Нові критерії визначення критично важливих підприємств, віднесених до сфери управління Мін’юсту

17 Січня, 2025 в 19:02

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства таким, що має важливе значення для галузі економіки, є відповідність двом критеріям

17 січня набрав чинності наказ Міністерства юстиції від 13 січня 2025 року № 110/5 «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, віднесених до сфери управління Міністерства юстиції України, які мають важливе значення для галузі національної економіки в особливий період».

З дня набрання чинності зазначеним документом втратив чинність наказ Мін’юсту від 14 червня 2023 року № 2216/5 “Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, віднесених до сфери управління Міністерства юстиції України, які мають важливе значення для галузі національної економіки”.

Визначення підприємств, віднесених до сфери управління Міністерства юстиції, які мають важливе значення для галузі національної економіки в особливий період, здійснюється за такими критеріями:

1) підприємство є адміністратором єдиних та державних реєстрів, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції, здійснює технічне та технологічне забезпечення створення, впровадження, супроводження та модернізації програмного забезпечення єдиних та державних реєстрів, надає доступ фізичним та юридичним особам до автоматизованих систем єдиних та державних реєстрів, забезпечує збереження та захист даних, що містяться в автоматизованих системах єдиних та державних реєстрів;

2) підприємство здійснює офіційне опублікування нормативно-правових актів, чинних міжнародних договорів України, рішень Європейського суду з прав людини щодо України в офіційному бюлетені “Офіційний вісник України”;

3) підприємство здійснює технічне та технологічне забезпечення створення, запровадження, експлуатації програмно-інформаційних комплексів системного ведення Системи реалізації арештованого майна (активів) шляхом проведення електронних торгів;

4) підприємство залучає засуджених, які відбувають покарання в установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби, до суспільно корисної праці та забезпечує їх професійно-технічне навчання;

5) підприємство здійснює виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб установ виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України, Збройних Сил України, інших військових формувань;

6) підприємство перебуває у сфері управління Міністерства юстиції або єдиним засновником та акціонером якого є держава в особі Міністерства юстиції.

Для підтвердження відповідності зазначеним критеріям підприємство надає:

  • засвідчену у встановленому порядку копію статуту, затвердженого наказом Міністерства юстиції;
  • виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
  • засвідчену у встановленому порядку копію відповідного договору про виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг.

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства таким, що має важливе значення для галузі економіки, є відповідність двом критеріям, зазначеним вище.

Нагадаємо, подробиці щодо бронювання за новими правилами розкрили у Міністерстві економіки України. Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати до 28 лютого 2025 року нових працівників, або у разі завершення бронювання діючих працівників. Тобто, до кінця відведеного строку на оновлення критичності. За цей час підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання нової критичності — бронювати працівників на строк до 12 місяців.

Приклад. Якщо термін бронювання працівників закінчується 5 січня 2025 року, а підприємство не встигло ще оновити критичність упродовж грудня, то може продовжити бронювання цих працівників через Дію, але на термін не довше ніж термін дії їхньої критичності та не довше ніж до 28 лютого 2024 року. Якщо ж підприємство вже оновило критичність — воно може вже у грудні 2024 року почати процес перебронювання цих працівників на новий строк — до 12 місяців.

Також Уряд спростив механізм перевірки зарплат у працівників критичних підприємств, яких бронюють. Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи вже працюючого фахівця — керівник під час подання списку на бронювання на порталі Дія має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника (до сплати усіх податків) буде не менше 20 тис. грн. Таким чином, якщо підприємство хоче забронювати нового працівника чи продовжити діюче бронювання працівника йому буде достатньо встановити рівень зарплати вищу за 20 тис. грн з дати бронювання без обов’язку мати вищу зарплату у попередній період.

Це дозволить бізнесу бронювати новоприйнятих працівників відразу, якщо він відповідає вимогам щодо рівня зарплати. Якщо підприємство забронювало працівника, то контролює забезпечення рівня його зарплати не менше 20 тис. грн. Підприємства, які декларативно подадуть недостовірний рівень зарплати працівників — втратять критичність і не зможуть повернути її протягом щонайменше шести місяців.

18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Читайте також: “Влада простих рішень” – чому поточні рішення щодо мобілізації лише поглиблюють проблему