Опубліковано закон про ратифікацію угоди з ЄС щодо використання доходів від заморожених активів РФ

11 Грудня, 2024 в 10:39

Угода набуде чинності після отримання Європейською Комісією офіційного повідомлення від України про виконання всіх необхідних процедур

У газеті “Голос України” опублікували Закон №4121-IX “Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про впровадження Механізму кредитного співробітництва для України”.

Так, Верховна Рада ратифікувала Угоду між Україною та Європейським Союзом про впровадження Механізму кредитної співпраці для України, вчинену 2 грудня 2024 року у м. Брюсселі та 3 грудня 2024 року у м. Києві, котра набирає чинності з дати отримання Європейською Комісією офіційного листа-повідомлення від України про виконання Україною всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності цією Угодою.

Угода, укладена 2 грудня 2024 року в Брюсселі та 3 грудня в Києві, створює правову рамку для впровадження механізму кредитного співробітництва. Вона набуде чинності після отримання Європейською Комісією офіційного повідомлення від України про виконання всіх необхідних процедур.

Зауважимо, 25 жовтня 2024 року держави Великої сімки (G7: США, Франція, Німеччина, Італія, Канада, Велика Британія, Японія) пообіцяли Україні 50 млрд доларів (близько 45 млрд євро) під гарантії та забезпечення з доходів від заморожених активів Центрального банку РФ.

Сьогодні ми, лідери країн “Великої сімки” (G7), досягли консенсусу щодо того, як надати Україні близько 50 мільярдів доларів США в рамках Надзвичайної програми прискорення надходжень (ERA) Україні. Ці кредити будуть обслуговуватися та погашатися коштом майбутніх надходжень від надзвичайних доходів від іммобілізації російських суверенних активів, згідно з відповідними правовими системами G7 та міжнародним правом. Кредитні кошти будуть розподілені через декілька каналів для підтримки бюджетної, військової та відновлювальної допомоги Україні. Нашою метою є розпочати виплату коштів до кінця року, – зазначили у заяві лідерів Великої сімки за результатами перемовин.

21 травня 2024 року Рада ЄС затвердила низку нормативно-правових актів ЄС, які дозволяють використати надзвичайні доходи, отримані від знерухомлених російських активів центральними депозитаріями цінних паперів Євросоюзу, “для подальшої військової підтримки України, а також для зміцнення потенціалу та реконструкції її оборонної промисловості”. Згідно з рішенням, центральні депозитарії, які володіють російськими суверенними активами та резервами на суму понад 1 мільйон євро, мусили б двічі на рік робити фінансовий внесок ЄС з чистого прибутку з цих активів, який накопичується з 15 лютого 2024 року.

Тоді погодили 90% з цих прибутків скерувати для фінансування закупівлі зброї для України – через позабюджетний механізм ЄС “Європейський фонд миру” (European Peace Facility). Решту 10% – спрямовували б безпосередньо у бюджет ЄС, на проєкти з відбудови та відновлення України.

Додамо, міністр фінансів Сергій Марченко підписав угоду про започаткування Механізму кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), повідомила пресслужба Мінфіну.

Зазначається, що це який створить правову рамку для обслуговування та погашення коштів, отриманих Україною, яка може сягати до 45 млрд євро.

Механізм дозволить використати доходи від заморожених суверенних активів РФ для покриття основної суми позики залучених від партнерів в межах ініціативи G7 ERA, а також відсотків та будь-яких інших витрат, пов’язаних з позикою, – зазначили у повідомленні.

Кошти, доступні через ULCM, можуть бути використані лише для погашення відповідних позик, наданих Україні кредиторами в рамках ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine – ERA).