Оскарження висновку ВЛК: роз’яснення Мін’юсту
До заяви мають бути додані документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо)
До 5 червня військовозобов’язані, яких раніше визнали обмежено придатними, мають повторно пройти військово-лікарську комісію. Її висновок можна оскаржити двома способами — у досудовому або судовому порядку, нагадали у Мін’юсті.
Досудовий порядок оскарження
Перший крок — звернення до вищої за рівнем військово-лікарської комісії з письмовою заявою. Залежно від рівня комісії, яка ухвалила висновок, оскаржити його можна у вищій за підпорядкуванням ВЛК:
- постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної (ТЦК та СП) оскаржуються в обласних ВЛК або ВЛК м. Києва;
- постанови обласних ВЛК (Київського міського) ТЦК та СП, оскаржуються в штатних ВЛК (Центральна ВЛК або ВЛК регіону);
- постанови ВЛК регіонів оскаржуються у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК оскаржуються у судовому порядку.
За результатами розгляду вища інстанція ВЛК може залишити скаргу без задоволення або прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати:
- заяву про перегляд постанови з чітким викладенням підстав незгоди (наприклад, проігнороване захворювання, помилка в діагнозі тощо);
- додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією;
- за наявності — інші документи, які підтверджують вашу позицію (медичні довідки, висновки фахівців тощо).
Судовий порядок оскарження
Ви також можете оскаржити висновок ВЛК в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Відведені строки для подання позову:
- 3 місяці — якщо ви вже зверталися до вищої інстанції ВЛК: строк відліковується з дня вручення рішення.
- 6 місяців — якщо не зверталися в досудовому порядку: відлік ведеться з моменту, коли стало відомо про порушення ваших прав (тобто з дати висновку ВЛК).
Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подаються з урахуванням вимог статей 160 і 161 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ).
Зокрема, позовна заява має містити:
- найменування адміністративного суду, до якого подається заява;
- повне найменування сторін та їх місцезнаходження (місце проживання);
- зміст оспорюваного рішення (постанови ВЛК);
- виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги;
- вимоги позивача і їх обґрунтування;
- перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви мають бути додані копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Подання позову не зупиняє дію висновку ВЛК.
Додамо, уряд прийняв рішення щодо запуску електронних направлень на військово-лікарські комісії для військовозобов’язаних, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 28 січня.
Людям не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ. Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+, — зазначив Денис Шмигаль.
Він додав, що дана опція передусім буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.
Крім того, за словами прем’єра, тим, хто отримав повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.
Раніше Міноборони спільно з Мінохорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій, аби суттєво змінити застарілу систему.
Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних:
- медичний
- адміністративний
Сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.
Відтак, реформа має дозволити розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.
Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення.
Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. У відомстві запевнили, що це унеможливить маніпуляції та зловживання.
Окрім того, повідомляли, що Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
Тож, відтепер медзаклади можуть обмінюватися документами з військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки через систему електронного документообігу. Це значно спростить та пришвидшить процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників.
Також зауважимо, з 2 листопада 2023 року електронна черга на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) доступна для всіх військовослужбовців у військових поліклініках.
Раніше ми повідомили, що у НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Військово-лікарська комісія (ВЛК) здійснює оцінку стану здоров’я чинних військовослужбовців, визначаючи їхню придатність до подальшого несення служби. Водночас українським законодавством передбачено можливість оскарження рішень ВЛК, нагадує Мін’юст.