можна:

  • за самозверненням,
  • у разі доставлення бригадою екстреної медичної допомоги,
  • за направленням особистого лікаря
  • за направленням з іншого клінічного підрозділу лікарні чи іншого закладу охорони здоров’я.

Якщо ви змушені були змінити місце проживання, можна зателефонувати на номер 16-77 і дізнатися в оператора контакт-центру НСЗУ, де поблизу знаходиться лікарня з пологовим відділенням чи пологовий будинок.

На пологи, по можливості, бажано мати посвідчення особи, обмінну карту, речі індивідуального користування для себе та дитини на час перебування у лікарні.

Звертаємо увагу: якщо жінка не має чогось із наведеного переліку – медична допомога буде їй надана у будь-якому випадку.

Сплачувати за неї не потрібно, для породіллі меддопомога – безоплатна, адже лікарня отримує фінансування від держави. Так, з початку війни Національна служба здоров’я (НСЗУ) виплатила українським лікарням 646,8 млн грн за медичну допомогу, надану жінкам під час пологів у 2022 році.

Безоплатні пологи включають:

  • надання меддопомоги під час пологів черговою акушерською бригадою, зокрема партнерські пологи, плановий чи ургентний кесарів розтин у разі ускладнень, ведення ускладнених пологів;
  • знеболення під час пологів, оперативних втручань та післяпологових процедур;
  • моніторинг стану породіллі та дитини, усі необхідні лабораторні та інструментальні дослідження, скринінг критичних вроджених вад серця, щеплення дитини за Календарем, харчування в стаціонарі;
  • ліки з Нацпереліку та закуплені коштом інших програм.

Раніше ми детально пояснили, що Законом № 3238-IX від 13.07.2023 р. внесені зміни до статті 17 Закону про відпустки, якими передбачено, що частина допологової відпустки тривалістю 70 календарних днів може бути використана після пологів.