НАЗК відкрило публічний доступ до Реєстру декларацій
10 жовтня президент підписав закон №3384-ІХ про відновлення електронного декларування під час воєнного стану
НАЗК відкрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У повідомленні зазначили, що 10 грудня 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції виконало вимоги прийнятого Верховною Радою України Закону № 3384-ІХ та забезпечило відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з врахуванням заходів безпеки, визначених п. 2-11 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції».
Зауважимо, 5 вересня, у Верховній Раді не підтримали поправку про оприлюднення електронних декларацій для державних службовців. Вже 12 вересня президент ветував закон, натомість закликав народних проголосувати за відкриття Реєстру декларацій.
20 вересня парламент проголосував законопроєкт про електронне декларування з правкою президента Володимира Зеленського про відкриття Реєстру декларацій.
10 жовтня Володимир Зеленський підписав закон №3384-ІХ про відновлення електронного декларування під час воєнного стану.
Вже 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20 вересня 2023 року №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновили обов’язок подання декларацій суб’єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Так, з цієї дати стартувала й кампанія декларування за 2021 та 2022 роки. Вона триватиме до 31 січня 2024 року.
Документ набув чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім підпункту 9 пункту 1 розділу 1, який набуває чинності через один рік з дня опублікування Закону.
Згідно з пояснювальною запискою документ розроблений з метою нормативно-правового врегулювання відновлення дії антикорупційних механізмів, а саме відновлення подання відповідних декларацій та проведення спеціальної перевірки, передбаченої 3 Законом України «Про запобігання корупції», та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», під час дії воєнного стану, а також спрощення порядку подання відповідних декларацій.
Зазначається, що суб’єкти декларування, які виконують завдання в інтересах національної безпеки і оборони України, беруть безпосередню участь у веденні воєнних (бойових) дій та отримують додаткову винагороду, призначену для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських на період дії воєнного стану, або перебувають на тимчасово окупованих територіях, подають відповідну декларацію у такі строки:
- протягом 90 днів з дня визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових дій чи дня визначення дати завершення тимчасової окупації для тимчасово окупованих територій, на яких особа перебуває;
- протягом 90 днів з дня повернення до пункту постійної дислокації чи місця постійної роботи;
- протягом 90 днів з дня припинення повноважень (звільнення з посади, служби) чи переведення особи на посади, які не передбачають безпосередньої участі у бойових діях, виконанні бойових (спеціальних) завдань, посиленні охорони державного кордону, проведенні розвідувальних заходів, контррозвідувальних операцій, оперативно-розшукової діяльності;
- протягом 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану.
Передбачалося, що закон врегулює питання відновлення дії антикорупційних механізмів, а саме відновить подання відповідних декларацій та проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», під час дії воєнного стану.
Частину першу статті 1 після абзацу восьмого доповнено абзацом, який дає чітке визначення, що таке посадова особа юридичної особи публічного права: «посадова особа юридичної особи публічного права – голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права».
Такі посадові особи не є суб’єктами декларування, але на них поширюються всі вимоги антикорупційного законодавства. Для закладів вищої освіти суб’єктами декларування залишаються ректор та проректори.
Декларування за 2021 рік повинно бути здійснено до 31 січня 2024, декларування за 2022 рік – до 31 січня 2024, а декларування за 2023 рік – до 31 березня 2024.
Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані та про відкриття валютного рахунку за період з 24.02.2022 по 12.10.2023 до Реєстру декларацій не вносяться та не подаються.
Після 12 жовтня 2023 року повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подаються протягом 10 діб з моменту виникнення таких змін (суттєві зміни – придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 2 січня відповідного року). Відповідна інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Поновлюється перевірка декларацій та моніторинг способу життя. Також змінено порядок проведення перевірки декларацій. Застосовано логічно-арифметичний контроль: інформація всередині декларації порівнюється з інформацією у деклараціях за минулі періоди та з інформацією електронних реєстрів (протягом року переноситимуть інформацію з електронних реєстрів до відповідних розділів електронної декларації). Відповідно до цього визначатиметься рейтинг ризику. Черговість повної перевірки декларацій проводитиметься відповідно до рейтингу ризику.
Окрім того, відновлено спецперевірки декларацій для осіб, що претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком.
Станом на сьогодні до Реєстру потрапляє понад 3 млн декларацій. Документи у Реєстрі зберігаються протягом п’яти років. За необхідності можна звернутися до НАЗК про вилучення декларацій з Реєстру декларацій.
У НАЗК роз’яснили, якщо у Реєстрі немає декларації певної особи, то це означає, що щодо неї до НАЗК надійшло подання про вилучення з публічного доступу.
Повний публічний доступ до Реєстру буде забезпечено НАЗК після завершення чи скасування воєнного стану в Україні.
Нагадаємо, раніше НАЗК розробило Порядок вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а сьогодні, 17 жовтня 2023 року, він набрав чинності. Це означає, що після відкриття Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр) 10 грудня цього року суспільство не побачить декларації деяких категорій декларантів.
Чиї декларації підлягають вилученню з Реєстру
- військовослужбовців (крім, зазначених у п.п. 1-4 ч. 7 ст. 45 Закону);
- поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» (крім, зазначених у п.п. 1-5 ч. 7 ст. 45 Закону);
- осіб, які належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов’язане з державною таємницею у зв’язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, а також осіб, які претендують на зайняття таких посад, та осіб, які припинили діяльність;
- суб’єктів декларування, які для виконання службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії;
- суб’єктів декларування, які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
- суб’єктів декларування, які беруть участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу в інших країнах;
- полонених, інтернованих;
- суб’єктів декларування, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаного з виконанням службових повноважень чи військової служби перебувають на лікуванні та/або реабілітації;
- суб’єктів декларування, які є членами сім’ї зазначених вище осіб.
Буде вилучено з відкритого доступу всі наявні у Реєстрі документи, подані вищезазначеними особами, а саме: декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, подані за всі періоди.
Хто може бути ініціатором вилучення декларації
1) керівники державних органів (заступники керівників), зокрема й ті, що ведуть облік суб’єктів декларування, зазначених у ч.ч. 7-14 ст. 45 Закону:
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють (проходять службу) в цих органах;
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють на підприємствах, що належать до сфери їх управління (юридичні особи публічного права);
- стосовно суб’єктів декларування, які відряджені до цих органів;
- стосовно суб’єктів декларування, які звільнені (завершили службу), і цей орган є останнім місцем роботи (несення служби), пов’язаним із обов’язком подати декларацію;
2) сільський, селищний, міський голова або секретар сільської, селищної, міської ради, голова (заступник голови) районної у місті ради, районної, обласної ради:
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють (проходять службу) в цих органах, а також виконують повноваження депутатів місцевих ради;
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють на підприємствах, що належать до сфери їх управління (юридичні особи публічного права);
- стосовно суб’єктів декларування, які відряджені до цих органів;
- стосовно суб’єктів декларування, які звільнені (завершили службу), припинили повноваження депутатів місцевих рад і цей орган – останнє місце роботи (несення служби, виконання повноважень), пов’язане із обов’язком подати декларацію;
3) керівники (заступники керівників) розвідувальних органів:
- стосовно суб’єктів декларування, зазначених у ч.ч. 7-14 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон), на яких поширюється ст. 52-1 Закону;
- стосовно суб’єктів декларування, які відряджені до цих органів.
Як підготувати подання на вилучення декларації
- форма подання визначена Порядком вилучення декларації з публічного доступу;
- достовірність даних, вказаних у поданні, забезпечує особа, яка підписала подання. У поданні підставою вилучення є частина статті 45 Закону;
- подання і додаток до нього підписує керівник (заступник керівника) державного органу (центрального апарату);
- якщо подання підписав заступник керівника органу, до подання необхідно додати наказ про уповноваження такого заступника на підписання та направлення подань;
- подання і додаток до нього скріплюється печаткою;
- подання подається у письмовій формі (не таємно), а додаток до подання додатково надається на електронному носії у машинозчитувальному форматі (csv, xls, xlsx, json), на флеш-носії або CD диску.
Строки подання
НАЗК рекомендує направити подання протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом, проте загалом це можна зробити протягом дії воєнного стану.
Декларації осіб, стосовно яких не буде направлено таке подання, будуть відкриті 10 грудня цього року, але можуть бути вилученні з відкритого доступу пізніше за поданням керівника.
Які подання не розглядатимуться
- якщо подання не відповідає формі, наведеній у додатку до Порядку вилучення декларації з публічного доступу;
- якщо подання або додаток до нього не підписано чи не скріплено печаткою органу (військового формування) або підписано особою, яка не мала права його підписувати;
- якщо додаток до подання у машинозчитуваному форматі на електронному носієві інформації не надано або пошкоджено.
Упродовж 3 робочих днів з дня, наступного за днем надходження подання, НАЗК письмово повідомлятиме про залишення подання без розгляду, а також у випадках, якщо особу, вказану у поданні, не ідентифіковано. Подання може бути надіслано повторно.
- «Заборона» ОПЗЖ, «Партії Шарія» та інших – як це працюватиме.
- Довічне ув’язнення за корупцію: чому це майже нереально і постраждають прості українці.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.