Оператори та провайдери зможуть бронювати працівників будівельних бригад для розвитку стійких мереж

5 Березня, 2025 в 09:32

Процес бронювання будівельних бригад проходитиме через Дію — аналогічно до бронювання аварійно-відновлювальних служб

Кабінет Міністрів України 4 березня ухвалив зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних працівників мобільних операторів та інтернет-провайдерів.  Нові правила дають змогу операторам забезпечити стабільність інтернету та мобільного зв’язку, особливо під час знеструмлень.

Працівники постачальників телекомпослуг, які займаються будівництвом мереж, стійких до відключення електроенергії, за технологією xPON або які будують енергостійкі мережі на автошляхах та національних дорогах підлягають бронюванню. Для цього необхідне рішення Мінцифри про визначення підприємства критично важливим та включення керівником підприємства працівників до складу таких бригад.

Рішення сприяє безперебійному функціонуванню критично важливої телеком-інфраструктури та зміцнює цифрову стійкість країни під час воєнного стану.

Стабільний зв’язок та інтернет — не просто зручність, а критична потреба в умовах війни. Бронювання будівельних бригад зв’язку сприятиме швидкому розвитку енергонезалежних мереж, що гарантуватимуть безперебійну роботу критично важливих підприємств і сервісів, –  зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.

Щоб забезпечити бронювання працівників будівельних бригад, підприємство має відповідати таким вимогам:

  • Бути включеним Мінцифри до списку критично важливих підприємств, що займаються будівництвом мереж за технологією xPON.
  • Реалізовувати проекти з розбудови xPON-мереж і мати затверджені плани будівництва щонайменше на один рік.

Також мобільні оператори зможуть бронювати всіх працівників будівельних бригад, що займаються створенням енергонезалежних мереж уздовж автошляхів і національних доріг.

Процес бронювання будівельних бригад проходитиме через Дію — аналогічно до бронювання аварійно-відновлювальних служб. Мінцифри відповідатиме за формування переліку таких підприємств і наразі опрацьовує критерії їх включення. Якщо провайдер або оператор не виконає заплановані будівельні роботи, його буде виключено зі списку, а бронювання працівників анульовано.

Чому це важливо?

  • Державні установи та підприємства, критичні для економіки й оборони, зможуть працювати безперебійно.
  • Ще мільйон родин отримають доступ до надійного інтернету, що забезпечить можливість користуватися державними послугами, викликати екстрені служби та підтримувати зв’язок із близькими.
  • Покращаться умови для дистанційного навчання школярів.

Розвиток стійких телекомунікаційних мереж — це не лише про зручний інтернет, а й про безпеку держави. Ворог намагається позбавити нас зв’язку, але Україна робить усе можливе, щоб він залишався стабільним. Створення енергонезалежних мереж — один із ключових напрямів реалізації стратегії розвитку електронних комунікацій до 2030 року.

Раніше Державна інспекція ядерного регулювання України затвердила Критерії визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері безпеки використання ядерної енергії. Відповідний наказ від 13 січня 2025 року № 34 набере чинності з дня офіційного опублікування.

З дня набранням чинності зазначеним наказом втратить чинність наказ Державної інспекції ядерного регулювання від 1 травня 2023 року № 225 «Про затвердження Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері безпеки використання ядерної енергії».

Визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері безпеки використання ядерної енергії, здійснюється за такими критеріями:

1) перебування у сфері управління Держатомрегулювання;

2) середня зарплата працівників підприємства, установи, організації, що здійснює діяльність у сфері безпеки використання ядерної енергії, складає не нижче середньої зарплати за останній звітний квартал по країні, помноженої на коефіцієнт 1,5;

3) провадження виду виробництва або надання послуг у сфері безпеки використання ядерної енергії, що забезпечує потреби суб’єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії в матеріально-технічних ресурсах, сировині і матеріалах, комплектувальних виробах, відсутність яких призведе до неспроможності виконання такими суб’єктами діяльності у сфері використання ядерної енергії вимог з ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання.

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері безпеки використання ядерної енергії, є відповідність двом або більше критеріям, зазначеним у вище.

Нагадаємо, подробиці щодо бронювання за новими правилами розкрили у Міністерстві економіки України. Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати до 28 лютого 2025 року нових працівників, або у разі завершення бронювання діючих працівників. Тобто, до кінця відведеного строку на оновлення критичності. За цей час підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання нової критичності — бронювати працівників на строк до 12 місяців.

Також Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України оновлено критерії для визначення підприємств такими, що мають важливе значення для національної економіки. Відповідність цим критеріям стає підставою для подальшого бронювання військовозобов’язаних працівників на період мобілізації та на воєнний час.

18 травня 2024 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Додамо, Кабінет Міністрів України 28 лютого ухвалив зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних, щоб спростити цей процес для підприємств і державних органів.

Читайте також: “Влада простих рішень” – чому поточні рішення щодо мобілізації лише поглиблюють проблему