Нацбанк передаватиме заставне майно для потреб ЗСУ – підписано законопроєкт №10023
Для забезпечення потреб держави у відсічі збройної агресії РФ проти України, НБУ безоплатно передаватиме до сфери управління Міноборони майно, набуте у власність в рахунок погашення боргу за наданими банкам кредитами для підтримки ліквідності
На початку грудня Рада проголосувала законопроєкт «Про внесення зміни до розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про Національний банк України» від 8.09.2023 № 10023.
Документ розробили з метою ефективного використання наявного у Національного банку майна, набутого у рахунок погашення боргу за наданими банкам кредитами для підтримки ліквідності у здійсненні заходів з відсічі військової агресії РФ та створення правового підґрунтя для його передачі для потреб оборони держави.
У пояснювальній записці мовиться, що Україна воює та працює в умовах війни та змушена не лише протистояти російським окупаційним військам, але й боротися з фінансовою кризою, адже через війну українська економіка опинилася у вкрай важкому стані. З іншого боку, стрімко зросли військові витрати країни і як наслідок – Уряд України зіштовхнувся з дефіцитом бюджету.
Водночас, у власності НБУ як кредитора останньої інстанції наявне майно (нерухоме та пов’язане з ним рухоме майно), набуте ним у рахунок погашення боргу за наданими банкам кредитами для підтримки ліквідності.
Стаття 71 Закону України «Про Національний банк України» встановлює право Нацбанку з метою покриття заборгованості набувати будь-які права та активи, але таке майно має бути відчужене в найкоротший строк. Проте реалізація набутого в зазначений спосіб майна потребує певного часу, протягом якого Нацбанк несе витрати на його збереження/обслуговування, сплачує податки, комунальні та інші платежі, пов’язані з утриманням такого майна.
Поряд із цим, наразі в державі існує потреба у здійсненні різних заходів, необхідних для забезпечення оборони України, які, зокрема, можуть бути реалізовані шляхом передавання майна, в тому числі об’єктів нерухомого майна, набутого Національним банком у рахунок погашення заборгованості за наданими комерційним банкам кредитами для підтримки ліквідності, у сферу управління Міністерства оборони України з метою створення, зокрема, для військовослужбовців Збройних Сил України нових пунктів постійної дислокації, замість знищених/пошкоджених унаслідок обстрілів країни-агресорки.
Проте, наголосили автори документа, для передачі Національним банком цього майна для потреб оборони держави, тобто у сферу управління іншого державного органу, були відсутні правові підстави.
Відтак, мета прийнятого Закону:
- ефективне використання наявного у НБУ майна, набутого у рахунок погашення боргу за наданими банкам кредитами для підтримки ліквідності у здійсненні заходів з відсічі військової агресії РФ;
- створення правового підґрунтя для його передачі для потреб оборони держави.
Документом надають НБУ право для забезпечення потреб держави у відсічі збройної агресії проти України безоплатно передавати до сфери управління Міноборони майно, набуте ним у власність в рахунок погашення боргу за наданими банкам кредитами для підтримки ліквідності.
Зміни вносять до Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999 № 679-XIV. Так, розділ XV «Прикінцеві положення» доповнюють новим пунктом 11.
Ініціатори наголосили, що реалізація норм забезпечить, зокрема, створення в умовах воєнного стану нових пунктів постійної дислокації військовослужбовців Збройних Сил України, а також дозволить створити можливості для забезпечення реалізації інших заходів для потреб оборони держави.
Передбачається, що передача такого майна здійснюватиметься НБУ безоплатно з відображенням у бухгалтерському обліку вартості такого майна у складі витрат, які не належить до витрат кошторису адміністративних витрат Національного банку України.
Такий механізм дозволить державі одержати додаткові можливості, пов’язані із забезпеченням військовослужбовців ЗСУ належними місцями для дислокації, відпочинку та відновлення, а також зберіганням, ремонтом та удосконаленням техніки та обладнання, що частково забезпечить потреби держави у відсічі збройної агресії проти України.
21 грудня президент Володимир Зеленський підписав документ.
Закон набрав чинності з наступного дня після його опублікування.
- Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Відпустка на 90 днів та звільнення з військової служби: які нововведення готують законодавці.
- Компенсація на житло ветеранам та членам їхніх сімей: алгоритм отримання.
- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нагадало про умови пенсійного забезпечення військовослужбовців.