Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року
Майже щомісяця ми спостерігаємо зміни у законодавстві країни. Нині перерахуємо, що змінюється з 1 грудня 2023 року в Україні.
З 1 грудня ввели нові правила ввезення гуманітарної допомоги
З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком, розповіла народна депутатка Ніна Южаніна.
Також за інформацією від Мінсоцполітики, з 1 грудня при ввезенні гуманітарної допомоги до України слід буде застосовувати оновлену форму митної декларації, завантажити яку можна за посиланням.
Так, з 1 грудня почала діяти електронна система реєстрації гуманітарки. Перехідний період — до 1 квітня 2024 року. Тобто до цього часу система не є обов’язковою. Протягом цього терміну можна подавати як електронні, так і паперові декларації під час завезення гумдопомоги.
Подати декларацію онлайн можна за допомогою Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги:
- організації, які збираються завезти гуманітарку, мають зареєструватися в системі;
- потрібно авторизуватися в ній (увійти в кабінет) за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Після цього організація потрапляє в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги;
- слід заповнити декларацію онлайн (внести в систему перелік товарів для ввезення і декларація сформується автоматично);
- система надає унікальний код, який потрібно повідомити під час митного оформлення товарів;
- після розподілу допомоги слід прозвітувати про її цільове використання онлайн. потрібно внести дані в автоматизовану систему, коли і де роздано вантаж, чи є залишки та які саме (без зазначення персональних даних осіб).
Закупівлі для Збройних сил України
З 1 грудня 2023 року в Україні запрацювала Агенція закупівель у сфері оборони (або ж Державний оператор тилу). Керівником призначили Арсена Жумаділова.
Агенція взяла на себе усі обов’язки стосовно тилових закупівель для Збройних сил України. Зауважується, що працівники підприємства аналізуватимуть ринок, спілкуватимуться з виробниками та постачальниками й ухвалювати рішення щодо тендерних закупівель.
Обмін ламп розжарювання
Українці можуть обміняти старі лампи розжарювання на нові енергоощадні LED-лампи. З 5 грудня Укрпошта розширить цю програму обміну, але будуть два обмеження:
- обміняти лампи зможуть лише пенсіонери;
- програма працюватиме в усіх регіонах, окрім Київщини.
Обміняти лампи можна у відділенні Укрпошти, для цього потрібні паспорт, ідентифікаційний код, пенсійне посвідчення та телефон.
З 1 грудня запровадили альтернативні правила походження товарів
Товари користуються тарифними преференціями зі сплати мита та набувають преференційного походження з України або ЄС за умови подання одного з документів: сертифікат з перевезення товару EUR.1 або декларація походження.
З 1 грудня посилено відповідальність за службову недбалість, якщо вона спричинила загибель особи
Набрав чинності Закон від 08.11.2023 №3442-IX «Про внесення зміни до статті 367 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за службову недбалість, якщо вона спричинила загибель людини».
За кримінальне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 367 ККУ, може бути призначено покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від 2000 до 5000 н.м.д.г. або без такого.
З 1 грудня запрацювали нові валютні послаблення від Нацбанку для фізосіб
З 1 грудня скасували усі обмеження для банків та небанківських фінустанов на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню
З 1 грудня Google почав видаляти неактивні облікові записи
Компанія Alphabet Google відповідно до своєї оновленої політики користування з 1 грудня почав видаляти облікові записи, які не використовувалися принаймні два роки.
Повернення податкових перевірок
Від 1 грудня поновили податкові перевірки бізнесу. До плану-графіка документальних планових перевірок з 1 грудня 2023 по 31 грудня 2024 року також зможуть додати:
- платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та реалізації підакцизної продукції;
- гральний бізнес;
- платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
- нерезидентів, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, постійні представництва;
- інших платників податків, які: мали рівень сплати податку на прибуток та ПДВ на 50 і більше відсотків менший, ніж показники у відповідній галузі; дебіторська заборгованість яких перевищує кредиторську більш ніж удвічі; річний дохід від підприємницької діяльності становить 10 млн грн і більше, а загальна сума витрат, відображених у податковій декларації, — понад 75% суми річного доходу.
15 грудня набере чинності Закон про адміністративну процедуру
Закон від 17.02.2022 №2073-IX “Про адміністративну процедуру” регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб’єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у дусі визначеної Конституцією України демократичної та правової держави та з метою забезпечення права і закону, а також зобов’язання держави забезпечувати і захищати права, свободи чи законні інтереси людини і громадянина.
До 20 грудня слід подати до ТЦК СП дані про автотранспорт
Під час дії воєнного стану, на потреби ЗСУ можуть вилучити транспортний засіб. До 20 грудня деяким громадянам потрібно подати відомості про свої авто до територіальних центрів комплектування.
Кожен квартал МВС зобов’язане передавати до ТЦК відомості про реєстрацію чи перереєстрацію, переобладнання, зняття з обліку транспортних засобів, що перебувають у власності підприємств, установ та організацій.
Водночас є категорії громадян, у яких не мають права вилучити авто:
- Дипломатичні та консульські установи інших держав;
- Представництва міжнародних та іноземних організацій;
- Іноземці та особи, які не мають громадянства;
- Банки державного сектора;
- Підприємства, організації та установи, що мають високу громадську значущість;
- Підприємства, організації та установи, що виконують мобілізаційні завдання.
Останні дві категорії повинні мати підписаний із Міноборони договір для нотаріального підтвердження свого права на збереження майна.
Уряд визначає самостійно кількість автотранспорту, необхідного для виконання завдань стосовно мобілізації.
З 29 грудня змінюються правила оцінки впливу на довкілля
Законом від 13.07.2023 №3227-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення та цифровізації процедури оцінки впливу на довкілля» передбачено вдосконалення норм чинного законодавства, зумовленого необхідністю впровадження принципів цифровізації дозвільної процедури, скорочення строків здійснення процедури оцінки впливу на довкілля, а також зменшення дискреційних повноважень органу при прийнятті рішень в межах процедури ОВД.
З 31 грудня змінюються правила використання електронного підпису
31 грудня набере чинності Закон від 01.12.2022 №2801-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації», яким змінено правила використання електронного підпису. ЄС зможуть тимчасово визнавати український кваліфікований електронний підпис як удосконалений до укладення Угоди з ЄС, а після – як кваліфікований електронний підпис.
На меті це має полегшити життя українцям в європейських країнах.
Робочі та святкові дні у грудні
З 2023 року Різдво Христове в Україні офіційно (Закон №3258-IX, за яким у ст. 73 КЗпП) святкуємо 25 грудня.
Водночас за правилами воєнного часу офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. Одначе, графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець.
Тож, дотримуватися чи ні традиційних правил, кожен керівник підприємства або фізособа-роботодавець вирішують нині на власний розсуд.